צילומסך: טוויטר

פוטין: "פיתחנו חיסון ראשון בעולם נגד קורונה, בקרוב נתחיל בייצור המוני"

נשיא רוסיה אמר כי משרד הבריאות נתן אישור לייצור המוני של החיסון הראשון לקורונה שפותח ע"י מכון במוסקבה. הוא גילה כי אחת מבנותיו כבר קיבלה את החיסון והיא מרגישה טוב. נשיא הפיליפינים: "מוכנים להיות הראשונים לקבל את החיסון, אני בעצמי אקבל את הזריקה בשידור ישיר"

 • בנם של קדושים: נכד לרבי אלימלך מליז'ענסק מבקש עזרה

  תוכן מקודם

 • שמיים סגורים: שערי דמעות לא ננעלו בליזענסק

  תוכן מקודם

 • שמיים סגורים: שערי דמעות לא ננעלו בליזענסק

  תוכן מקודם

 • סיטואציה מביישת: עזרו לבת ישראל עזובה

  תוכן מקודם

משרד הבריאות הרוסי העניק אישור רגולטורי לחיסון הראשון בעולם נגד קורונה, שפותח על ידי מכון גמאליה במוסקבה לאחר פחות מחודשיים של בדיקות שנערכו על בני אדם, כך הודיע היום (שלישי) נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין.

המהלך סולל את הדרך לפיתוח חיסון המוני לאוכולסייה, כאשר במקביל נמשכים השלבים הסופיים של הניסויים הקליניים לבדיקת בטיחותו ויעילותו. נשיא רוסיה חשף כי גם בתו הייתה בין אלו שהשתתפו בניסויים במסגרת פיתוח החיסון: "טמפרטורת הגוף שלה עלתה במעט, אך היא מרגישה טוב יותר עכשיו".

הקצב המהיר שבו קדימה רוסיה את פיתוח החיסון מראה את נחישותה לגבור על יתר המתחרות במרוץ העולמי, אולם מומחים רפואיים חוששים שהיא שמה את יוקרתה הלאומית לפני המדע והבטיחות. כלי התקשורת ברוסיה מדווחים כי אישור החיסון לאזרחי רוסיה יתחיל רק ב1 לינואר 2021 למרות שאושר כבר עכשיו יצור המוני.

שר הבריאות של רוסיה מיכאיל מורשקו הוסיף לדברי הנשיא: "החיסון ייוצר בשני מוקדים: המרכז הרפואי על שם גמליי במוסקבה ובחברת "בינופרם". אנחנו נערכים לייצור המונים של התרופה". השר הוסיף שמספר מדינות כבר הביעו עניין ברכישת החיסון. מאוחר יותר דווח שנשיא הפיליפינים דוטרטה הסכים להצעה של הרוסים לבחון את השימוש בחיסון. הנשיא אף הבטיח: "ברגע שיגיע החיסון אהיה הראשון שינסה אותו – אזריק אותו בפומבי".

במוסקבה רואים בפיתוח חיסון שכזה ניצחון תודעתי חשוב מאוד, שעשוי להזכיר את שיגורו לחלל של הלוויין הראשון בעולם, ספוטניק, ב-1957. הניסויים הקליניים בחיסון הרוסי החלו לפני פחות מחודשיים, ובוצעו רק בעשרות בני אדם עד כה. טרם פורסמו ממצאים מדעיים שתומכים בטענות של מוסקבה שהחיסון בטוח.

"אני מודאג שרוסיה חותכת פינות באופן שבו החיסון שיפותח לא רק יהיה לא יעיל, אלא לא בטוח", אמר לורנס גוסטין, מומחה למשפט בריאותי עולמי באוניברסיטת ג'ורג'טאון בארה"ב. "זה לא עובד ככה. ניסויים קודמים לכל. זה הדבר הכי חשוב".

צבי מגן, לשעבר שגריר ישראל ברוסיה, התייחס בראיון ל'N12' לפיתוח החיסון ואמר: "הרוסים פרסמו את הנתון כעובדה מוגמרת לפיה יש להם כבר את החיסון והחל מחודש אוקטובר כל האוכלוסייה תחוסן. אציין כי אין בידיי נתונים לבדוק את זה אבל אני נוטה להטיל ספק, כי עד כה הוכיחו הרוסים שלא תמיד הדברים שהם מציגים מבוססים ותואמי המציאות. בכל אופן נאחל להם בהצלחה".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן