צילום: פלאש 90

על רקע הביקורת: הנשיאה חיות פרסמה את המקרים בהם שופט צריך לפסול את עצמו

נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות פרסמה היום את המתווה לניהול רשימות ניגוד העניינים של שופטי העליון. לפי המתווה ישנם קווים מנחים מתי יש לשופט מניעה אוטומטית מלהשתתף בדיון, בנוסף למקרים נוספים שייבחנו. על השופטים לעדכן פעמיים בשנה את הרשימה
 • מזעזע: נסע לפרנס את משפחתו ונפטר בחו"ל מדום לב

  תוכן מקודם

 • מזעזע: נפטר שבוע לפני חתונת ביתו

  תוכן מקודם

 • אם אתה משמח את שלי

  תוכן מקודם

 • 12 יתומים זעקו השבוע ברוך דיין האמת וכעת הם זועקים אליך

  תוכן מקודם

ברקע הביקורת על ניגוד עניינים של שופטים, והכוונה של הכנסת שלא צלחה לבסוף להקים ועדת חקירה פרלמנטרית לנושא – נשיאת העליון אסתר חיות פרסמה הבוקר (שישי) מכתב הבהרה ובו רשימת המקרים שבהם שופט צריך לפסול עצמו. לפי חיות, על השופטים לעדכן בעצמם את "רשימת המניעויות" שלהם פעמיים בשנה – בתחילת ספטמבר ובמרץ. בין המקרים שבהם על שופט לפסול עצמו מדיון: "כשקיים חשש ממשי למשוא פנים" בשל היכרות עם עורכי הדין.

רשימת המניעויות נועדה לסייע לבתי המשפט למנוע מראש מצבים כאלה על ידי ציון גורמים שונים בעלי קרבה לשופט, כך שהמערכת מראש לא תנתב אליהם תיקים שלהם. עם זאת, כפי שמציינת חיות במכתבה, הרשימה היא רק כלי עזר והחוק כלל לא מחייב לנהל אותה. כך למשל, שופט העליון נעם סולברג העדיף להשאיר את רשימת המניעויות שלו ריקה, ולבחון בכל תיק שמנותב אליו האם יש מניעה שידון בו.

אמות המידה לניהול רשימת מניעויות

שופט או רשם יכלול ברשימת המניעויות בעלי דין ועורכי דין שלמיטב ידיעתו הם "שחקנים חוזרים" המתדיינים תדיר בבית המשפט שבו הוא מכהן (להלן: מתדיינים חוזרים) ואשר קיים "חשש ממשי למשוא פנים" אם ידון בעניינם או עילת פסלות אחרת

מבחן הפסלות – "חשש ממשי למשוא פנים", הוא המבחן הקובע לבחינת מניעות. מטעמים מעשיים הרשימה יכולה לכלול גם מצבים שבהם ניתן להעריך שקיים סיכוי גבוה לפסלות אם התיק יועבר לשופט או לרשם.

שופט יפסול את עצמו במקרים הבאים: כאשר בן משפחה שלו ( בן זוג, ילד, הורה, סב) מתדיין חוזר בבית המשפט; כאשר בעל דין או פרקליט היה לקוחו של השופט טרם המינוי לשיפוט ולא חלפו חמש שנים מאז הטיפול בעניינו.

כמו כן שופט יפסול עצמו במקרה שיש קשר עסקי או קבלת תגמול מן המתדיינים, במקרה שבו עו"ד היה שותף של השופט או במקרה שמדובר בטיפול של עורך הדין בבן משפחה של השופט.

מקרים נוספים שצוינו במכתב: עו"ד שלשופט יש קשר חברתי הדוק או קרבה ממשית עמו, וכאשר עורך הדין היה מתמחה של השופט ולא עבר פרק זמן משמעותי מסיום עבודתו (בהנחה שלא נשמר הקשר ביניהם אחרי שנה מביום ההעסקה).

נשיאת בית המשפט העליון כתבה עוד כי כל שופט אחראי לעדכן את רשימת המניעויות, לכל הפחות פעמיים בשנה, והוסיפה כי "אין צורך לעדכן את רשימת המניעות בדבר מניעות שהיא מטבעה זמנית וקצרת מועד, ושאינה צפויה לעלות על חודשים ספורים. ואולם אין בכך כדי לפטור את השופט או הרשם מחובת הגילוי או מהימנעות מלשבת בדין במקרה קונקרטי זה או אחר".

לבסוף נכתב במסמך כי על השופטים לתת את דעתם לכך שהרשימה מתפרסמת לציבור, ומזכירה ששופט לא חייב לכלול בה את סיבת המניעות. זאת, למשל, אם הסיבה קשורה לעניינים שיפגעו בצנעת הפרט של השופט או של הגורם שבעניינו הוא מנוע מלדון.

כזכור, לפני כחודשיים, הרשות השופטת הוציאה תצהיר, בו היא מודיעה על כך שתפרסם "מעת לעת" ובאופן יזום רשימה שתפרט את ניגודי העניינים של כלל השופטים. בהודעת הרשות השופטת שפורסמה היום נכתב כי: "הנהלת בתי המשפט תפרסם את רשימת ההימנעויות של כלל השופטים והרשמים באתר הרשות השופטת כבר בשנת המשפט הקרובה שתחול בספטמבר 2020, בנוסף לפרסום הקיים באתר בתי המשפט ובאתר חופש המידע הממשלתי".

כתבות קשורות

השיעור השבועי: פרשת ראה • הרב נתנאל אביסרור
וַיְהִי בֹקֶר יוֹם שִּׁשִּׁי • כותרות העיתונים – כ"ח באב ה'תשפ"א
יָבוֹאוּ טְהוֹרִים • חומש סעודה בת"ת תולדות אברהם יצחק הר יונה
שמחת האירוסין בחצרות מעליץ - בישטנא - שאץ - זוויעהל
חומש סעודה בתלמוד תורה סאטמאר בני ברק • גלריה
פיילוט במגזר החרדי: תו ירוק לילדים מחלימים על בסיס בדיקה סרולוגית
תיעוד: מטוסי כיבוי הוזנקו לשריפת חורש ליד ביתר עילית
אסונות בין הזמנים: בן 50 נמשה מהים סמוך לגשר רידינג בת"א - מצבו קריטי
גל שריפות ביוון: יותר מ-100 בתים עלו באש; ישראל תשלח סיוע • צפו
הִילּוּלָא קַדִּישָׁא • המקובל רבי אברהם חיים עדס זצ"ל
10 בני משפחה בהם ילדים קטנים נקלעו לחשכה בהר מירון - חשש להתייבשות
סקר: רוב הציבור חושב שתפקוד הממשלה במשבר הקורונה "רע" • כמה יצייתו לסגר?

תגובה אחת

 1. השופטת חשודה בדבר קיום משפט שלא באופן נכון ועל פי הכללים של האתיקה השיפוטית לפי קלמן ליבסקין.
  אסתר חיות צריכה להתפטר מיד !

סגור לתגובות.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן