לקראת החלת הריבונות? שגרירות ארה"ב קראה לאזרחיה לנקוט משנה זהירות ואף לשקול הגעה לאזורים ביהודה ושומרון וברצועת עזה מחשש לפעולות טרור: "אלימות יכולה לפרוץ תוך זמן קצר, היעדים עלולים להיות תחנות מרכזיות, שווקים ואתרי תיירות"

שגרירות ארצות הברית בישראל פרסמה היום (חמישי) אזהרה לאזרחים אמריקניים שמתכננים לנסוע לשטחי יהודה ושומרון מפני אירועי אלימות שעלולים להתרחש באזור ללא התרעה וקוראת להם "לשמור על ערנות גבוהה ולנקוט בצעדים מתאימים להגברת המודעות הביטחונית". השגרירות אף אוסרת על עובדיה ובני ביתם לנסוע באופן פרטי ליהודה ושומרון, למעט חלקים מכביש 1, 443 וכביש 90.

גם נסיעות רשמיות הוגבלו מאוד. על נסיעה לעזה חל איסור מוחלט. "אלימות עשויה להתרחש לאחר התראה קצרה או לגמרי בלעדיה, ולפגוע באתרי תיירות, מרכזי תחבורה, מחסומים ממשלתיים, שווקים, מרכזי קניות ומתקנים ממשלתיים", נמסר. "על אזרחי ארצות הברית לשקול בזהירות סיכונים לביטחונם האישי כשהם בוחנים נסיעה לאתרים ואירועים המהווים יעד פוטנציאלי".

השגרירות פרסמה רשימת פעולות שעל האזרחים לנקוט: לשקול ביקורים ביהודה ושומרון, איסור מוחלט על כניסה לעזה, להשתמש בתוכנת ניווט מתאימה כשנוסעים באזור יו"ש, להיות מודעים לסביבה ולמיקום שלהם, להימנע מנוכחות בהפגנות, לעקוב אחר כלי התקשורת המקומיים ולעקוב אחר הוראות השלטון המקומי והוראות השגרירות

‏נתניהו: "השלום עם ירדן הוא אינטרס שלהם, לא חושב שהוא עומד להשתנות"

כזכור, ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס השבוע בישיבת סיעת הליכודל העסקת המאה ולתוכנית להחלת הריבונות בבקעת הירדן ובישובים היהודיים ביהודה ושומרון: "בנוגע להחלת הריבונות – יש לנו תאריך יעד ליולי ואנחנו לא מתכוונים לשנות אותו. נפעל בתבונה ובשילוב כוחות". עוד הוסיף כי "יש פה הזדמנות היסטורית שלא הייתה מאז 1948 כצעד מדיני וריבוני של מדינת ישראל ביהודה ושומרון. זאת הזדמנות גדולה ולא ניתן לה לחלוף".

כמה ממנהיגי המדינות המרכזיות באירופה שיגרו בימים האחרונים מכתבים אישיים לראש הממשלה בנימין נתניהו ובהם דחקו בו לא לקדם מהלך של החלת הריבות על בקעת הירדן והישובים היהודיים יהודה ושומרון – כך דווח ב'חדשות 13'. על פי הדיווח של ברק רביד, המבוסס על דיפלומטים אירופים ובכירים ישראלים, המנהיגים קראו לנתניהו לפעול בנושא הפלסטיני רק בהתאם לחוק הבין-לאומי.

נשיא צרפת עמנואל מקרון כתב לנתניהו כי "ברוח ידידותית אני מבקש שהממשלה החדשה שלך לא תבצע צעדים חד צדדיים. מהלך כזה יערער את היציבות במזרח התיכון. רק דיאלוג עם הפלסטינים ופתרון צודק ומאוזן יעניק לישראל שלום ביטחון ויציבות". ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון שלח לנתניהו מכתב בנוסח דומה – בתיאום עם מקרון. לא ברור אם מכתב דומה נשלח גם ע"י קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל.

ראש ממשלת ספרד פדרו סנצ'ז שלח מכתב זהה לנתניהו ולראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ בו כתב כי "אנחנו מאמינים שיש לכבד את החוק הבין-לאומי ולהגיע לפתרון של שתי מדינות בהתאם להחלטות האו"ם". ראש ממשלת איטליה ג'וספה קונטה כתב לנתניהו וגנץ כי "יש לחדש את המו"מ עם הפלסטינים ולהגיע לפתרון שתי מדינות על בסיס החוק הבין-לאומי".