החללית שיצאה לדרכה אמש התקדמה על פי התוכנית המקורית. אישור ההתקשרות הגיע מעט לפני הלו"ז המתוכנן, בשעה 17:22 (שעון ישראל), כשהחללית ריחפה מעל גבול סין-מונגוליה. מדובר בשיגור הראשון של אסטרונאוטים לחלל שמבצעת חברה פרטית


צפו: החללית מתחברת לתחנת החלל הבין לאומית. צילום: נאס"א

צמד האסטרונאוטים בוב בנקן ודאג הארלי הצליחו לעגון היום (ראשון) בתחנת החלל הבינלאומית לאחר ששוגרו אמש בחללית של Space X. שיגור החללית יצא לדרך בעיכוב קל, בשל תנאי מזג האוויר, אך מרגע שיצאה לדרכה התקדמה כמתוכנן. דאג הארלי ובובי בנקן, הכניסו את "קפסולת הדרקון" לנמל העגינה בתחנה. כעת הם ממתינים לבדיקת דליפות ולחץ לפני שיוכלו לרדת מהקפסולה ולהצטרף לצוות הרוסי והאמריקני שכבר נמצא בתחנה.

אישור ההתקשרות של החללית הגיע מעט לפני הלו"ז המתוכנן, בשעה 17:22 (שעון ישראל), החללית ריחפה מעל גבול סין-מונגוליה. הטיסה הייתה אוטומטית לחלוטין, והאסטרונאוטים לא היו צריכים לתפעל אותה פיזית, זאת למרות שהם התאמנו בכמה טיסות ידניות. תפקידם של שני האסטרונאוטים הוא לבדוק את כל המערכות המשולבות ולתת משוב למהנדסים.


צפו: החללית מעל שמי המזרח התיכון. צילום: SpaceX

כזכור, חברת SpaceX עשתה היסטוריה כאשר שיגרה את האסטרונאוטים של נאס"א, הארלי ובאנקן, לחלל – בפעם הראשונה שבה סוכנות החלל האמריקנית השתמשה בחברה פרטית כדי לשגר את אחד מצוותיה. חללית דרגון של חברת SpaceX שוגרה בהצלחה לחלל ב-22:22 (שעון ישראל). לאחר מסע של 19 שעות האסטרונאטים של נאס"א הגיעו לתחנת החלל הבינלאומית, שם הם ישהו כמה שבועות.


צפו: החללית מתקרבת לתחנת החלל הבין לאומית. צילום: נאס"א

כאמור, השיגור ממרכז החלל של נאס"א בפלורידה היה מתוכנן לרביעי האחרון, אלא שמזג האוויר הסוער באזור הוביל לדחייה – 17 דקות לפני שאמור היה לצאת לדרך. בטיסה ההיסטורית לוקחים חלק שני אסטרונאוטים ותיקים, שכבר טסו בעבר לחלל. זוהי גם משימת החלל המאוישת שיוצאת מאדמת ארצות הברית לראשונה מזה תשע שנים.

שני האסטרונאוטים צפויים לשהות כשישה שבועות בתחנת החלל ולבצע משימות ועבודות תחזוקה. גם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הגיע למרכז החלל בפלורידה כדי לחזות בשיגור. אתמול נכשל ניסוי של חברת ספייס איקס בטיל חדש, שהתפוצץ על המסלול. בחברה אומרים שאין קשר בין הניסוי הכושל למשימה החלל ההיסטורית.


צפו: תחנת החלל הבין לאומית מעיני מצלמת החללית. צילום: נאס"א

ניסיון השיגור הראשון בוטל 16 דקות בלבד לפני זמן השיגור המיועד, משום שהייתה פעילות חשמלית רבה באוויר במשך כל היום, והבקרים הגיעו למסקנה שלא יהיה זהיר להמשיך בפעילות כמתוכנן. ברגע שהוחלט לדחות את השיגור, ישבו הארלי ובנקן קפסולת החלל "צוות דרקון" של החברה שבבעלות היזם איילון מאסק, עם דלקי המאיץ שהועמסו מתחתיהם.


צילום: נאס"א

בשל חשיבות האירוע הגיע הנשיא דונלד טראמפ לצפות בשיגור. טראמפ הגיע לקייפ קנוורל גם ביום רביעי, אך אז השיגור נדחה בשל תנאי מזג האוויר. יחד איתו הגיע לפלורידה סגן הנשיא. מייק פנס. טראמפ אמר אחרי השיגור ההיסטורי: "זה מדהים". בצוות הבקרה של SpaceX שלחו מסר לאסטרונאוטים, ששוגרו לחלל באמצעות משגר של החברה שבבעלות אילון מאסק: "תודה שטסתם עם פלקון 9, שיהיה לכם מסע נעים".


צפו: מבט לתא אסטרונאוטים. צילום: נאס"א

היסטוריה בארה"ב: שני אסטרונאוטים שוגרו לחלל בחללית פרטית • צפו