פיליפ. צילום: ממשלת צרפת

דרמה בצרפת: ראש המשלה אדוארד פיליפ התפטר – מקרון מינה מחליף

ראש ממשלת צרפת וממשלתו התפטרו כחלק מהתחייבות הנשיא עמנואל מקרון לשנות את ממשל. מי שיחליף אותו הוא ז'אן קסטה, בכיר בשירות הציבורי וראש עיר שהוביל את אסטרטגיית היציאה מסגר הקורונה. פיליפ נבחר השבוע לראש עירית לה האבר

ראש ממשלת צרפת אדוארד פיליפ הגיש היום (שישי) את התפטרותו לנשיא צרפת עמנואל מקרון. פיליפ ימשיך בתפקידו עד למינויה בימים הקרובים של ממשלה חדשה. פיליפ, שהפופולריות שלו אחרי משבר הקורונה עולה על זו של הנשיא, נבחר השבוע לראש עירית לה האבר, והיה חייב להיכנס לתפקידו עד שבת. ראש הממשלה הבא של צרפת יהיה ז'אן קסטקס, שהיה הממונה על היציאה מסגר הקורונה.

מחליפו יהיה ז'אן קסטקס בן ה-55, פוליטיקאי שמרן בן 55 שהיה פעיל בעיקר ברמה העירונית, היה מעורב בדיונים על החזרה ל"שגרת קורונה" והוגדר כ"מנצח על היציאה מהסגר". בארמון האליזה הבהירו כי קסטקס ירכיב את הממשלה הבאה. קסטקס שירת שנתיים בתור הגורם השני הבכיר ביותר בארמון האליזה תחת הנשיא ניקולא סרקוזי.

ההודעה על ההתפטרות לא הגיעה בהפתעה, לאחר שבשבועות האחרונים הצהיר לא פעם מקרון כי הוא בוחן אפשרות לאמת לעצמו את התפקיד, כשבמקביל התנהלות הממשלה מדשדשת. דבריו של הנשיא בנוגע להעברת הסמכות לידיו הגיע לאחר שבוחרים רבים האשימו את הבנק המרכזי במדינה ואת מפלגתו במצב המדינה, מה שגרם לניצחונה של המפלגה הירוקה בבחירות לרשויות המקומיות לפני מספר שבועות.

צרפת סובלת מהמיתון הכבד ביותר מאז מלחמת העולם השנייה, כשכלכלתה צפויה להתכווץ בכ-11% השנה ולהשליך לפח את הירידה בשיעורי האבטלה שהושגו בעמל רב. המשקיעים ימתינו לראות אם שר האוצר ברונו לה מר, שהוביל את הרפורמות לפתיחת הכלכלה והשקיע כספים רבים כדי להציל חברות גדולות כמו אייר פרנס ורנו במהלך המשבר, ישמור על תפקידו.

כתבות קשורות