גורם מדיני על הפיצוץ בלבנון: "אין קשר לישראל"; השר אשכנזי: "עוקבים"

מקורו של הפיצוץ שנשמע הערב בביירות בירת לבנון טרם ידוע, אולם גורמים רבים בישראל מדגישים כי אין לישראל שום נגיעה באירוע הזה. שר החוץ: "אינני רואה סיבה שלא להאמין לדיווחים מביירות על כך שמדובר בתאונה שגרמה לדליקה". שר הבריאות של לבנון: "התפוצצות של חזיזים"

גורם מדיני ישראלי רשמי אמר הערב (שלישי) כי לישראל אין קשר לפיצוץ בלבנון. שר החוץ גבי אשכנזי אמר לפני זמן קצר בראיון ל'חדשות 12' כי "אנחנו עוקבים אחר ההתפתחויות הערב בלבנון. אינני רואה סיבה שלא להאמין לדיווחים מביירות על כך שמדובר בתאונה שגרמה לדליקה".

ב'חדשות 12' דווח כי ככל הידוע לגורמים בישראל בשעה זו, התאונה שהתרחשה הערב מקורה הוא פנימי בלבנון. ככל הנראה מדובר בהאנגר פנימי שהכיל חומרים דליקים וגם מכלי דלק. שרפה שהתפתחה באחד המחסנים התפשטה, גרמה לפיצוץ ראשון – ואז לפיצוץ השני האדיר, כך על פי הגורמים.

על פי הדיווח של ירון אברהם, מקורו של הפיצוץ שנשמע הערב בביירות בירת לבנון טרם ידוע, אולם גורמים רבים בישראל מדגישים כי אין לישראל שום נגיעה באירוע הזה. לדבריהם, מדובר בטעות או אירוע לא נשלט ולא מכוון – וישראל לחלוטין אינה בתמונה.

מקורות ביטחוניים בלבנון טוענים כי לא מדובר בפיגוע טרור או בחבלה אך גם לא קובעים סופית שמדובר בתאונה, והם החלו בחקירת הנסיבות. הגנרל הבכיר עבאס אברהים אמר לכלי תקשורת בלבנון כי הפיצוץ ההרסני התרחש ככל הנראה בתקרית שאירעה במחסן בו אוחסנו חומרי נפץ. הוא הכחיש דיווחים לפיהם ישראל עומדת מאחורי הפיצוץ.

בשנה שעברה האשימו בכירים ישראלים את ארגון הטרור חיזבאללה כי הוא עושה שימוש במתקנים אזרחיים בנמל על מנת להבריח אמצעי לחימה מאיראן לשטחי לבנון. עם זאת, בכיר בממשלת לבנון טען ברשת אל-מיאדין המזוהה עם חיזבאללה כי הפיצוץ אינו קשור לישראל או לתחמושת שכיבכול אוחסנה במקום. שר הבריאות של לבנון, המשתייך לפלג הפוליטי של חיזבאללה, טען כי מדובר ב"התפוצצות של חזיזים".