צילום: דובר צה"ל

זעם בימין: בג"ץ ביטל את צו ההריסה לבית המחבל שרצח את עמית בן יגאל הי"ד

השופטים מני מזוז וג'ורג' קרא התחשבו בכך שבבניין גרים רעייתו של אבו בכר ושמונת ילדיו, והורו לאטום רק את אחד החדרים בו הוא התגורר. השופטת יעל וילנר כתבה בדעת מיעוט כי יש להרוס את הבית כדי להרתיע מפגעים נוספים. יו"ר הכנסת: "בית משפט גבוה לצדק או היכל של מוסר מעוות?"

בג"ץ ביטל היום (שני) את צו ההריסה שהוצא לדירת המחבל נזמי אבו בכר שהשליך לבנה מגג ביתו והואשם בהריגת לוחם גולני סמ"ר עמית בן יגאל הי"ד בכפר יעבד בחודש מאי האחרון. בית המשפט הותיר לצה"ל את האפשרות להמיר את ההריסה באטימת החדר שבו התגורר המחבל שמואשם בגרימת מוות בכוונה. מדובר בדירה בקומה שלישית שבה גרים גם רעיית המחבל ושמונת ילדיהם.

המבנה כולו בבעלות אחיו. ההחלטה התקבלה ברוב של שני שופטים, מני מזוז וג'ורג' קרא, שהורו לבטל ההריסה. השופטת יעל וילנר כתבה בדעת מיעוט כי יש להרוס את הבית כדי להרתיע מפגעים נוספים.

מזוז וקרא נימקו את ההחלטה בכך שהאם ושמונת הילדים המתגוררים בבית חפים מפשע, לא מעורבים בפיגוע ולא תמכו במעשה, ולכן אין סיבה להרוס את כל הבית. "הפעלת סמכות זו כרוכה בפגיעה קשה בשורה של זכויות יסוד, לרבות פגיעה בקנין ופגיעה בכבוד האדם ובשורה של זכויות הנגזרות מכבוד האדם", נימק מזוז.

השופט ג'ורג' קרא כתב כי המשך השימוש בכלי ההריסה טומן בחובו "פגיעה קשה בחפים מפשע ומהווה ענישה קולקטיבית המופעלת בניגוד לעיקרון היסוד שלפיו איש בעוונו ישא ואיש בחטאו יומת". השופט מזוז: "הפגיעה בבית מהווה בראש ובראשונה פגיעה באשתו ובילדיו שנותרו להתגורר בבית, ואשר הריסתו תותיר אותם חסרי קורת גג. בעתירה נטען עוד לעניין זה כי מדובר במשפחה קשת-יום".

יו"ר הכנסת, ח"כ יריב לוין, בתגובה לביטול צו ההריסה לבית המחבל שרצח את עמית בן יגאל ז"ל: "בג"צ פסק להרוס את בית משפחת בובליל בנתיב האבות בגלל מחלוקת על מטרים בודדים. בג"צ ביטל את צו ההריסה של בית המחבל שרצח את הלוחם עמית בן יגאל ז״ל. בית משפט גבוה לצדק או היכל של מוסר מעוות? רבים מאוד מאזרחי ישראל ישראל דורשים מערכת משפט מתוקנת. נמשיך להאבק עד שנשיב לבית המשפט את המוסר והצדק".

ח"כ גדעון סער בתגובה להחלטת בג"ץ: "החלטה אומללה של בג״צ לבטל את צו ההריסה על בית המחבל שרצח את חייל צה״ל עמית בן-יגאל הי״ד. על המדינה לבקש דיון נוסף בהחלטה הפוגעת בהרתעה ובמלחמתה של ישראל במבקשי-נפשה. זה לא רק ביתו. זה המקום ממנו פעל ובצע את הרצח. ועדת החוץ והבטחון של הכנסת תדון בנושא, לבקשתי, ביום חמישי".

ח"כ מתן כהנא על החלטת בג"צ: "בושה וחרפה. נראה שבג"צ החליט לפורר בשיטתיות את ההרתעה הישראלית ולהעניק פרס לטרור. החלטת בג"צ להגן על ביתו של מחבל, רוצחו של חייל צה"ל היא שערוריה בלתי נתפסת. וזאת חודשיים לאחר שמנע הריסת בית המחבל שרצח את דביר שורק הי"ד. מניעת הריסת בתי מחבלים היא פרס אדיר לטרור".

מארגון בצלמו מסרו בתגובה להחלטה: "בג"צ ריסק היום סופית את שארית ההרתעה. המחבלים יודעים שהם לא ייפגעו. לפני חודשיים נזכיר, בג"צ ביטל עוד הרס דומה של בית רוצח דביר שורק. יובהר שמראש שובצו שני שופטים שמתנגדים להרס בתי מחבלים מה שעשה את הדיון "משחק מכור". אנחנו דורשים משר הביטחון להתערב ולדרוש דיון נוסף על שני המקרים הללו, ולמנוע בעתיד התערבות בג"צ בפסיקות בטחוניות".

4 תגובות

בג"צ בשירות האוייב. מערכת "עשיית הצדק" בישראל זו מערכת מעוותת שראוי שתחלוף מן העולם ותחתיה תוקם מערכת עשיית צדק אמיתית

ימח שמם ויאבד זכרם של הרשעים הארורים האלו, הגב של המחבלים.
כל המרחם על אכזרים…

למה רק זעם בימין? אין חיילים מהשמאל??? אלא מאי? שנאת ישראל אצלם…

בושה וחרפה על פסיקה הזויה. מרחמים על האויב ולא על בני משפחתו של החייל הי"ד.להעביר את ממשלתם של השופטים העשויים שכפי שנראה שופטים לפי מצבי רוח.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *