דיווח: גם ישראל החלה לחקור מי עומד מאחורי הפיצוצים באיראן

בישראל מתכננים לחקור את הפיצוצים המסתוריים שאירעו באיראן ולנסות להבין מי עומד מאחורי התקריות. מכל הבירורים שנעשו עד עתה, לא שירות ביון אמריקני ולא שירות ביון בריטי הם שאחראים לפיצוצים. ייתכן שתשתיות הגז הלקויות הובילו לפיצוצים

בתקופה האחרונה הרעידו את איראן לפחות 14 פיצוצים מסתוריים, שאירעו בין היתר בשל דליפות גז ותקלות בצינורות. טהראן לא דיווחה מי אחראי לאותם פיצוצים, כך שכעת, בישראל מתכננים לחקור את המקרים הללו ולנסות להבין מי עומד מאחורי התקריות – בהן הפיצוץ במתקן הגרעיני בנתאנז – כך דווח ב'חדשות 13'

על פי הדיווח של אלון בן דוד, מכל הבירורים שנעשו עד עתה, לא שירות ביון אמריקני ולא שירות ביון בריטי הם שאחראים לפיצוצים. ניתן היה להניח כי ייתכן שלגוף אופוזיציוני כלשהו באיראן יש יד בדבר, אולם בשל העובדה שאף גוף כזה לא קיבל על עצמו אחריות – כנראה שגם האופוזיציה לא גרמה לכך. אם כן, קיימת אפשרות סבירה לפיה תשתיות הגז הלקויות במדינה הן שהובילו לפיצוצים המסתוריים.

דובר משרד החוץ בטהראן שיגר לאחרונה איום לפיו "אם נסיק שמשטר, או ממשלה כלשהי הייתה מעורבת באופן ישיר או עקיף בפיצוץ – תגיע תגובה רצינית מאד מצדנו". מוסאווי אמר בהצהרה לתקשורת: "עמיתנו בארגון האנרגיה הגרעינית ובמזכירות המועצה העליונה לביטחון לאומי, סיפקו הבהרות ומחקר מקיף בנושא, אך הם לא הגיעו למסקנה סופית".

הוא ציין כי לאחר ההגעה למסקנה סופית, יספקו המועצה העליונה לביטחון לאומי וארגון האנרגיה הגרעינית דו"ח מקיף. "לפי תוצאות החקירות – נגיב וננקוט בצעדים כנדרש", אמר. דובר משרד החוץ הדגיש כי איראן תתייחס ברצינות לדוחות שיתפרסמו, במיוחד אם יתברר שגורם כלשהו או מדינה כלשהי מעורבים בנושא הזה. "טבעי שאיראן תגיב בנחרצות והם יראו שהזמן של 'פגע וברח' עבר", אמר.

לאחרונה ציטט הניו יורק טיימס שני גורמי מודיעין מערביים כאומרים כי "לאיראן ייקח עד שנתיים כדי לשקם את הנזק שנגרם בעקבות הפיצוץ באתר הגרעין בנתנז". על פי הגורמים, האסטרטגיה הישראלית-אמריקנית היא לפתח סדרה של תקיפות חשאיות, שמטרתן לפגוע בדמויות בכירות במשמרות המהפכה או לעכב את תוכנית הגרעין על ידי גרימת נזקים למתקנים ואתרים פעילים.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *