אילוסטרציה שריפות בעוטף עזה. צילום: דורי גלילי

הפלגים בעזה מאיימים: "במידה וישראל תתעלם מדרישות עזה, העימות יתרחב"

המתיחות בדרום: גורמים ביטחוניים טוענים כי "חמאס מעודד את שיגור בלוני התבערה כדי לקדם את תהליך ההסדרה לבניית תשתיות ברצועת עזה". בצה"ל ממליצים בשלב זה על תגובות מדודות בניסיון שלא לדרדר את המצב, אולם מבהירים כי עם המצב ימשיך ישראל לא תהסס לצאת לקרב

 • כופר נפש לכפר על נפשותינו לפני ד'

  תוכן מקודם

 • התקווה שהתבררה כטעות :"אמרתי לילדות: אבא בסדר, הוא ניצל "

  תוכן מקודם

 • דואגים עכשיו למשפחות אסון מירון תשפ"א >>>

  תוכן מקודם

 • "אנשים ניסו להתפרץ למשאית הגופות" העדויות של זק"א

  תוכן מקודם

גורמים ביטחוניים שצוטטו הבוקר (שלישי) ב'וואלה חדשות' אומרים כי "חמאס מעודד את שיגור בלוני התבערה כדי לקדם את תהליך ההסדרה ופרויקטים אזרחיים לבניית תשתיות ברצועת עזה". לפי הגורמים, המהלך נועד להפעיל לחץ על ישראל בנושא, כמו גם בסוגיית העיכוב בהעברת הכסף הקטארי.

"חמאס העביר מסרים לישראל באמצעות מתווכים שעיכוב בכסף הקטארי לא מקובל עליו, לצד העיכובים בפרויקטים הקשורים למרקם החיים הפלסטיני, בכפוף לתהליך ההסדרה עליו התחייבה ממשלת ישראל", טענו הגורמים. המיזמים שחמאס דורש לקדם כוללים בניית תשתיות חשמל, מים, מערכות ביוב, יצירת מקומות עבודה ונושאים נוספים הנוגעים לתחום האזרחי.

גורם ביטחוני בכיר נוסף אמר כי "בחמאס חייבים להבין שלא מדובר בפעולה מכוונת של ישראל, אלא תוצר של המציאות. המסר שהתקבל מהחמאס באמצעות המתווכים הוא שהוא מתעלם מהעניינים הפוליטיים בישראל, ודורש התקדמות מיידית בפרויקטים".

ע"פ הדיווח של העיתונאי אמיר בוחבוט ב'וואלה' בצה"ל ממליצים בשלב זה על תגובות מדודות בניסיון שלא לדרדר את המצב, אולם גורמי ביטחון הבהירו כי עמדה זו לא תישאר בתוקף אם המצב יימשך. ואומרים: "אם לא יהיה מנוס ישראל לא תהסס להחריף את התגובות ולהגיע לימי קרב. ישראל לא תקבל את השריפות ולא את בלוני הנפץ".

החשש במערכת הביטחון הוא שהארגון ימשיך במדיניות עידוד הטרור גם עם חזרת הלימודים המתקרבת, על מנת להטיל אימה על הציבור הישראלי בעוטף עזה – ולהלחיץ את הדרג המדיני. אחייחד עם זאת, נראה כי הן חמאס והן ממשלת ישראל לא מעוניינות בשלב זה בהסלמה. בשל כך המתיחות מתבטאת בשלב זה רק בפעולות מצומצמות יחסית: חמאס מפריח בלונים – ובירושלים מצמצמים העברת סחורות לעזה במעבר כרם שלום.

בתוך כך, העיתון "אל-ערבי אל-ג'דיד" הפרו-קטרי דיווח כי הפלגים בעזה, וחמאס בפרט, מעוניינים בעימות מוגבל עם ישראל – אך במידה והמתווכים וישראל יתעלמו מדרישות עזה, העימות יתרחב. עם זזאת, הם הוסיפו כי בכל מקרה הוא לא צפוי להידרדר למלחמה כוללת. עוד דווח כי חמאס העביר מסר לישראל באמצעות מתווכים אודות העיכוב בהבנות הרגיעה, ו"רמז" על החזרת השימוש באמצעים אלימים בגבול.

מקורות נוספים בחמאס הגיבו הבוקר ב"אל-אחבאר" לדברי שר הביטחון בני גנץ אתמול בנוגע להחזרת השבויים בעזה. לדבריהם, המשא ומתן אודות עסקת שבויים תקוע זה כמה חודשים כיוון שישראל מסרבת לשלם את המחיר הנדרש, שכולל בין השאר את שחרור העצורים שכבר שוחררו בעסקת שליט ונעצרו מחדש.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן