הבדיקות צפויות להתחיל ביום שלישי הקרוב, אחרי עיכוב של מספר שבועות שבועות. העיר הראשונה שבה צפויים לדגום את התושבים היא בני ברק ובהמשך יישובים אחרים. דיווח: המהלך קיבל את ברכת הרבנים וישתתפו בו קופות החולים

לאחר עיכוב של מספר שבועות, הבדיקות הסרולוגיות צפויות להתחיל ביום שלישי הקרוב. במשרד הבריאות רכשו כבר 2 מיליון ערכות תמורת יותר ממאה מיליון שקלים. מכלל הבדיקות שנרכשו, הגיעו לישראל לפני כחודשיים רבע מיליון ערכות.

העיר הראשונה שבה צפויים לדגום את התושבים היא בני ברק ובהמשך יישובים אחרים. ב'ווינט' דווח כי תושבי העיר ישתתפו בפיילוט לפני תחילת הסקר הארצי, וכי המהלך קיבל את ברכת הרבנים וישתתפו בו קופות החולים ומכון גרטנר.

בדיקות סרולוגיות לגילוי נוגדנים לנגיף הקורונה, הם בדיקות דם המאתרות גם חולים שהחלימו וגופם ייצר נוגדנים לנגיף, לעיתים מבלי שהנבדקים יודעים שנדבקו. מטרת הסקר הארצי שיתקיים בעיקר ב"ערים אדומות" שבהן היו אחוזי תחלואה גבוהים, היא לשרטט תמונה עדכנית באשר להתפשטות נגיף הקורונה בישראל. היעד של כמות הנבדקים שהוצב לבני ברק הוא 3,000.

מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר, משה בר סימן, הצהיר כי ישראל נערכת לביצוע מאה אלף בדיקות סרולוגיות כדי לבחון את התפשטות הקורונה בישראל, ובמטרה להיערך לאפשרות של התפשטות גל שני של הנגיף. בריאיון ל'ניו יורק טיימס' אמר שהסקר צפוי להיערך על ידי מרפאות בריאות הציבור וצפוי להיות אחד מהגדולים שנערכו בעולם.

"למזלנו הנגיף הגיע אלינו אחרי עונת השפעת, אבל אנחנו לא יכולים להניח שלא יהיה גל נוסף או שהוא יקרה דווקא במהלך הקיץ הקרוב", הוסיף בר סימן טוב. הוא אמר כי במידה ויעלה מהבדיקות שאחוז ניכר מהאוכלוסייה נחשף לנגיף – ייתכן שישראל בדרכה לחסינות עדר. עם זאת, אם יתברר ששיעור ההדבקה אינו גבוה, הסכנה של הצפת מערכת הבריאות בגל הבא עדיין קיימת. הערכתו היא כי ישראלים רבים יהיו מעוניינים להשתתף בבדיקות סקר כאלה והוא מעריך שהביקוש יהיה גדול מההיצע.

בר סימן טוב הוסיף כי ההערכות לגבי מספר הישראלים שפיתחו נוגדנים לנגיף נעות בטווח רחב של פחות מאחוז אחד לפי חלק מההערכות, ועד יותר מ-10% לפי הערכות אחרות. "אנחנו רוצים להבין את האמת", אמר.

יו"ר הצוות לטיפול במגיפות של משרד הבריאות שאמון על הפיילוט, ד"ר בועז לב הסביר: "הבדיקות הסרולוגיות בעצם לא מראות מה קיים ברגע זה", לדבריו: "הבדיקות מראות כמה אנשים כבר נפגשו עם הנגיף ופיתחו נוגדנים. אם חליתי לפני חודשיים או שלושה ופיתחתי נוגדנים, נוכל לראות את זה. הבדיקות שנעשות באמצעות המטוש מראות אם באותה נקודת זמן יש את הנגיף או לא, לעומת הבדיקות הסרולוגיות שיכולות להראות כמה מאזרחי המדינה נפגשו עם הנגיף, מעין מפה שאומרת 'זה המצב'". ד"ר לב הוסיף כי "אנחנו נדע איפה אנחנו עומדים כי עד היום אנחנו רק משערים. נדע מה עבר עלינו ואולי גם מה צופן העתיד".