דיווח: התקדמות משמעותית במו"מ לעסקת חילופי שבויים עם החמאס

עיתון לבנוני מדווח הבוקר כי ישנה התקדמות משמעותית במו"מ לעסקת שבוים בין ישראל לחמאס. מנגד, גורמים המעורים במו"מ חוששים כי ההתקדמות אינה אמיתית וניתנת לביטול, ונועדה רק כדי להסיט את תשומת הלב מהתוכנית להחלת הריבונות ביהודה ושומרון

עיתון "אל אחבאר" הלבנוני דיווח הבוקר (שני) על התקדמות משמעותית במשא ומתן לעסקת חילופי שבויים בין ישראל לחמאס. מקורות פלסטינים מסרו כי "משא ומתן עקיף שהתבצע באמצעות מספר מתווכים הביא להתקדמות משמעותית, במיוחד ביחס לחלוקת שלבי העסקה ולמחיר אותו ישראל תצטרך לשלם עבור השבת נעדריה".

ע"פ הדיווח, למרות שישראל מחשיבה זאת כפריצת דרך, גורמים בכירים פלסטינים חוששים כי ההתקדמות אינה אמיתית וניתנת לביטול, וכי עמדת ישראל היא רק ניסיון להסיט את תשומת הלב מהתוכנית להחלת הריבונות הישראלית ביהודה ושומרון, או ניסיון להציג את חמאס כמי שמנהל מו"מ ישיר או עקיף עם ישראל בתקופה בה יש חשש להסלמה.

גורם המעורה בפרטי המו"מ אמר כי העסקה מתנהלת בתיווך המצרים ומדינות אירופה, במהלך השלב הראשון תמורת החזרת גופות החיילים והנעדרים ישחררו נשים, ילדים, והאסירים החולים. הגורם הפלסטיני אמר כי צעד זה מותנה באישור הקבינט הישראלי, וכן אישור בית המשפט העליון למקרה שיוגשו עתירות.

גורמים פלסטינים אחרים אמרו כי המתווכים אישרו כי עמדת ישראל נותרה חלוקה בסיום ההחלפה, שכן הוועדה הנוגעת בדבר אינה זוכה לתמיכה מספקת משני קטבי הממשלה: בנימין נתניהו וגנץ. מקורות ישראלים שצוטטו בעיתון הלבנוני אמרו כי, "חמאס מעוניין בהסכם, ורוצה לסיים את העסקה, אך הסיבה להפסקת השיחות נובעת מהצד הישראלי, משתי סיבות: חוסר תשומת הלב והאזנה להנהגה הבכירה שאמורה להוביל את תהליכי קבלת ההחלטות במקרה זה, והיעדר ההשפעה שיש למתאם השבויים והנעדרים הרשמי מטעם מדינת ישראל ירון בלום.

בתוך כך, ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ נפגש אתמול עם משפחתו של הדר גולדין ז"ל. גנץ הביע בפני משפחת גולדין את מחויבותו להשבת הבנים הנמצאים בידי חמאס הביתה. בשבוע שעבר נפגש גנץ עם עם זהבה שאול, אמו של אורון שאול ז"ל ובני משפחה נוספים. וגם שם הביע את מחוייבותו להשבת הבנים הביתה.

 

עסקת השבויים בסכנה: "חלון ההזדמנויות עלול להיסגר"

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *