ראש מערך הסייבר: "המתקפה הייתה עלולה לגרום לאסון ולמחסור במים"

ראש מערך הסייבר הלאומי התייחס למתקפה על מתקני המים ואמר כי "החודש האחרון היה נקודת שינוי בהיסטוריה של מלחמות סייבר. אם הרעים היו מצליחים, היינו נאלצים להתמודד עם נזק לאוכלוסייה אזרחית". עוד הוסיף: "כל הקווים האדומים נחצו"

 • כ"ק אדמו"ר מרמחסטריווקא: מצווה לעזור להם!

  תוכן מקודם

 • האלמנה לקוית שמיעה ו4 הילדים נותרו ללא משען ומשענה

  תוכן מקודם

 • כשלבן שלך יהיה טוב, לך תהיה נחת: הרישום בישיבה שמשנה חיים בעיצומו!

  תוכן מקודם

 • "אני מתחנן, עזרו לי להחזיר לילדים אמא בריאה" אברך צעיר מתחנן על חיי אשתו.

  תוכן מקודם

ראש מערך הסייבר הלאומי, יגאל אונא, התייחס היום (חמישי) למתקפת הסייבר על מערכות המים בישראל בחודש שעבר ואמר כי "אם היא הייתה מצליחה, אם הרעים היו מצליחים, היינו, באמצע משבר הקורונה, נאלצים להתמודד עם נזק מסוים לאוכלוסייה האזרחית ואף מחסור זמני במים, או ערבוב של כלור או כימיקלים אחרים במינון הלא נכון – שיכול היה לגרום לנזק ולאסון".

בנאום מצולם לכנס 'סייברטק דיגיטל' הוסיף כי, "המילה 'מהירות' לא מספיקה בשביל לתאר את הקצב הקדחתני שבו דברים מתרחשים במרחב הסייבר", הסביר אונא. "נזכור את החודש האחרון כנקודת שינוי בהיסטוריה של מלחמות סייבר מודרניות. הניסיון למתקפה על ישראל היה מתואם ומאורגן במטרה לפגוע במערכת המים ההומניטרית שלנו. לא מדובר בתשתית מדינה קריטית ואכן הצלחנו לבלום ולמנוע את המתקפה".

"זהות התוקף, על פי 'פוקס ניוז' ופרסומים זרים אחרים, יוחסה לשחקן מדינתי מסוים", אמר אונא – שלא הזכיר את איראן בשמה. "אנחנו לא מייחסים או מאשרים שום דבר לגבי זהות התוקף, אבל רק נוכל להגיד שלא מדובר בקבוצת פשיעת סייבר וזה לא נעשה למטרות פיננסיות כמו כופרה. זה היה מכוון באופן ספציפי לגרום לנזק במרחב הפיזי של החיים באמצעות מערכות בקרה ושליטה".

"זו הפעם הראשונה שראינו משהו כזה שמכוון לגרום נזק למרחב הפיזי, בהשוואה למתקפות שמכוונות לפגיעה בנתונים, שגם הן חמורות בפני עצמן בעולם המודרני". לגבי המתקפה עצמה אמר אונא כי "היה מדובר במספר רב של מערכות שליטה ובקרה והמתקפה סוכלה בגלל המאמצים שלנו. הלקח הטרי הוא כמה חשוב להיות ערוך ברמה הלאומית ולהיערך למתקפות מסוג זה, לא רק על התשתיות הקריטיות".

ראש מערך הסייבר סיפר בהמשך כי המתקפה כוונה למספר רב של מערכות שליטה ובקרה והיא סוכלה בזכות המאמצים של ישראל ובזכות ההיערכות של מערך הסייבר הלאומי. "ניהול הסיכונים שאנחנו עושים תמידית. אם נעמוד במקום ולא נתקדם ונשתפר, התוצאה בפעם הבאה עלולה להיות פחות טובה. כעת אנחנו נערכים לשלב הבא שיגיע בסופו של דבר", סיפר אונא.

לדבריו, ישראל כבר נערכת לשלב הבא של המתקפות. "אני חושש שזהו רק סימן לעידן חדש שבו מתקפות סייבר מכוונות למטרות הומניטריות", אמר. אם חשבנו שיש קווים שאסור לעבור אותם, אז במקרה הזה כל הקווים נחצו וייתכן שייחצו אף יותר בעתיד. אנחנו צריכים להיות ערניים ולעבוד יחד נגד המתקפה הבאה שבה רמת המתקפה עשויה לעלות, להיות מתוחכמת יותר וקטלנית יותר".

בנוגע לעתיד התחום אמר אונא: "נראה כי יש כללי משחק חדשים במלחמת סייבר – זה יכול להיות סייבר נגד סייבר, או קינטי נגד סייבר – והכל יצטבר ללוחמה שמכוונת לפגיעה באזרחים . אנחנו (מדינות) צריכים לשקול מה נחשב תשתית קריטית ומהם היהלומים שבכתר במרחב הסייבר בכל מדינה, שבהם מטפלים בהגנת סייבר, ולנהל את הסיכונים עם המערכות החשובות שאין מוגדרות קריטיות".

לסיכום, תיאר את הלקחים אשר יש ללמוד מהתקופה האחרונה: "הלקח הטרי הוא כמה חשוב להיות ערוך ברמה הלאומית ולהיערך. במערך הסייבר הלאומי עוסקים ומטפלים כיום במאות מערכות, גם אם פחות קריטיות במרחב הסייבר כדי להרחיב ולפתח גישה חדשה על איך מגנים על הכל, כי הכל נהיה הרבה יותר מחובר".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן