הציבור החרדי מוכן לגור סמוך לערבים כמו בביתר עילית ומודיעין עילית ומבין כי זה המחיר שהוא נדרש לשלם עבור דירות זולות ומענקי ממשלה נדיבים. אבל מצד שני, הציבור החרדי לא מוכן לשלוח כאלף משפחות שיתגוררו בתוך מובלעת חרדית בעיר מעורבת

שמעון גפסו, ראש עריית נצרת עילית, ידוע באופטימיות השופעת שלו. כבר שלוש שנים שהוא מצהיר מעל כל במה, חרדית כחילונית, כי בהר יונה שבנצרת עילית עוד יתגורר אלפי משפחות חרדיות.

קרא עוד:

[postim]

גפסו מצידו, וזה יאמר לשבחו, מסכים לעשות הכל על-מנת שהציבור החרדי יגיע להתגורר בהר יונה. הוא מוכן לסגור כבישים בשבתות, לבנות מוסדות ציבור, לסלול כבישי גישה נפרדים וכו'. מבחנתו, החרדים הם האופציה האחרונה שיחסמו את ההגירה הערבית לנצרת עילית.

אבל מכאן ועד להצהרה של גפסו בראיון בסוף השבוע ל'מעריב', כי חריש הגבירה את ההתעניינות בנצרת עילית, המרחק עדיין רב. אם להיות כנים, המכשול העיקרי של הר יונה זה חריש. כבר לפני כשנה וחצי, כשהמכרזים בהר יונה נסגרו, היה ברור כי חריש היא המכשול המרכזי של שיווק הדירות בהר יונה – וזאת בזמן שחריש עוד לא יצאה אז למכרזים.

אין מה לעשות, הציבור החרדי מוכן לגור סמוך לערבים כמו בביתר עילית ומודיעין עילית ומבין כי זה המחיר שהוא נדרש לשלם עבור דירות זולות ומענקי ממשלה נדיבים. אבל מצד שני, הציבור החרדי לא מוכן לשלוח כאלף משפחות שיתגוררו בתוך מובלעת חרדית בעיר מעורבת כמו נצרת עילית.

בינתיים, בהר יונה ניתן לבנות רק כאלף דירות וכל השאר (עוד כאלף וחמש מאות דירות) נמצאים בשלב כזה או אחר של אישורים. לעומת זאת, בחריש צפויים להיבנות כחמשת אלפים דירות בבת אחת, וזו תהיה עיר חרדית לכל דבר ועניין.

אז נכון שמסביב לחריש ישנם כפרים ערביים, אבל בעיר עצמה אין סיכוי למצוא ערבי אחד. ועוד לא הזכרנו את נושא המרחק, שהר יונה נמצאת כחצי שעת נסיעה נוספת ממרכז הארץ – מה שגורם לרבים להעדיף את חריש.

מוטב יעשה איפה גפסו לו ישקיע את מאמציו בציבור הדתי לאומי, שיכול להביע התעניינות בהר יונה גם מבחינת מחירי הדירות הזולים וגם מבחינת אידיאולוגית של ייהוד הגליל. את החרדים לא מעניין ייהוד הגליל, אלא רק דירות במחירים זולים בסביבה של קהילה תומכת. ואת זה הם יקבלו בחריש.

מקור: – פתרונט הכל על נדל"ן לציבור החרדי