צילום: דוברות הכנסת - עדינה ולמן

דיווח: נתניהו וגנץ סיכמו על הקמת פורום מצומצם לדיונים מדיניים רגישים

שרים ופקידים בכירים: ראש הממשלה וראש הממשלה החליפי החליטו להקים פורום מצומצם שבו יתקיימו הדיונים המדיניים והביטחוניים הסודיים והרגישים. לאחרונה כבר התקיימה התייעצות של פורום שרים מצומצם לדון בסוגיה ביטחונית שקשורה למצב בסוריה

ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ החליטו באחת מפגישותיהם האחרונות להקים פורום מצומצם שבו יתקיימו הדיונים המדיניים והביטחוניים הסודיים והרגישים בנושאים כמו תוכנית טראמפ, החלת הריבונות או הגרעין האיראני – דווח ב'חדשות 13' מפי ארבעה שרים ופקידים בכירים.

לדברי הבכירים, הסיבה היא שבפורום של 20 שרים החברים בקבינט אי אפשר לנהל דיונים רגישים, לא כל שכן לקבל החלטות. נתניהו וגנץ עדיין לא החליטו על מספר השרים המדויק שיהיה בפורום הזה ועל זהות השרים, אך קבעו כי גם שם תהיה חלוקה שווה בין שני הגושים בממשלה. ההערכה היא שבפורום הזה יהיו חברים שמונה שרים – ולכן ייתכן שהכינוי שלו יהיה ה"שמינייה".

העיתונאי ברק רביד חושף כי לפני כמה ימים כבר התקיימה התייעצות של פורום שרים מצומצם כזה, כדי לדון בסוגיה ביטחונית שקשורה למצב בסוריה. ההערכה גם אצל נתניהו וגם אצל גנץ היא שיוקם פורום נוסף מצומצם עוד יותר – אולי רק של נתניהו, גנץ ושר החוץ ובכיר כחול לבן גבי אשכנזי – כדי לדון בנושא תוכנית טראמפ והחלת הריבונות.

בדיווח צוין כי כל פורום מצומצם כזה שנועד להחליף את הקבינט לא יהיה פורום רשמי וכדי לקבל החלטות שדורשות הצבעה יהיה צורך בכינוס הקבינט. התוצאה תהיה שדיוני הקבינט יהיו מעטים יחסית והדיונים המשמעותיים בסוגיות מדיניות וביטחוניות יתקיימו בפורומים המצומצמים.

בקבינט הנוכחי שהוקם אחרי הרכבת הממשלה חברים ראש הממשלה בנימין נתניהו, ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ, שר החוץ גבי אשכנזי, שר האוצר ישראל כ"ץ, השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה, שר המשפטים אבי ניסנקורן, שר הבריאות יולי (יואל) אדלשטיין, השר במשרד הביטחון מיכאל ביטון, שר החינוך יואב גלנט, שר הפנים אריה דרעי, שר התקשורת יועז הנדל, שר הכלכלה עמיר פרץ, השרה לנושאים אסטרטגיים אורית פרקש הכהן, שרה התחבורה מירי רגב ושר החלקאות אלון שוסטר.

בנוסף, שר המים והשכלה גבוהה זאב אלקין יכהן לסירוגין כחבר או משקיף ויתחלף עם שר האנרגיה יובל שטייניץ. בקבינט, שבשמו ברשמי נקרא ועדת השרים לענייני ביטחון לאומי, יהיו גם השר צחי הנגבי, שר המודיעין אלי כהן, שר ירושלים ומורשת רפי פרץ, כמשקיפים.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *