האוזר ונתניהו. צילום ארכיון: Ariel Jerozolimski/POOL/FLASH90

בדרך לפשרה? נתניהו תומך בהצעה של האוזר לדחיית 'הדד-ליין' לאישור התקציב

ראש הממשלה נענה לפניית סיעת 'דרך ארץ' שביקשה את תמיכת הליכוד בחוק לדחיית תקציב המדינה עד קריאה שנייה ושלישית. ש"ס תתמוך תתמוך בקריאה הטרומית ובקריאה ראשונה. הצעת החוק תעלה ביום רביעי לקריאה טרומית. בכיר בליכוד: "הסכמנו להיעתר כדי לתת צ׳אנס אחרון לפשרה"

סיעת 'דרך ארץ' פנתה הערב לראש הממשלה בנימין נתניהו וביקשה את תמיכת הליכוד בקידום החוק לדחיית תקציב המדינה, עד קריאה שנייה ושלישית. על פי הודעת הסיעה של השר יועז הנדל וח"כ צבי האוזר שהגיש את החוק, "ראש הממשלה נתניהו נענה לבקשה ואנו מברכים על כל התקדמות בדרך לפתרון המשבר".

בסיעה הסבירו כי "צעד זה יאפשר לליכוד ולכחול לבן את הזמן, במקביל לקידום החוק, להגיע לפתרון כולל של כל המחלוקות ביניהם כדי להבטיח תפקוד שוטף של הממשלה ולמנוע בחירות". גם יו"ר שס אריה דרעי הודיע כי סיעת ש"ס תתמוך בקריאה הטרומית ובקריאה ראשונה בהצעת החוק של סיעת 'דרך ארץ' לדחיית מועד תקציב המדינה.

גורם בכיר בליכוד אמר כי "כפי שהבטיח, ראש הממשלה נתניהו עושה הכל כדי להימנע מבחירות ולהגיע לפתרון שיאפשר את המשך עבודת הממשלה ולקבל את ההחלטות הדרושות למאבק בקורונה ובראשן העברת תקציב של מיליארדים כסיוע לאזרחי ישראל. הליכוד מאמין בתקציב חד שנתי מיידי כדי לסייע לאזרחים ולעסקים לצאת מהמשבר. הסכמנו להיעתר לבקשת סיעת ״דרך ארץ״ כדי לתת צ׳אנס אחרון לפשרה".

"זה לא הזמן לפוליטיקה, זה הזמן לאחדות ולהילחם בקורונה וזה מה שראש הממשלה עושה. אנחנו מצפים מכחול לבן להתמקד בעיקר – מלחמה בקורונה והעברת הכספים והמענקים לאזרחי ישראל – ולהימנע מגרירת מדינת ישראל לבחירות מיותרות. ראש הממשלה נתניהו ימשיך לפעול בכל החזיתות ומצפה מכל סיעות הבית להתגייס למאבק בקורונה ולא לזרוק הערות מהיציע. זה המאבק של כולנו וזה מה שאזרחי ישראל מצפים מאיתנו לעשות בעת הזאת", דברי הבכיר בליכוד.

מכחול לבן נמסר כי היא "מברכת את הליכוד על היענותו לשמירה על יציבותה הפוליטית והציבורית בישראל. כחול לבן תעשה כל שביכולתה כדי למנוע בחירות איומות מאזרחי ישראל בעיצומו של אחד המשברים החמורים בתולדות המדינה. נתמוך בתיקון החוק הקיים, בדרך שתאפשר תקציב לשיקום כלכלת ישראל. לאזרחי מדינת ישראל מגיע את הודאות והיציבות הטובה ביותר בעת הזו ולכך נמשיך לפעול".

שר התקשורת ויו"ר דרך ארץ ח"כ יועז הנדל עדכן כי "‏הצעת החוק תעלה ביום רביעי לקריאה טרומית במליאה, וזו התקדמות מבורכת. בחירות בעת הזו הן פגיעה אנושה באינטרס הלאומי ובציבור הישראלי. נעשה כל מאמץ כדי למנוע את טירוף הדעת שבהליכה לבחירות רביעיות בעיצומו של משבר כלכלי ובריאותי חסר תקדים".

יו"ר ועדת החוץ והבטחון, ח"כ צבי האוזר בתגובה להסכמת הליכוד לקדם הצ"ח שלו לדחיית האישור על התקציב: "‏הצעת החוק שלנו תעלה ביום רביעי לקריאה טרומית במליאה, וזו התקדמות מבורכת. בחירות בזמן משבר הקורונה ולאור האתגרים הבטחוניים העומדים בפנינו- יהוו פגיעה אנושה באינטרס הלאומי ובציבור הישראלי. נעשה הכל כדי למנוע את טירוף הדעת שבהליכה לבחירות רביעיות ולקדם יציבות פוליטית ואחדות".

כזכור, האוזר הגיש הצעת חוק לדחיית המועד האחרון להצבעה על תקציב המדינה, בניסיון למנוע את פיזור הכנסת בסוף אוגוסט. לפי החוק, על הכנסת לאשר את התקציב בתוך מאה ימים מיום הקמת הממשלה, שיסתיימו ב-25 באוגוסט. במסגרת הצעת החוק, שתוגש כתיקון לחוק יסוד הכנסת, הזמן לאישור התקציב יורחב ל-200 ימים, שיפקעו ב-25 בנובמבר. אם גם עד מועד זה לא יאושר התקציב, הכנסת תפוזר ויתקיימו בחירות.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי "מדינת ישראל מתמודדת עם משבר לאומי כתוצאה מהתפרצות והתפשטות נגיף הקורונה . המשבר מנוהל על-ידי ממשלת אחדות וחירום לאומית שהוקמה בפרט לצורך התמודדות עם השלכות התפרצות המגפה כאמור. מאפייני המשבר והשלכות ארוכות הטווח שלו יצרו אי וודאות כלכלית מובהקת. על זאת מתווסף אתגר לאומי, בו ישראל עלולה להתמודד לראשונה בחורף הקרוב, עם אירוע המשלב התפרצות נגיף קורונה יחד עם התפרצות נגיף שפעת".

"מצב מיוחד וחסר תקדים זה מצריך מסגרת זמנים שונה לשם גיבוש תקציב מדינה, מזו הקבועה בחוק. פיזור הכנסת, וכפועל יוצא מזה פירוק ממשלת האחדות, בעת הזו יפגע פגיעה של ממש באיתנות משקי הבית, ביציבות הכלכלית הישראלית ובאינטרס הציבורי הכולל. על כן, מוצע להרחיב את מסגרת הזמן לקבלת חוק התקציב, מיום כינון הממשלה, כפי שקבועה בסעיף האמור, מ-100 ימים ל-200 ימים", לשון הצעת החוק.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *