צילום: אריאל חרמוני / משרד הביטחון.

בעקבות המשך שיגור הבלונים הוחלט: "תגובה משמעותית – גם במחיר של הסלמה"

במקביל לשתי שריפות שפרצו בעוטף מבלוני תבערה, שר הביטחון והרמטכ"ל קיימו דיון בנושא המתיחות הגוברת בדרום. ההחלטה שהתקבלה: המשך שיגור בלוני תבערה יוביל לתגובה משמעותית. שתי שריפות פרצו היום בעוטף עזה כתוצאה מבלוני תבערה שהופרחו מרצועת עזה

ברקע המתיחות המתגברת בדרום, שר הביטחון בני גנץ והרמטכ"ל אביב כוכבי קיימו היום (ראשון) דיון בנושא שבסיומו סיכמו כי לא יאפשרו שיגור בלונים ללא תגובה וכי המשך השיגורים יוביל לתגובה משמעותית – גם במחיר של הסלמה, כך דווח ב'חדשות 12'. על פי הדיווח, ההערכה היא שהלחץ הכלכלי והמחסור במזומנים בעזה מביא לשחרור קיטור לכיוון ישראל.

ב'חדשות 13' דווח כי מהדיון עלתה ההערכה כי ככל הנראה, אי הבנות בין מצרים, חמאס לג'יהאד האסלאמי הפלסטיני הן שהובילו להחרפת היחסים בין ישראל לרצועה. בדיון נטען כי מה שקורה לאחרונה באזור הוא "רצף אירועים מדאיג", ואף יצא איום לעבר חמאס שבו נאמר כי אם הארגון לא יפסיק לשגר בלונים – ישראל תסלים את תגובותיה.

שתי שריפות פרצו היום באזור יער בארי בעוטף עזה כתוצאה מבלוני תבערה שהופרחו מרצועת עזה. כוחות הכיבוי שהגיעו למקום השתלטו על האש. במשך היום זוהו כמה הפרחות בלונים מרצועת עזה. זה היום הרביעי ברציפות בו מופרחים בלונים מהרצועה וגורמים לשריפות בעוטף עזה.

מספר בלוני תבערה שנשלחו מעזה גרמו לשריפות בעוטף, צרור בלונים עם רימון יד מאולתר אותר באזור קיבוץ ניר עוז שבחבל אשכול. לפי רשות הכיבוי, ביום חמישי, ולאחר כמעט חודשיים, פרצו לפחות שלוש שריפות באזור מועצת אשכול בשל בלוני תבערה. מרשות הטבע והגנים נמסר כי כ-300 דונמים עלו באש בשמורת בארי.

בתוך כך, מוקדם יותר היום בוצע ירי לעבר כוח צה"ל שהוקפץ לגדר המערכת בגבול רצועת עזה. מצה"ל נמסר כי הכוח הוקפץ בעקבות שמיעת ירי לעבר עובדי המכשול התת-קרקעי בגבול, והצבא ירה מרגמות למיסוך המרחב. אין נפגעים באירוע, אך העבודות במקום הופסקו. מהמועצה אזורית אשכול נמסר כי צה"ל גם סגר את הצירים המובילים לגדר המערכת בעקבות האירוע.

בעיתון הלבנוני אל-אחבאר דווח אתמול כי ארגון הטרור חמאס העביר מסר למתווכים המצרים לפיו "תקופת השקט שעל גבול הרצועה צפויה להסתיים". עוד דווח בעיתון, שנחשב מקורב לארגון הטרור העזתי, כי הסיבה לכך היא ש"ישראל ממשיכה להדק את המצור על הרצועה ומכשילה פרויקטים לפיתוחה, באופן שפוגע במצב ההומניטרי".

המקורות ששוחחו עם "אל-אח'באר", אמרו שההסלמה תלך ותחמיר לאורך הגבול בימים הבאים, כאשר ארגוני הטרור צפויים להגיב על כל תקיפה של ישראל. התפתחויות אלה באות בעקבות התקרבות סיום מועד המענקים של קטאר. בהיעדר כל סימן מוקדם לכוונה הקטארים לחדש את המענק לשישה חודשים נוספים, כפי שעשו בשנתיים האחרונות. המענק צפוי לפוג בחודש עם צמצומו במרץ האחרון.

הפעם האחרונה שצה"ל הגיב לשיגור הבלונים היה ביום חמישי אז נמסר כי מטוס קרב וכלי טיס של צה"ל תקפו תשתית תת קרקעית של ארגון הטרור חמאס בצפון רצועת עזה. גנץ כתב בחשבון הטוויטר שלו לאחר אותה תקיפה כי "מדינת ישראל לא תקבל שום הפרת ריבונות ופגיעה בתושבי הדרום. בעזה צריכים להבין שאין פתרון אחר – רק החזרת הבנים הביתה ושקט יביאו לצמיחה כלכלית ברצועה". הוא הוסיף כי "אם ארגוני הטרור עוד לא הבינו: מי שיעמיד את ישראל במבחן – יפגע קשות".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *