Yonatan Sindel/FLASH90

יהדו"ת נגד ההצעה של האוזר: "לפחות להניח במיידי הצעת תקציב על שולחן"

יהדות התורה דוחה כרגע את הצעת חוק לדחיית ה'דד-ליין' לאישור התקציב: "לעת הזאת הדבר הנכון למדינת ישראל הוא להניח לכל הפחות הצעת תקציב על שולחן הממשלה במיידית. אם לא תונח במיידית הצעת תקציב על שולחן הממשלה, הסיעה תתכנס שוב להחליט על אופן הצבעתה ביום רביעי"

יהדות התורה דוחה כרגע את הצעת חוק לדחיית ה'דד-ליין' לאישור התקציב: "בתום ישיבת הסיעה, בה התקיים דיון על חוק דחיית מועד התקציב, הוחלט: לעת הזאת הדבר הנכון למדינת ישראל הוא להניח לכל הפחות הצעת תקציב על שולחן הממשלה במיידית. הסבל שנגרם בהיעדר התקציב הוא בלתי מתקבל על הדעת. אם לא תונח במיידית הצעת תקציב על שולחן הממשלה, הסיעה תתכנס שוב להחליט על אופן הצבעתה ביום רביעי", נמסר מהמפלגה לקראת ההצבעה על ההצעה של האוזר ביום רביעי.

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני התייחס בדיון בוועדה להצעת החוק ואמר כי "לא הבענו עמדה בנוגע להצעת החוק של דחיית התקציב בעוד 3 חודשים, יש לנו התלבטות לא פשוטה. אנחנו מתנגדים בכל מכל לבחירות, גם השר דרעי נגד בחירות, אבל להאריך את המועד, הפירוש הוא שאין תקציב. המציאות שאנחנו משתקים לחלוטין את המדינה. יסבלו מזה מעמד הביניים והשכבות החלשות".

"יש לנו התלבטות אם שווה כל הדבר הזה. מה עושים בינתיים? מביאים כל הזמן תקציבים בחלקים, הולכים להגיע מחר 4.2 מיליארד ₪ למשרד החינוך בשל הקורונה, ואחר כך עוד 8 ומשהו מיליארד ₪ לצרכים במשרדים שונים, המשמעות של ההתנהלות הזו שכל מה שהעליתם פה ימשיך להיות משותק. אסור ללכת לבחירות, אבל צריך לפתור את הבעיות האלה. אלה לא דברים שאפשר לשחק בהם, חיים של ילדים", דברי יו"ר דגל התורה גפני.

סגן השר מאיר פרוש אמר הבוקר כי "באופן אישי אני תומך בהצעה של סיעת ׳דרך ארץ׳ לדחיית התקציב. הרי אם לא נצביע בעד הולכים לבחירות, אז אם זו הדרך להעביר תקציב, אני בעד". מנגד, יו"ר שס אריה דרעי הודיע אמש כי סיעת ש"ס תתמוך בקריאה הטרומית ובקריאה ראשונה בהצעת החוק של סיעת 'דרך ארץ' לדחיית מועד תקציב המדינה.

גפני אמר לפני זמן קצר במליאת הכנסת כי "כולנו אשמים במצב הקיים. אין תקציב מדינה וזה משפיע באופן ישיר על כולם. סיעת יהדות התורה שהיא מפלגה חברתית מתנגדת לבחירות בעת הזו, זה הדבר ההזוי ביותר שיכול לקרות. דו שנתי או חד שנתי זה כבר לא מעניין אותי, תביאו תקציב כאן ועכשיו לטובת אזרחי ישראל שכל כך זקוקים לו".

ראש הממשלה החליפי בני גנץ אמר היום בפתח ישיבת הסיעה כי "החלטת הליכוד מאמש להסכים לדחיית אישור התקציב, אם היא אכן כזו, היא החלטה חשובה והכרחית למען אזרחי ישראל. ראש הממשלה בנימין נתניהו. אני קורא לך להעביר החלטת ממשלה עוד הערב ולתת תוקף אמיתי להבטחתך מאמש – לדון ולאשר את תקציב המדינה בתוך 100 ימים מהיום. הסר את איום הבחירות מסדר היום הציבורי ובמקום פאניקה – נאפשר לציבור ודאות, ביטחון ואמון".

גנץ הציע כי "בתוך 24 שעות מעכשיו נוכל להשלים את התהליך: הממשלה תאשר הערב הצעת חוק ממשלתית לתיקון המועד הנדרש להגשת התקציב, כנסת ישראל תעביר אותה ובתוך 24 שעות, בלי טריקים ובלי שטיקים: תאושר ההצעה גם בקריאה שנייה ושלישית. זה אפשרי, זה חוקתי, זה נכון, זה מוסרי. הבטחתי לעם ישראל לראות את טובתו מעל הכל, ואני קורא לך לעשות זאת יחד למען העם. אין פתרון אחר".

עוד הוסיף כי "אזרחי ישראל שבעים מתרגילים פוליטיים שהם – ורק הם – משלמים עליהם את המחיר. העברת דחיית התקציב בקריאה טרומית בלבד היא סיפור מעשייה שלא יקוים. הסכמים שלא שווים את הנייר שעליהם נכתבו אינם הסכמים, ולא מבטיחים לציבור אחדות כדי לפרק את החברה הישראלית ולהשניא אדם על חברו. מדינת ישראל צריכה ודאות לשנה הבאה".

בכחול לבן פרסמו את "מתווה גנץ להסרת איום הבחירות וסיום המשבר הפוליטי בתוך 24 שעות". על פי הודעה המפלגה, "העלאת הצעת חוק ממשלתית לדחיית אישור תקציב המדינה ב-100 ימים לאישור הממשלה הערב (ב'). (משאל טלפוני מהיר). מתן פטור מחובת הנחה בוועדת הכנסת מחר (ג') בשעות הבוקר. העלאת הצעת החוק לקריאה ראשונה, אישורה, וקיום דיון בוועדת חוקה, חוק ומשפט מחר (יום ג׳) במהלך שעות הצהריים. אישור הצעת החוק בקריאה שנייה ושלישית מחר (יום ג׳) בשעות הערב".

"בכחול לבן בחנו משפטית את המתווה ואישרו עם הגורמים המשפטיים את ההיתכנות לבצע את המהלך. היתרון בהעלאת הצעת חוק ממשלתית: 1. מאפשרת העלאתה להצבעה ביום שלישי בו לא מועלות הצעות חוק פרטיות. 2. קיצור התהליך בכנסת- אין צורך בקריאה טרומית. זה דורש שיתוף פעולה חיובי, אמיתי וכנה – בלי שטיקים ובלי תרגילים", לשון הודעת המפלגה בתום ההצהרה של גנץ. ההערכה במערכת הפוליטית היא שגנץ משדר מסר לנתניהו לפיו אם החוק לא יאושר באופן סופי עד יום רביעי, יתמכו בחוק שמונע מאדם שהוגש נגדו כתב אישום לכהן כראש ממשלה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב ואמר כי "אנחנו לא צריכים 24 שעות, אנחנו לא צריכים אפילו 24 דקות. יש לנו תקציב מוכן ומותאם לקורונה, בדיוק למה שצריכים היום אזרחי ישראל. זה מזרים כסף גם לכיסים של האזרחים, גם לעסקים, זה מוכן וזה מה שצריך להעביר ואפשר לעשות את זה מייד. לא 24 שעות לא 24 דקות, יש תקציב מוכן וצריך לעשות אותו עכשיו".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *