Yossi Aloni/Flash90

נתניהו בשיחות סגורות: "צריך לחתוך עכשיו, בחירות או תקציב חד שנתי"

גורמים בקואליציה: לא נאמרה המילה האחרונה - אולם בשלב זה נתניהו דוחה את כל ההצעות לפשרה. גנץ רתח בקבינט הקורונה על לקיחת הקרדיט לתוכנית המענקים: "זו חוצפה בלתי רגילה". ניסנקורן: "נתניהו לא מקיים הסכמים משיקולים אישיים". רגב: "גנץ צריך להתעשת"

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בסוף השבוע ליועציו כי הוא דוחה את הצעות הפשרה בנוגע למשבר התקציב: "צריך לחתוך עכשיו, בחירות או תקציב חד שנתי – שלא ימרחו אותנו", אמר נתניהו לפי ציטוט שפורסם ב'כאן חדשות'. על פי הדיווח של מיכאל שמש, גורמים בקואליציה הבהירו שלא נאמרה המילה האחרונה, אולם בשלב זה ראש הממשלה דוחה את כל ההצעות לפשרה.

עוד פורסם כי במהלך ישיבת קבינט הקורונה שהתקיימה היום, במהלכה התפתח קרב צעקות בין ראש הממשלה החליפי בני גנץ לשר האוצר ישראל כץ כפי שכבר הודלף מוקדם יותר, זעם גנץ גם על הקרדיט לתוכנית המענקים: "הפרסומת בטלוויזיה על תוכנית המענקים היא רק של משרד האוצר ומשרד ראש הממשלה. זו חוצפה בלתי רגילה. זה לא רק אתם, זו הממשלה כולה. ככב לא עובדים ביחד", אמר יו"ר כחול לבן.

שר המשפטים אבי ניסנקורן אמר הערב בראיון ל'חדשות 12' כי "זה שיש פרטנר שלא מקיים הסכמים קואליציוניים משיקולים אישיים – לא כך מתנהג מנהיג". ניסנקורן הוסיף: "בחירות הן תסריט רע, אבל זה תסריט שיכול להיות שניגרר אליו מטעמים אישיים, לצערי. כחול לבן תעשה הכל כדי שזה לא יקרה, אבל לא במחיר של לזרוק את הכלכלה הישראלית לפח ולא לוותר על שלטון החוק ולא על העקרונות שלנו".

ניסנקורן רמז כי בכחול לבן לא פוסלים תמיכה בחוק שהגישה יש עתיד-תל"ם שתעלה ברביעי הקרוב ומציע למנוע מי שהוגש כנגדו כתב אישום להרכיב ממשלה: "מחר יש ישיבת סיעה ונקבל החלטה. אין עניין של מנוף, יש עניין מה נכון. אם יש החלטה שמסיבות אישיות הולכים לבחירות, אז נשקול את העמדות העקרוניות".

שרת התחבורה מירי רגב הגיב לדברי ניסנקורון ואמרה כי "המציאות השתנתה". לדבריו, "אנחנו היינו במציאות של יציאה מגל ראשון, יציאה מסגר, היינו בכניסה של יותר ענפים שחזרו לתפקד במשק. לא היינו במציאות של גל שני, לפני חורף, כשאין חיסון. הנגיף לא עובד אצלנו, הנגיף משנה את פניו".

"גנץ צריך להתעשת", תקפה רגב. "אם באמת ישראל לפני הכל – תחשוב על אזרחי מדינת ישראל. יכולנו להעביר בממשלה תקציב שמדבר על תשתיות, שמכניס אלפי עובדים חזרה למשק. המציאות היא שונה, מחייבת אותנו בתקציב חד שנתי. מי שמנהל דיון פוליטי זה לא אנחנו, זה בני גנץ. אנחנו מנהלים דיון כלכלי, תקציבי". עוד עקצה: "אנחנו לא רוצים בחירות, בחירות רעות למדינת ישראל. אנחנו מנסים להסביר לאותו גנץ, שקשה לו לקום בבוקר לבית הספר".

בכיר הליכוד ח"כ גדעון סער אמר בראיון ל'חדשות 13' כי "רבים מחבריי בליכוד חושבים כמוני שאסור להגיע לבחירות". לדבריו, "לקחת את המדינה לבחירות, כשאנחנו בלב המשבר הכלכלי והחברתי הכי קשה שידעה המדינה – זה לא דבר נכון. בחירות רק יגבירו את החוסר אמון במערכת הפוליטית. בחירות יהיו פגיעה ישירה במדינה".

עם זאת, סער הדגיש כי מערכת בחירות נוספת אינה גזרה משמיים, וטען כי אפשר לפתור את המשבר "אם יהיה רצון בשני הצדדים". בכיר מפלגת השלטון הסביר כי "15 ימים בפוליטיקה הישראלית זה הרבה מאוד זמן, אפשר להגיע לפיתרון – אני מציע להביא את התקציב ל-2020 ומייד להתחיל לעבוד על התקציב של 2021. צריכה להיות גמישות תוך שמירה על האמינות".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו