צילום: PIXABAY

מה פעולת הרחקת יונים כוללת?

יונה המבקרת מפעם לפעם על אדן החלון היא איננה מפגע תברואתי, אולם כאשר היונים הופכות את ביתנו או המשרד לביתן שלהן, כאן כבר מדובר בסכנה תברואתית עליה יש לתת את הדגש, ויפה שעה אחת קודם
 • קיום מצוות שמיטה בהידור: לא שכירות. לא שותפות. בעלות אמיתית!

  תוכן מקודם

 • על מה אמר הגאון הגדול רבי עמרם פריד ש'זו מצווה גדולה מאד'

  תוכן מקודם

 • איך מזהים השקעה שווה ולמי אסור להשקיע?

  תוכן מקודם

 • מה דעתו של מרן שר התורה על רכישת קרקע לקיום מצוות שמיטה

  תוכן מקודם

כתבות נוספות בנושא:

על פניו, יונים יכולות להידמות עבור מרביתנו כבעל חיים שלא מזיק. ייתכן שהן מטרד ואיננו מעוניינים בלכלוך שהן מותירות או שיקימו קן ממש אצלנו באדן החלון, אך מזיקות או כל שכן מסוכנות לבריאות? כאן כבר הדבר יכול להישמע כתלוש מן המציאות. ובכן, נכון יהיה לקבוע שהיונים אינן מהוות סכנה מידית לאדם, ובטח לבטח שהן אינן חיית טרף אימתנית, אולם המחלות שהן עלולות להביא עמן הן אינן משחק ילדים, ומוטב שידליקו אצלנו נורה אדומה.

יונים כסכנה תברואתית

יונה המבקרת מפעם לפעם על אדן החלון היא איננה מפגע תברואתי, אולם כאשר היונים הופכות את ביתנו או המשרד לביתן שלהן, כאן כבר מדובר בסכנה תברואתית עליה יש לתת את הדגש, ויפה שעה אחת קודם.

נתחיל עם צואתן של היונים; אין מדובר רק במטרד אסתטי או צחנה, כי אם בסכנת חיים ממשית מכמה סיבות מרכזיות: לשלשת היונים מכלה מתכת, וכאשר היא ממוקמת כבדרך קבע על מעקה הבטיחות של המרפסת, הרי שמדובר בסכנת חיים.

צואתן של היונים איננה רק מזיקה לרכוש, ועם חשיפתה לשמש לאורך זמן, היא עוברת תהליכי תסיסה המעודדים את צמיחתן של פטריות קטנות. פטריות אלו נישאות ברוח ועלולות לפגוע באופן ישיר במערכת הנשימה. לעתים הן אף מובילות להתפתחותן של תגובות אלרגיות חריפות ואף מסכנות חיים.

לצד זאת, היונים מביאות עמן מחלות, וירוסים ומזיקים שונים אשר יכולים לעשות את דרכם במהרה אל ביתנו או אל המשרד. כך לצורך הדוגמה, כאשר היונה מקימה קן ומטילה את ביציה, הרי שלאורך זמן אנו עלולים לסבול מבעיית פשפשים ופרעושים בביתנו. לצד העקיצות הכואבות, מדובר במטרד המצריך פעולת הדברה סבוכה.

כיצד ניתן להרחיק יונים?

פעולת הרחקת יונים יכולה להתבצע באמצעות מגוון רחב של אסטרטגיות שונות. ניתן לבצען באופן עצמאי, אך מוטב לפנות לאיש מקצוע אשר יתווה את האסטרטגיה הנכונה, ואשר יבצע את ההתקנות הסבוכות שלעתים אף מתבצעות בגובה רב.

זיהוי מיקום היונים – ראשית יש לבחון היכן היונים נוהגות להתמקם. האם מדובר במרפסת השירות? או אולי הגג? ואם בגג אז היכן? מתחת לקולטני השמש? בפתח אוורור הנגיש עבורן? היונים מחפשו אחר אזורי מחייה שיספקו להן מחסה מן השמש הקופחת או הגשם העז. על-כן, ראשית יש לזהות את האזור המדובר ואז לנקוט בפעולות שירעו את איכות חייהן.

הצבת דוקרנים – ראשית, ניתן להשתמש בדוקרנים המוצבים בעיקר על גבי מעקות בטיחות, דפנות של מבנים ושלטים המתנוססים על גבי מבנים. הדוקרנים אינם פוצעים את היונים ומטרתם היא לערער את יציבותן כך שלא יוכלו לעמוד בשלווה על האזור המדובר.

התקנת רשת – פעולה נוספת וזו הנחשבת ליעילה ביותר היא התקנה של רשת נגד יונים באזור הנדרש. את הרשתות ניתן להתקין בפתחי אוורור, במרפסות שירות, מתחת לקולטני שמש ולמעשה בכל מקום אותו אנו מעוניינים לחסום הרמטית מפני כניסתן של היונים.

דחליל – באם בכל זאת החלטתם שאתם רוצים לנקוט בפעולות הרחקה עצמאיות, הרי שמומלץ לרכוש דחליל בדמות עורב ולהציבו באדן החלון. היונים חוששות למראה הדמות המסתורית ונוהגות שלא לפקוד את המקום. חשוב לציין כי מדובר בפתרון זמני בלבד, ואט אט היונים ידעו לזהות שאין מדובר באיום.

 

Share on email
שתפו במייל

כתבות קשורות

פנינים לפרשת השבוע • הרב יוסף חיים אוהב ציון
פרשת האזינו • המגיד הירושלמי רבי אשר דרוק • צפו
מוצאי יום הכיפורים אצל הראשון לציון הגר"י יוסף שליט"א
השבת מציינים 'שבת יארצייט' של ה'תפארת מרדכי' מפיטסבורג זצ"ל
האזינו: 'חדשות JDN' וגאולה FM במשדר שינעים לכם את ההכנות לשבת
המחבלים שנתפסו והבניין שקרס • עשרת הסרטונים הנצפים של השבוע
מחדל הבריחה מהכלא: סוהר הגיע לתא בזמן שהמחבל חפר את המנהרה
ונשמרתם: תוך שעות 3 נפצעו במהלך בניית הסוכה - אחד במצב קשה
סלמון בטעם מעושן / ניסי גולדרייך
מרגש: ילדי הקירוב התאמנו לסובב ג' פעמים על הראש
משלוח של דלק הגיע ללבנון; צעיר ביצע ירי של טיל RPG לשמחה • צפו
ביום כיפור: לוחמי מג"ב עצרו ערבים שיידו אבנים סמוך לביתוניא
עם תרגול ירי: סיום קורס במנגנוני הביטחון של חמאס בעזה • תיעוד
הפינה היומית: שתי דקות על כיבוד הורים עם הרב אהרן רוט • צפו
ישראלי'ק בש עם מחרוזת ניגונים סוערים: "ליובאוויטש טאנץ"
אברהם פריד עם מחרוזת ממיטב שירי ר' יום טוב הערליך • צפו
לשמר את יום כיפור בהבטה על חסדי השי"ת • הרב יחיאל מאיר צוקר • צפו
אוֹצְרוֹת הַחֵן • פרשת האזינו • מתורת רנ"ג ויינטראוב זצ"ל

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו