צילום: Flash90

ההצעת של שקד נגד בג"ץ: המפלגות החרדיות יצביעו נגד – ח"כי הליכוד ייעדרו

במפלגתו של גנץ חוששים מ"תרגיל פוליטי", אף שיו"ר הקואליציה מיקי זוהר הודיע כי עמדתו לא התקבלה והליכוד לא יתמוך בהצעת החוק של ח"כ שקד. שקד: "החרדים יצטרכו להסביר לבוחריהם למה הגישו לאבי ניסנקורן את ערכי הימין על מגש של כסף"
 • "איבדנו בעל, אבא וסבא אהוב" משפחת פרוש מתאבלת

  תוכן מקודם

 • "נקרע לי הלב" הפרמדיק שטיפל ברב פרוש ז"ל

  תוכן מקודם

 • לא סתם ברכה זו גזירה לכל דבר ועניין

  תוכן מקודם

 • ודאי כל התורמים יזכו למידה כנגד מידה שצאצאיהם יהיו בריאים בנפשם

  תוכן מקודם

חברי הכנסת שך המפלגות החרדיות, ש"ס ויהדות התורה, מתכוונות להצביע היום (רביעי) במליאת הכנסת נגד הצעת חוק של ח"כ איילת שקד לפסקת התגברות נגד בג"ץ. מנגד, חברי הליכוד מתכוונים להיעדר מההצבעה. זאת בעקבות דרישת כחול לבן ואיום כי אישור החוק יביא לפירוק הקואליציה. החוק היה צפוי ליפול בכל מקרה מאחר וגם בישראל ביתנו מתכוונים להצביע נגד החוק, בניגוד להבטוח עבר.

יו"ר הקואליציה ויו"ר סיעת הליכוד ח"כ מיקי זוהר כתב בטוויטר כי "צר לי לבשר שעמדתי לא התקבלה. הליכוד לא יצביע בעד פסקת ההתגברות אלא ייעדר מההצבעה. לאחר בירורים ובדיקות היה ברור שהצבעה בעד החוק (שגם לגביו יש לא מעט מחלוקות גם בתוך הימין) היתה מביאה לבחירות באופן ודאי. מתוך רצון אמיתי לנסות ולייצב את הקואליציה ולמנוע בחירות הוחלט להעדר".

נציגי סיעות שס ויהדות התורה, החליטו כבר ביום ראשון שלא לתמוך בהצעה, אך גומרים במפלגות אמרו היום ל'חדשות JDN' כי יגיעו למליאה להצביע נגד ולא יסתפקו בהימענות. "נציגי הסיעות החרדיות הודיעו כי הם מחוייבים לשלמות הקואליציה ומניעת קיום בחירות, פועלים להעברת תקציב המדינה ולמאבק בנגיף הקורונה", נמסר.

לפני שבועיים, בעקבות הפרת ההסכם הקואליציוני על ידי כחול לבן, הגיש יו" דגל התורה ח"כ משה גפני את הצעת בחוק לפסקת התגברות על בג"ץ, אך הסירה אותה אחרי מגעים של כחול לבן. גפני מסר אז כי הוא "מצפה מכל חברי הקואליציה לתמוך בחוקים החשובים הללו". כעת גפני ייאלץ להצביע נגד הצעה דומה של ימינה, שינצלו זאת לאתגר אותו על הצבעה נגד רצונו.

ח"כ איילת שקד תקפה בריאיון ל'ווינט' את חברי הקואליציה שלא מתכוונים לתמוך ביוזמתה: "הליכוד והמפלגות החרדיות החליטו להגיש את ערכי הימין לאבי ניסנקורן על מגש של כסף". לדבריה, החרדים היו צריכים לכל הפחות להתנקם בכחול לבן על התמיכה בחוק לאיסור טיפולי המרה. "אם פסקת ההתגברות הייתה מספיק חשובה לחרדים ולליכוד, הם היו יכולים לעשות את זה בקריאה טרומית", אמרה.

שרת המשפטים לשעבר נשאלה איך היא מסבירה את סירוב הקואליציה לתמוך בחוק עד כדי שגורמים בימין קראו להצעתה "הטרלה", והשיבה כי "אלה אנשים שבחיים לא היו באופוזיציה. יכול להיות שבליכוד נמצאים בקואליציה הרבה זמן, ושכחו את עבודת האופוזיציה. העבודה שלנו היא לקדם את הערכים שאנחנו מאמינים בהם, ולדחוף את הממשלה הזאת כדי שתעשה דברים נכונים".

בראיון ל'ערוץ 12' תקפה שקד את החרדים על התנגדותם לחוק: "החרדים יצטרכו להסביר לבוחרים שלהם למה הם הגישו על מגש של כסף את הערכים של הימין לאבי ניסנקורן. בליכוד ובמפלגות החרדיות הבטיחו לבוחרים במשך שנים רבות שתהיה פסקת התגברות. אני לפחות עקבית. בכנסת ה-19 העברתי את החוק בוועדת שרים לחקיקה וציפי לבני הגישה ערר. בכנסת ה-20 סיעת כולנו לא הסכימה לתמוך ולא היה לזה רוב. כשנבחרה הכנסת ה-23 חשבתי שבפעם הראשונה יהיה לכך רוב בכנסת, יכול להיות שאין. נדע היום".

השר רפי פרץ אמר אתמול כי הוא בעד הצעת החוק "כל מי שעיניו בראשו רואה בשנים האחרונות את ההתערבות ההולכת וגדלה של בג"צ בעבודת הכנסת. בג״צ מפר פעם אחר פעם את האיזון העדין שאמור להיות בין הרשות המחוקקת לרשות המבצעת ופוגע ביציבות השלטונית ובהפרדת הרשויות, למעשה הסחרור הפוליטי שבהם היינו בשנה האחרונה שכללו 3 מערכות בחירות התחילו בגלל פסילת בגץ את חוק הגיוס שהכנסת חוקקה".

"בג"צ דן ומתערב פעם אחר פעם בדברים שבפירוש אינם חלק מהסמכויות שלו, כאשר הגישה שבה "הכל שפיט" הפכה לשיטה שגורמת לרמיסה של המחוקק בישראל. המתנגדים לפסקת ההתגברות מנופפים. בעובדה שבית המשפט אמור להגן על המיעוטים בישראל, אבל כולנו זוכרים כמה הגן בית המשפט העליון על זכויותיהם של מפוני גוש קטיף או על זכויותיהם של החרדים ללמוד בהפרדה, פעם אחר פעם הוכיח בית המשפט שהוא לא מגן על זכויותיהם של המיעוטים במדינת ישראל ולכן טענה זו אינה עומדת במבחן המציאות. מהסיבות האלו ועוד אני כמובן תומך עקרונית בהצעתה של איילת, הפרדת רשויות היא אינטרס של כל הרשויות כולל בית המשפט, ואילו הייתי במליאה מחר הייתי מצביע בעד החוק החשוב"

.ב'ישראל היום' דווח כי בכירים בכחול לבן חוששים שהליכוד מבצע תרגיל פוליטי ושלמרות הבטחתו להתנגד לפסקת ההתגברות שמציעה איילת שקד, ברגע האחרון, נתניהו יחליט לתמוך בה ולהביא לבחירות. על רקע זה, נדרשו כל חברי הכנסת של המפלגה להגיע לכנסת, כולל ח"כים שהוקפצו מחופשה. מנגד, אם נתניהו יוביל לפירוק הממשלה, בכחול לבן שוקלים להפעיל את 'נשק היום הדין' – העלאת החוק האוסר על ראש הממשלה העומד למשפט, לכהן בתפקידו.

כתבות קשורות

ישראל חשפה את סעיד ארג'אני - האיש מאחורי המתקפה על הספינה
עדויות ארכיאולוגיות לרעידת אדמה שמוזכרת בתנ"ך נחשפו לראשונה • צפו
התרסקות המטוס באוקראינה: מיכאל שניצלער בשיר חדש ומרגש "א בריוו"
הישג לסמוטריץ': בעקבות מחאתו - חוק הפקרת החיילים ירד מסדר היום
משה קליין בסינגל חדש מתוך אלבום הבכורה: "מה טובו אוהליך"
באמצע ההצבעה בכנסת: בנט וגנץ קיבלו עדכון על הירי מלבנון • צפו
בתגובה לירי הרקטות: צה"ל ממשיך לירות לעבר לבנון; גנץ קיים הערכת מצב
סמוך לצומת סואן: צפו בתיעוד מזירת נפילת הרקטה ליד קריית שמונה
צה"ל מודיע: זוהו שלושה שיגורים מלבנון - שני רקטות נפלו בשטח ישראל
עימות חריג בבני ברק: החברא קדישא נגד הסכם העירייה על הקבורה באלעד
המבקר: האמון של יוצאי אתיופיה במשטרה נמוכה מאשר כלל האוכלוסייה
לאחר החלטת היועמ"ש: כתב אישום הוגש נגד זועבי על עבירות זיוף ומרמה

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן