Abed Rahim Khatib/Flash90

טרור הבלונים מסלים: עשרות שריפות בעוטף – שיא מאז התחדשו השיגורים

הדלקות פרצו במועצות האזוריות שער הנגב, אשכול ושדות נגב, בלוני תבערה ונפץ אותרו גם בבאר שבע ואופקים. גורם פלסטיני בכיר: "אם ישראל לא תאשר הקלות לעזה - המצב הביטחוני יסלים". גורמים פלסטיניים: "מנהיג חמאס איסמעאיל הנייה פועל לחידוש והארכת המענק הקטארי לתושבי עזה"

משעות הבוקר (שני) פרצו בין 20-ל-30 שריפות ביישובים בעוטף עזה כתוצאה מהפרחת בלוני תבערה משטח הרצועה – ואחר הצהריים פרצו דליקות בכמה מוקדים באזור כיסופים. מוקדם יותר פרצה שריפה ביער בארי ומרשות הטבע והגנים נמסר כי כ-400 דונם נשרפו. בסך הכל, השריפות פרצו בקיבוצים נחל עוז, בארי, עלומים, עין השלושה וכיסופים. מדובר בשיא במספר השריפות מאז התחדש טרור הבלונים.

בשעות הערב התקבל דיווח במשטרה על בלון שמחובר אליו פריט חשוד ברחוב דרך הנביאים שבאופקים. חבלן משטרה שהוזעק למקום קבע כי מדובר בבלון תבערה וטיפל בחפץ החשוד. לא נגרם נזק ואין נפגעים באירוע. במקביל, חבלן משטרה נוסף הוזעק לטפל בבלון החשוד כבלון תבערה בבית העלמין החדש בבאר שבע.

המועצה האזורית אשכול הודיעה כי כוחות הכיבוי, אנשי היישובים וחיילי צה"ל טיפלו במהלך היום בכ-25 מוקדי שריפות שפרצו כתוצאה מבלוני תבערה. "שוב היינו עדים ליעילות של הכוחות המקומיים שלנו, שבזכות שיתוף הפעולה בהובלת קב"ט המועצה הגיבו במהירות ומנעו התפשטות של השריפות ונזקים חקלאיים", נמסר מהמועצה.

משירות הכבאות וההצלה במחוז הדרום נמסר: "צוותי כיבוי יחד עם צוותי קק"ל ורט"ג בסיוע גורמי צה"ל פעלו היום בארבע מוקדי שריפות באזור מועצה אזורית אשכול. חוקר שריפות מכבאות והצלה לישראל מחוז דרום קבע כי השריפות נגרמו מבלוני תבערה. שריפה נוספת שפרצה באזור מועצה אזורית חוף אשקלון נגרמה מהצתה".

גורמים בכירים בארגון הטרור חמאס צוטט ב'ישראל היום' אומרים כי הארגון ימשיך לאפשר פרובוקציות אלימות, כמו הפרחת בלוני הנפץ לעבר יישובי העוטף, במטרה להפעיל לחץ כבד על ישראל לאשר שורת הקלות לעזה וקידום מיזמי תעסוקה של קטאר והאו"ם ברצועה. בנוסף, דורשים בחמאס כי קטאר תודיע על הארכת המענק הכספי החודשי לרצועה בחצי שנה נוספת.

"ישראל מנצלת את העובדה שהקהילה הבינלאומית עסוקה עם הקורונה – ומעמיקה את המצב הכלכלי הקשה ברצועה כדי להפנות את הזעם ברחוב כלפי חמאס", אמר גורם פלסטיני בכיר בעזה שצוטט בדיווח של דניאל סיריוטי. "אם ישראל לא תאשר הקלות לעזה ותמשיך להערים קשיים על פיתוח המיזמים ברצועה – המצב הביטחוני רק יסלים. לנו כבר אין מה להפסיד".

גורמים פלסטינים אחרים שצוטטו ב'ווינט' אמרו כי מנהיג ארגון הטרור חמאס איסמאעיל הנייה, השוהה בחודשים האחרונים בקטאר, פועל לחידוש המענק הקטארי והארכתו שעתיד להסתיים בחודש הבא, מתוך רצון שההישג על הארכתו יהיה רשום על שמו טרם הבחירות להנהגת חמאס – שצפויות להתקיים בחודשים הקרובים.

גורמים פלסטינים אישרו לעיתון אלקודס הפלסטיני כי ישנם מגעים בין הנהגת החמאס ובכירים בקטאר במטרה לחדש את המענק הקטארי, שצפוי להסתיים בסוף החודש הבא, למשך חצי שנה נוספת – או שנה בהערכה מקסימלית. הגורמים העריכו כי קטר תסכים למענק, אך ישנן חששות, בשל הסיוע הדחוף אותו נתנה ללבנון, שהוא לא יחודש.

הגורמים התייחסו גם לחידוש שיגור בלוני התבערה ואמרו כי זה לא קשור למענק הקטארי באופן ישיר, אלא לכך שישראל איננה מחויבת להסכם הקשור בביצוע הפרויקטים ברצועה כמו הקמת בית חולים שדה, הגדלת החומרים שנכנסים לרצועה דרך מעבר כרם שלום, הגדלת משאיות הייצוא והיתר להכנסת חומרים. כמו כן, הגורמים שללו את האפשרות שתהיה הסלמה חדשה ברצועת עזה למרות "המסרים החמים" המוחלפים בין הצדדים כמו שיגורי בלוני התבערה, והתגובה הישראלית בהפצצות עמדות תצפית של החמאס.

פורום ראשי הרשויות עוטף עזה ושדרות אמר מוקדם יותר כי "תופעת בלוני התבערה ובלוני הנפץ שחזרה לחיינו, ממחישה את המחיר הכבד שמשלמים תושבי עוטף עזה ושדרות, בהעדר פיתרון לעימות עם ארגוני הטרור בעזה. השגרה שלנו מופרת שוב ושוב, על ידי פיצוצים מחרישי אוזניים, שריפות וירי רקטי על בסיס קבוע ומתמשך. כל אלו, בעיצומו של משבר בריאותי וכלכלי, שגם הוא נותן את אותותיו באזור. דין בלון נפץ, כדין רקטה. דין הפרחות של בלונים, כדין הסלמה בטחונית. אנו דורשים מממשלת ישראל לשים את המחלוקות בצד ולהעמיד מענה בטחוני קבוע לעשרות אלפי תושבי עוטף עזה ושדרות".

שר הביטחון בני גנץ אמר היום בדיון בוועדת חוק וביטחון כי "יש לנו אפס אינטרסים בעזה זולת שקט מוחלט והשבת הבנים. אנחנו נשמח לראות את עזה פורחת, אני אשמח לראות גם פועלים יוצאים מרצועת עזה. זה יכול לקרות בתנאי אחד- שהבנים ישובו הביתה. כשנראה את זה קורה נוכל לפתח את רצועת עזה".

כזכור, צה"ל תקף אמש ברצועת עזה בתגובה להפרחת בלוני התבערה והנפץ והירי לעבר כוח צה"ל בבוקר ליד כיסופים: "לפני זמן קצר, תקף כלי טיס של צה"ל עמדת תצפית של ארגון הטרור חמאס בצפון רצועת עזה. התקיפה בוצעה בתגובה להפרחת בלוני הנפץ משטח רצועת עזה לשטח ישראל במהלך היום", נמסר מדובר צה"ל

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *