אילוסטרציה. צילום: מרים אלסטר / פלאש 90.

הנגשת חופים לנכים? לא לחרדים: ב-9 רשויות החוף הנפרד אינו מונגש

ארגון "בצלמו" פנה במכתב לראשי הרשויות בדרישה להנגיש את חופי הרחצה הנפרדים אך בשיחה עם 'מקומי JDN' מודה מנכ"ל הארגון כי לצערו חלק מהרשויות כלל לא טרחו לענות על המכתב, ואלה שענו, השיבו כי הם לא מתכוונים להנגיש את החופים הנפרדים

ארגון זכויות האדם "בצלמו" פנה במכתב לתשעה ראשי רשויות מקומיות בדרישה להנגיש את חופי הרחצה הנפרדים באופן מלא לבעלי מוגבלויות. במכתב שנשלח לראשי הערים בחיפה, נתניה, טבריה, עכו, ראשון לציון, אשקלון, הרצליה, בת ים ואילת, הסבירו בארגון את חשיבות הנגשת החופים לציבור הנכים.

כך למשל, חוף צאנז בנתניה הוא חוף הים הנפרד היחיד בעיר, אך החוף אינו מונגש. המצב הזה פוגע קשות באוכלוסיית הנכים הדתיים מנתניה והסביבה, אשר אינם יכולים להגיע לחוף הים היחיד בעיר שתואם את אורחות חייהם.

ארגון "בצלמו" שלח מכתב לעיריית נתניה בנושא הנגשת חוף צאנז בו נכתב: "כידוע, חוק הנגישות קובע שחייבים להנגיש מקומות ציבוריים לאנשים בעלי מוגבלויות". בארגון ציינו כי חוק הנגישות מקורו מחוק יסוד כבוד האדם וחירותו שלכל אדם יש את הזכות לכבוד ושיוויון. "אהרון ברק כבר הרחיב בעניין וכתב כי עלינו לשים על ליבנו שהאדם הנכה הינו אדם ככל אדם, וחובה עלינו לתת לו מעמד שווה בכל מעגלי החיים ובניסיון להשתלבות. כעת נפתחה עונת הרחצה בחופי הים בעירכם. אולם, בעוד ישנו חוף רגיל הנגיש לכלל האוכלוסייה, לציבור הדתי שצורך חוף נפרד אין כל פתרון".

מהמכתב עולה כי בארגון התקבלו לאחרונה פניות רבות מתושבים המבקשים סיוע בקידום הנגשת החוף. "בתקופה האחרונה קיבלתי פניות רבות מתושבי העיר המבקשים ומשוועים לפיתרון ביניהם כאלה שמציינים שכבר עשר שנים לא היו בים עקב כך! החוף הנפרד אינו נגיש במאה אחוז". בארגון מדגישים כי השקעה בהנגשת החוף לגמרי אינה מצריכה סכומים גדולים או עבודה קשה ובסכום מועט ניתן להשלים את ההנגשה.

"לא ייתכן שחופי ים, שהינם משאב ציבורי של כלל אזרחי ישראל, יהיו סגורים בפני בעלי מוגבלויות ובני משפחתם. חשוב להבין כי לאדם בעל מוגבלות, חוף ללא נגישות משול לבריכה ללא מים". הארגון סיים את מכתבו בדרישה לטפל בבעיה של ציבור הנכים הדתי בעיר ולהסדיר את הנגשת החוף.

שי גליק, מנכ"ל ארגון "בצלמו" אומר: "בעיר נתניה יש שלושה חופים נגישים לאוכלוסייה הכללית ואילו לאוכלוסייה הדתית אין אפילו חוף נגיש אחד. אני קורא לראש העירייה להתערב בעניין ולפעול לטובת ציבור זה. ההנגשה תפתור בעיה קשה ותמנע פגיעה במיליון וחצי בעלי המוגבלויות בארץ ובני משפחותיהם".

בשיחה עם 'מקומי JDN' מעדכן גליק כי לצערו הרשויות המקומיות לא ממש ראו צורך להתייחס לסוגיה החשובה וחלקם אף לא טרחו לענות על המכתב. לדבריו, מהרשויות בנתניה, בת ים ואשקלון השיבו כי הם לא מתכוונים להנגיש את החופים הנפרדים. ובעכו הבטיחו שינגישו, אך לא אמרו מתי זה יקרה.

הייתם עדים לאירוע שהתרחש בעירכם ואתם חושבים שכולם צריכים לדעת את זה? שתפו ב'מקומי JDN' בכתובת – [email protected]

2 תגובות

התמונה בכותרת לא צנועה

התמונה בכותרת לא צנועה

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן