בניית שכונה חדשה בבית שמש. צילום: ליאור מזרחי / פלאש 90.

בית שמש: מאבק על אופייה של רמה ד' – הדתיים והמסורתיים דורשים הקצאות

העירייה הצהירה בפני הרוכשים כי שכונת רמת בית שמש ד' תהיה מיועדת לציבור החרדי ומאות משפחות רכשו דירות על סמך הודעה זו. אלא שקבוצות נוספות שקנו דירה בשכונה דורשות מהעירייה שטחים למוסדות עבורם. העירייה ל'מקומי JDN': "השיח יתקיים מול התושבים"

עיריית בית שמש החליטה כי שכונת רמת בית שמש ד' תהיה מיועדת לציבור החרדי, הכבישים יהיו סגורים בשבתות וחגים והדירות יתוכננו כך שיתאימו למשפחות חרדיות – סוכה בכל דירה, שתי כיורים במטבח ומבני הציבור בשכונה ישרתו את המוסדות החרדים. מאות משפחות חרדיות נרשמו להגרלות מחיר למשתכן על סמך הודעה זו של העירייה ואף רכשו שם דירות.

אלא שכעת מתברר שלא רק חרדים קנו דירות בשכונה, וקבוצות נוספות שזכו בדירה במסגרת מחיר למשתכן דורשות מהעירייה שטחים לבתי כנסת ומוסדות עבורם. במכתב שפרסמו נציגי הרוכשים מהציבור הדת"ל והלא דתי הם דורשים מעיריית בית שמש להקצות עבורם מבני ציבור בשכונה החדשה שתקום. לטענתם, ישנה קבוצה לא קטנה שרכשה דירות או שזכתה במסגרת מחיר למשתכן ואינם שייכים לציבור החרדי.

זיו אקווה שמייצג הקבוצה אומר ל'מקומי JDN' כי "משפחות רבות המשתייכות לאוכלוסייה הדתית לאומית והמסורתית, קנו דירות ברמת בית שמש ד', ממגוון סיבות אם זה מהרצון לשדרג עצמם ברמת החיים או מההזדמנות שניתנה להם במסגרת מחיר למשתכן לרכוש דירה". הרוכשים טוענים כי "התוכנית מחיר למשתכן הינה תוכנית ממשלתית, שמטרתה המרכזית לאפשר לזוגות צעירים לרכוש דירה במחיר הגיוני וסביר עם הון עצמי נמוך, כל זאת במטרה שזוג צעיר שרוצה לרכוש דירה במדינת ישראל תהיה לו אפשרות הרציונלית לממש את הזכות הזאת".

"ברמת בית שמש ד' יש קבוצה גדולה מאוד משפחות דתיות לאומיות ומסורתיות שרכשו דירה במסגרת מחיר למשתכן או באופן עצמי. אנחנו רוצים שהעירייה תקצה לנו מבני ציבור ומוסדות חינוך שיתאימו לאופי ההשקפה שלנו, אנחנו רוצים שנבחרי ציבור יעזרו לנו לקדם את האינטרסים שלנו".

אקווה מדגיש כי הרוכשים הדתיים והמסורתיים אינם מעוניינים ליצור מתח עם החרדים, "אנחנו מדגישים שאנחנו לא מבקשים ליצור מתח ומלחמות עם אחינו החרדים, כמו אצל החרדים המורכבים מהמון קבוצות שהעירייה דואגת להסדיר את חיי הקהילה שלהם בתור קבוצות ולא בתור פרטים המרכיבים את מכלול התושבים ברמה ד'. גם אנחנו פשוט מבקשים שהעירייה תקדם את הרצונות שלנו לחיות בשכונה, בכך שתקצה לנו כמו לכל אוכלוסייה את התנאים החיוניים בכדי להיות חלק מהשכונה החדשה, אנחנו כקבוצה גדולה של רוכשים מבקשים תנאים בסיסים בחלוקת מוסדות הציבור, לפי היחסיות שלנו, שלא שייווצר מצב שמתעלמים מעצם קיומנו".

אקווה מספר איך הקבוצה נוצרה: "נפתחה קבוצת ווצאפ "דתיים ומסורתיים רמה ד" ,נרשמו עשרות משפחות בניהם גם חרדים ליברלים או חרדים שרוצים שהשכונה תהיה פלורליסטית". לדבריו: "אנחנו דורשים מעריית בית שמש להקצות לנו גנים, מעונות בתי כנסת ומבני ציבור, אשר יתאימו לנו. אנחנו פונים לכל מי שרכש דירה ברמת בית שמש ורואה עצמו חלק אינטגרלי מהקבוצה או תומך ברעיון שלנו, להצטרף לקבוצה ולקחת חלק פעיל בקידום הרעיון".

בעיריית בית שמש אומרים בתגובה ל'מקומי JDN' כי הם עומדים מאחורי ההחלטה שהשכונה תהיה בעלת אופי חרדי ולא מתכוונים לשנותה. עוד הוסיפו כי "כל שיח על צרכי התושבים מול הרשות המקומית לא יתקיים מעל דפי העיתון אלא במסגרת שיתוף ושיח ישיר", לשון התגובה.

כתבות קשורות

13 תגובות

שינהגו בהם איך שנהגו בציבור החרדי שרכש דירות ברמה ה'.. זרקו אותם משם..

שהעירייה תאכל את מה שהיא בישלה

מה הבעיה בזה שהם רוצים?
הם לא אזרחים?

יש להם קבוצת ווצ'פ
חוץ מזה אין להם כלום

מה זה קשור, מי שלא דתי או דתי לאומי שירשם להגרלות באיזורים שמיועדים למגזרים האלו…
אני לדוגמא זכיתי באיזור לא חרדי ופשוט ביטלתי את הזכייה, יכולתי לקנות שם ולהגיד תשנו את אופי השכונה לחרדית כי זכיתי שם?
מה ההיגיון בטענה שלהם???
אין לי בעייה עם אף אחד אבל כשבנו את השכונה לכתחילה עם אופי מסויים זה לא הגיוני לדרוש לשנות את זה כי זה פוגע בשאר האנשים!!!

שילכו לרמה ה'
סתם רעשי רקע

משהו יודע בכמה משפחות מדובר?

אנשים נאורים, ליברליים, מה לא טוב בזום?
שצריך בית כנסת פיזי ובתי ספר פיזיים,
בתי כנסת בנויים ומוסדות חינוך תשאירו לפנטיים וחשוחכים, שלא מתקדמים, ולומדים ומתפללים כמו פעם פעם

כתבה שמזיקה לציבור הדתי הלא חרדי, קורא השורות עלול להשתכנע כאילו וקיים קהילה דתית שאינה חרדית ברמה ד' וברגע האכלוס הוא ימצא את עצמו בודד ללא צרכים בסיסיים עבור הקהל שלו…

יש להם קבוצת וואטצאפ של כ-120 חברים, חלקם סקרנים ומשקיפים מהצד, חלקה הגדול הינו מתווכים/משווקים/נותני שירות כמו סורגים/מזגנים וכדו'. והחלק הנותר מתחלק ל-2 בני הזוג, וגם מתוך אלו רבים מתכוונים להשכיר ולא לגור.

15 משפחות פרוסות בכל חלקי השכונה (שכונה של למעלה מ-11.000 דירות) זה אומר 3-4 משפחות בכל חלק מהעיר…

למה אתם מפחדים לפרסם את תגובתי,
אני מבין שככל הנראה קיבלתם הרבה כסף מהדתי לאומי "שלא קיים" בשכונה
רק כדי להגביר מתח ולחץ מדומה על האוכלוסיה החרדית.

טוב, אני אצטרך לפנות אל נטפרי לטיפול בעניין!

דרשו מהחרדים שיעזבו את רמת בית שמש ה' משום שלא יקצו שם שטחי ציבור לציבור החרדי, כך שאין סיבה להקצות שטחים למגזר החילוני ברמת בית שמש ד' (כמובן שהכל לפי שיטת העירייה, אבל לפי החוק צריך להקצות בכל מקום לכל ציבור ללא בדיקת ציציותיו)

גם כן "מאבק"
הוא לא מייצג אף אחד
צאו מזה
לא צריך לתת לו כל הרבה תשומת לב

ספין של העייריה כאילו בכל מקום לא יהיה הקצאה למגזרים אחרים

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *