Abed Rahim Khatib/Flash90

בתגובה להנחת המטען בגבול: צה"ל תקף מטרות של צבא אסד בדרום סוריה

כלי טיס של חיל האוויר תקפו מטרות של צבא סוריה, הכוללות עמדות תצפית ואמצעי איסוף מודיעין, תותחי נ"מ ואמצעי שליטה ובקרה בבסיסי הצבא. צה"ל לקח אחריות רשמית על התקפיה: "המשטר הסורי אחראי לכל פעולה הנעשית בשטחו". צבא סוריה: לא היו נפגעים

מטוסי קרב, מסוקי קרב וכלי טיס של צה"ל תקפו מטרות של צבא סוריה בדרום סוריה בתגובה לאירוע הנחת המטען, שסוכל אמש בדרום רמת הגולן – כך נמסר מדובר צה"ל. על פי ההודעה, המטרות שהותקפו כוללות עמדות תצפית ואמצעי איסוף מודיעין, תותחי נ"מ ואמצעי שליטה ובקרה בבסיסי צבא סוריה. עוד נמסר כי "צה"ל רואה במשטר הסורי אחראי לכל פעולה הנעשית בשטחו, וימשיך לפעול בנחישות נגד כל פגיעה בריבונות מדינת ישראל".

ההודעה הרשמית של צה"ל פורסמה דקות לאחר שסוכנות הידיעות הסורית הרשמית דיווחה שמערכות ההגנה האווירית מעל שמי דמשק הופעלו. לאחר מכן פרסמה סוכנות הידיעות הודעה לפיה ישראל שיגרה מטחי טילים לעבר עמדות הקו הקדמי של הצבא הסורי בגולן. לטענתם לא היו נפגעים בנפש ונגרם נזק קל לציוד בלבד. ברשת "אל מיאדין" נאמר כי בין היתר מסוק ישראלי תקף באזור אל-קחטאניה שבמחוז קונייטרה.

במשך דקות ארוכות נשמעו הדי פיצוצים ברמת הגולן, בעיקר בצפונה. לפני כן הורגשה תנועה אווירית ערה בצפון. סוכנות הידיעות הממלכתית של סוריה, סאנא, ציטטה מקור צבאי סורי באומרו כי "בסביבות השעה 22:40 תקפו מסוקי קרב ישראליים בכמה מטחי טילים כמה אתרים בגבול באזור קונייטרה. נגרם נזק בלבד". במקביל, כמעט באותה שעה – התקבלו דיווחים על תקיפה באזור אל-בוכמאל שבמזרח סוריה.

הדי פיצוצים עזים נשמעו הבוקר באזור הדרומי לעיירה בוכמאל שבאזור דיר א-זור, כתוצאה מתקיפה של כלי טיס בלתי מזוהים נגד אתרים של המיליציות הפרו-איראניות, כך דיווח המרכז הסורי לזכויות אדם. על פי הדיווח של המרכז, התקיפה נערכה בשעות הבוקר והמשיכה מחמש ועד תשע. במקביל, העיתון הקטארי "אל-ערבי אל-ג'דיד" דיווח כי ההערכה היא שמדובר בכלי טיס ישראליים.

שר הביטחון בני גנץ אמר מוקדם יותר כי "לצד המלחמה של מערכת הביטחון בקורונה, אנו מתמודדים עם אתגרים בצפון, בדרום ובמקומות נוספים. הלילה, כמו באירוע הקודם, כוח צה"ל זיהה את המחבלים הגיב מיידית ומנע אירוע. שלא יהיו אי הבנות: בידי הכוחות ישנם כל האמצעים הדרושים להגן על התושבים, ולפגוע בכל מי שינסה להפר את ריבונות מדינת ישראל. כל פעולת טרור שתצא ממדינה ריבונית נגד ישראל – תיענה בזמן ובמקום הנכון. הדריכות המוגברת נמשכת ואני מחזק את כוחות צה"ל בהובלת מפקד פצ"ן אלוף אמיר ברעם שעומדים על המשמר. רק אויב שאין היגיון בראשו יעיז לבדוק את מידת מוכנותה של ישראל להגיב".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בצהריים בישיבת סיעת הליכוד בכנסת כי "אנחנו לא נחים לרגע בנושא הביטחון. צה"ל סיכל ניסיון חבלה בחזית הסורית, פעלנו אתמול מול רצועת עזה מול ירי סוררים וכמובן שהעניין עם לבנון עדיין באוויר. אנחנו נפגע בכל מי שמנסה לפגוע בנו ובכל מי שפוגע בנו – העיקרון הזה תקף".

כזכור, כוח צה"ל סיכל הלילה ניסיון הנחת מטענים בגבול סוריה. מדובר צה"ל נמסר כי כוח מיוחד שביצע מארב באזור דרום רמת הגולן, סמוך למוצב צבאי, זיהה חוליה של מספר מחבלים מניחים מטענים בקרבת גדר הגבול. כוח צה"ל וכלי טיס של צה"ל ביצעו ירי במקביל על החוליה שמנתה ארבעה מחבלים ופגעו בהם. "אין נפגעים לכוחותינו".

דובר צה"ל ציין בהודעתו כי "כוחות פיקוד הצפון נמצאים בדריכות גבוהה לכל תרחיש, צה"ל רואה במשטר הסורי אחראי לכל פעולה הנעשית בשטחו ולא יאפשר כל פגיעה בריבונות של מדינת ישראל". טרם ברור עם ארגון הטרור חיזבאללה עומד מאחורי התקרית, בניסיון לנקום את הריגת מחבל הארגון לאחרונה בסוריה, אחרי סיכול ניסיון הנקמה הקודם בהר דב.

מפרטים נוספים על האירוע עולה כי תצפיתניות של גדוד האיסוף הקרבי עייט בגבול סוריה הבחינו בחוליית המחבלים באזור השעה 11:00 בלילה סמוך לתל פארס. כח של יחידת הקומנדו מגלן היה במארב במקום וירו על החוליה יחד עם כלי טייס של חיל האוויר. על פי הדיווחים, 4 חברי חוליית המחבלים נהרגו. ההערכה בצה"ל היא שבאו להניח מטענים על הגדר.

התקרית אירעה במרחב המוכר לאויב, מאחר ובעבר פעל בו בית חולים שדה בתקופת "שכנות טובה". התקרית אירעה ליד נחל רוקאד, אזור בו יש שטחים מתים רבים שמנוצלים כנתיבי חדירה לצד הישראלי. באזור הוקמה בשנתיים האחרונות תשתית של חיזבאללה. צה"ל מיקם באזור כוחות רבים לאחר שזוהו בו בשבוע האחרון התקרבויות חשודות ואיסוף מוגבר של מודיעין על ידי "רועי צאן" סורים.

דובר צה"ל תא"ל הדי זילברמן חשף הבוקר את פרטי התקרית הלילה בגבול סוריה במהלכה חוסלו ארבעת המחבלים שניסו להניח מטענים על הגבול. לדבריו, סביב השעה 20:00 מתקיים זיהוי ראשון של התצפיתניות, הזיהוי השני הוא סביב 23:00 בלילה.

"אנחנו מזהים במוצב 116, מוצב לא פעיל שנמצא במובלעת (בצד המזרחי של הגדר), בימים האחרונים התקרבות לגדר בהסתוות לרועי צאן. המרחב הזה הופך להיות מרחב חשוד. אנחנו כמובן שולטים עליו בחמ"ל תצפיות של חטיבה 474. אנחנו ממקמים של מארב משל של מגלן שנמשך כשבוע. מטרתו של המארב: סיכול האירוע הזה".

"התצפיתניות באותו חמ"ל איסוף מזהות זיהוי חד ומדויק. מדובר בחוליה של כי 4 אנשים. אנחנו מזהים שחלקם חמושים ושהם ממקמים מטען בסמוך לגדר. הם חצו קו אלפא והם בשטח ישראל, אבל הם לא חצו את הגדר. אנחנו פותחים באש באופן משולב ובמקביל: גם באוויר וגם מיבשה. גם ירי צלפים וגם ירי מטול. אנחנו מעריכים שכל ה-4 הרוגים".

הוא מעדכן כי "בימים האחרונים אנחנו מתגברים סד"כ בפצ"ן. גם באוגדה 91 וגם ב-210. העלנו כוחות אש וסד"כ של מיוחדים. אנחנו לא מתכננים לרדד כוחות בצפון. אנחנו בהגנה. דרושה הרבה סבלנות ותחבולה. האירוע בעיצומו. אנחנו ברגעים אלו מבצעים נטרול של הזירה. אני מניח שנוכל ללמוד הרבה מהנטרול.

"אנחנו לא יודעים להצביע על שיוך ארגוני כרגע. יש הרבה כוחות בסוריה. אנחנו לא יודעים לחבר כרגע את האירוע הזה להצהרות נסראללה על מימוש המשוואה. ברור לנו שהמשטר הסורי מבחינתנו אחראי על זה. אירוע טוב מבחינתנו של שליטה וסגירת מעגל מהאוויר מהקרקע. אנחנו ממשיכים להיות ערוכים ומוכנים", דברי דובר צה"ל בשיחה עם כתבים צבאיים.

בערב פורסם כי בסיור באזור התקרית בגבול סוריה שבה חוסלו ארבעה מחבלים, נמצאו נשק וכן תיק ובתוכו כמה מטענים שהיו מוכנים להפעלה נגד כוח צה״ל. המטענים אותרו במרחק 25 מטרים מגדר המערכת, ובשטח ישראל. בצה"ל אמרו כי "הכוחות המבצעים תעסוקה מבצעית בגזרת רמת הגולן ממשיכים לשמור על דריכות ומוכנות להתפתחויות השונות".

עוד נמסר כי בשעות אחר הצהריים נפגשו מפקד עוצבת הבשן, תת-אלוף רומן גופמן, וראש חטיבת קשרי חוץ, תת-אלוף אפי דפרין, עם מפקד אונדו״ף, הגנרל אישוואר האמל, בזירת הנחת המטען. בפגישה הדגיש מפקד האוגדה כי "צה"ל לא יאפשר פגיעה בביטחון תושבי מדינת ישראל ובריבונותה וכי צה"ל רואה במדינת סוריה אחראית לכל הנעשה משטחה".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *