Tal Shahar/POOL

לקראת פיצוץ? ישיבת הממשלה מחר בוטלה – חילופי האשמות בין הליכוד לכחול לבן

הישיבה בוטלה בשל חוסר הסכמה על סדר היום. הליכוד: "ישיבת הממשלה לא תתכנס מחר בשל סירובם של כחול לבן להעלות לסדר היום תוכנית סיוע כלכלית". כחול לבן: "שקר מוחלט. הישיבה לא תתקיים לאור התעקשות הליכוד לא לקיים את ההסכם הקואליציוני ולא לאשר את תקנון הממשלה המבטיח את יציבותה"

ישיבת הממשלה שאמורה הייתה להתקיים מחר (ראשון) בוטלה רשמית. בליכוד תלו את ביטול הישיבה ב"סירוב כחול לבן להעלות לסדר היום את תוכנית הסיוע הכלכלית". מנגד, בכחול לבן האשימו כי הישיבה בוטלה "לאור התעקשות הליכוד לא לקיים את ההסכם הקואליציוני ולא לאשר את תקנון הממשלה המבטיח את יציבותה".

מהליכוד נמסר הערב כי "ישיבת הממשלה לא תתכנס מחר בשל סירובם של כחול לבן להעלות לסדר היום תוכנית סיוע כלכלית ממשלתית של ראש הממשלה ושר האוצר להתמודדות עם משבר הקורונה בהיקף של 8.5 מיליארד ש״ח, הכוללת בתוכה סיוע לאוכלוסיות בסיכון".

במפלגה פירטו כי "התוכנית תייצר כ-10 אלף מקומות עבודה חדשים במשק. בתוכנית יועברו 700 מיליון שקלים בעבור הבטחת ביטחון תזונתי למשפחות מוחלשות ו-600 מיליון שקלים לטובת הארכת מענקי ההסתגלות לבני 67 ומעלה שהוצאו לחל"ת עד לחודש יוני 2021".

עוד נמסר כי "הליכוד דורש מכחול לבן שלא לסכל את העברת הכספים לאזרחי ישראל בעת הזאת של התמודדות עם משבר הקורונה".

מכחול לבן נמסר בתגובה כי "ישיבת הממשלה מחר לא תתקיים לאור התעקשות הליכוד לא לקיים את ההסכם הקואליציוני ולא לאשר את תקנון הממשלה המבטיח את יציבותה. זו לא הפעם הראשונה בה הליכוד לא עומד בהתחייבותו, וכל תירוץ אחר הינו שקר מוחלט לציבור הישראלי.

"כחול לבן הודיעה לליכוד שכל הצבעה הקשורה בקורונה לא תסבול דיחוי ותעבור בהצבעה טלפונית. לגבי תוכניתו של שר האוצר, מדובר בתוכנית בעלות של מיליארדים הנוגעת לטווח הארוך שטרם הוצגה במלואה וטרם גובשה סופית. הנסיון להעלות אותה מהיום למחר הוא לא יותר מאשר ספין לא אחראי".

בכחול לבן אומרים כי "אנו מצפים מהליכוד לעמוד בהסכם ולאשר את תקנון הממשלה שיאפשר את המשך היציבות שכל כך נדרשת בעת הזו. תשעה מיליון אזרחי ישראל מצפים מהממשלה ליציבות ואמינות, וכחול לבן לא תסכים לערער זאת".

גורמים בליכוד שצוטט ב'מעריב' טענו כי דווקא כחול לבן מנעו החלטה על תקנון הצבעות לישיבות הממשלה. צוות התקנון הוקם והורכב על ידי שר המשפטים ח"כ אבי ניסנקורן (כחול לבן) והשר להשכלה גבוהה ח"כ זאב ואלקין (הליכוד), והשניים ניסו להגיע להסכמות באשר לקיומן של הצבעות בממשלה, זאת על מנת להתגבר על חוסר השיוויון הנובע מיתרון הליכוד בכמות השרים.

המשנה למזכיר הממשלה הציע מנגנון של רוב מיוחס המאפשר לכחול לבן להתגבר על המצב שבו יש להם שלושה שרים פחות, כך שיווצר שיוויון בהצבעות, אך, לטענת גורמים בליכוד, ניסנקורן היה זה שהודיע כי המנגנון הזה לא מקובל על מפלגתו, וביקש שלא להעביר אותו. כתוצאה מכך, עד היום אין מנגנון הצבעה בממשלה המוסכם על שתי הסיעות.

בכיר בליכוד שצוטט ב'כאן חדשות' אומר כי "כחול לבן הטילו וטו על סדר היום והביאו לביטול ישיבת הממשלה". בכיר בכחול לבן ציין מנגד ש"כל רגע מבקשים בליכוד להפר סעיף אחר בהסכם הקואליציוני, הם רוצים בחירות".

שר האוצר ישראל כץ אמר הערב כי "הודעת כחול לבן בקשר לתוכנית ההאצה והסיוע לאוכלוסיות מיוחדות בסך 8.4 מיליארד ש״ח, אותה הגשתי מחר לממשלה, הינה כוזבת ומטעה. התוכנית, שכוללת ביצוע מיידי של תשתיות להאצת המשק בתקופת הקורונה וסיוע לאוכלוסיות מיוחדות, הינה חלק מחוק רשת הבטחון הכלכלי לתקופת הקורונה בסך 90 מיליארד ש״ח, אותו הגשתי ושאושר בממשלה ובכנסת".

"בהתאם להחלטת הממשלה וללוח הזמנים שנקבע בחוק לפרק זה, התוכנית הוצגה לנציגי כחול לבן (הוד בצר – נציגו של בני גנץ, והשר עמיר פרץ), בהתאם וגם אושרה על ידם. כל עיכוב באישור ובביצוע התוכנית יגרום לפגיעה קשה בציבורים נזקקים ובהאצת המשק בתקופת הקורונה", דברי כץ.

השר אסף זמין מכחול לבן אמר כי "ישיבת הממשלה לא תכונס מחר בשל סירובה של ככל לבן להסכים לרמיסת ההסכם קואליציוני ולאישור תקציב דמה חד חודשי שכל תכליתו התעלמות ממצוקתם של אזרחי ישראל בשעה קשה זו וחתירה מתמדת לבחירות וחוסר יציבות".

שרת התחבורה מירי רגב: "‏בני גנץ ו״כחול לבן״ מספיק עם הפוליטיקה. הגיע הזמן שתפנימו: אנחנו במצב קורונה והכל צריך לעבוד מהיום למחר. מיד. בזמן משבר לאומי עלינו להזרים את הסיוע לציבור מיידית. לא רק שאתם לא רוצים לקום לבית הספר – עכשיו גם רוצים לסגור אותו. הגיע הזמן שתתעשתו".

בינתיים יקדמו הליך מזורז של פטור מחובת הנחה לחקיקה של סיעת "דרך ארץ" שתדחה את המועד הסופי להעברת תקציב. ביום שני או שלישי ועדת הכנסת צפויה לאשר את ההליך המזורז, וביום רביעי צפויה ההצעה להגיע למליאה לקריאה טרומית. בליכוד עדיין לא החליטו אם לתמוך בהצעה, שנועדה לאפשר עוד פתח לפשרות.

במקביל, בכחול לבן שוקלים לאיים בחקיקה נגד נתניהו – בדומה לחקיקה שאיימו בה אחרי הבחירות, שתאסור על כהונת ראש ממשלה עם כתב אישום – אם המשבר הפוליטי לא ייפתר בקרוב. יו"ר מרצ, ח״כ ניצן הורוביץ, הודיע הערב שיניח על שולחן הכנסת חוק שאוסר על אדם המואשם בפלילים להרכיב ממשלה. גנץ בראיון הערב ב'חדשות 12' לא פסל תמיכה בחוק במידה ונתניהו יוביל לבחירות.

ב'וואלה' דווח כי גם ישיבת ועדת השרים לענייני חקיקה צפויה להתבטל ולא תתקיים מחר. בכחול לבן מאשימים כי השר דודי אמסלם מהליכוד מסרב לעלות להצבעה הצעת חוק של ח"כ הילה שי וזאן שקובעת כי בעלי האולמות יצטרכו להשיב כספי מקדמות שגבו מזוגות צעירים שחתונתם בוטלה בגלל הקורונה ואם לא יעשו זאת, יאבדו 30% מכספי הפיצויים שמוצעים להם מהמדינה, זאת למרות הסיכום כי הצעות חוק שקשורים במאבק בקורונה יעלו להצבעה.

אמסלם מסר בתגובה כי הוא מסרב לכנס את הועדה "בגלל התנהגות כחול לבן והפרות הסיכומים שנעשו לאחרונה". לטענתו, "מדובר בהצעת חוק פרטית ולא ממשלתית, וסוכם שמעלים רק הצעות חוק ממשלתיות בנושא הקורונה בלבד". הוא הוסיף כי "נושא תשלום המקדמות לחתונות שהתבטלו בגלל הקורונה, מטופל ע"י ראש הממשלה ושר האוצר, ואין לי ספק שגם בסוגיה זו יימצא פתרון במהרה".

 

גנץ: "רק נתניהו ולפיד אולי רוצים בחירות – אני לא מתכוון לוותר עם עניין התקציב"

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *