צילום: דוברות הכנסת – עדינה ולמן

אושר בטרומית: דחיית המועד האחרון להעברת התקציב – יהדות התורה נמנעה

מליאת הכנסת אישרה ברוב של 56 תומכים מול 41 מתנגדים את הצעת החוק של ח"כ האוזר לדחות עד נובמבר את אישור תקציב המדינה. ש"ס הצביעה בעד ההצעה, ביהדות התורה החליטו על חופש הצבעה. ח"כ האוזר: "המכה שתחטוף מדינת ישראל בבחירות היא בלתי נסבלת – זה ריסוק אמון הציבור"

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת החוק של ח"כ צבי האוזר שדוחה ב-100 ימים את המועד האחרון לאישור תקציב המדינה. 56 חברי כנסת תומכו בחוק מול 41 מתנגדים ונמנע אחד. בליכוד, כחול לבן ובש"ס תמכו בחוק. ביהדות התורה החליטו זמן קצר לפני ההצבעה על חופש הצבעה ומרבית חברי הכנסת מהסיעה בחרו להיעדר. ההצעה תועבר לוועדת הכספים להכנתה לקריאה ראשונה.

חוק יסוד הכנסת קובע, בין היתר, שבשנה בה התקיימו בחירות אחרי המועד להגשת חוק תקציב, יהיה היום הקובע שלאחריו יראו את הכנסת כאילו החליטה על התפזרותה לפני גמר כהונתה – 3 חודשים מיום תחילת שנת הכספים או תוך 100 ימים מיום כינון הממשלה, לפי המאוחר. החוק מציע לקבוע כי בתקופת כהונתה של הכנסת ה-23 יהיה היום הקובע 200 ימים מיום כינון הממשלה ולא 100 ימים כאמור.

בדברי ההסבר נכתב: "מדינת ישראל מתמודדת עם משבר לאומי כתוצאה מהתפרצות והתפשטות נגיף הקורונה. המשבר מנוהל על-ידי ממשלת אחדות וחירום לאומית שהוקמה בפרט לצורך התמודדות עם השלכות התפרצות המגפה כאמור. מאפייני המשבר והשלכות ארוכות הטווח שלו יצרו אי-ודאות כלכלית מובהקת. על זאת מתווסף אתגר לאומי, בו ישראל עלולה להתמודד לראשונה בחורף הקרוב עם אירוע המשלב התפרצות נגיף הקורונה יחד עם התפרצות נגיף השפעת. מצב מיוחד וחסר תקדים זה מצריך מסגרת זמנים שונה לשם גיבוש תקציב מדינה מזו הקבועה בחוק היסוד. פיזור הכנסת בעת זו יפגע פגיעה של ממש באיתנות משקי הבית, ביציבות הכלכלית הישראלית ובאינטרס הציבורי הכולל".

ח"כ האוזר אמר במליאה כי "רק לפני 88 ימים עמדנו כאן כולנו והתחייבנו לשים את המחלוקות בינינו בצד. התחייבנו בפני אזרחי ישראל לעבוד יחד אל מול מגפה, אל מול אתגר שמדינת ישראל מעולם לא התמודדה מולו. אני יודע שיש אנשים שמיד אחרי הבחירות חשבו שלא מדובר במשהו דרמטי, מדובר אולי בשפעת עם יחסי ציבור. נדמה לי שהיום בחודש אוגוסט במה שמתרחש סביבנו בעולם ומה שמתרחש כאן אנחנו מבינים את גודל האתגר. לכן התחייבותנו לפני 88 ימים לעבוד יחד למען אזרחי ישראל. הציבור שואל אותנו היום לאן נעלמו אותן הבטחות של המערכת הפוליטית כולה שהבטיחה לשים את האגו ואת הפוליטיקה בצד ולהתרכז בפתרון המשבר. אני מניח היום הצעת חוק שמאפשרת לכולנו על שלל סיעות הבית להישיר מבט לציבור ולהגיד כן, אנחנו ממשיכים במתכונת הפוליטית הראויה כדי להיאבק באתגר העומד בפנינו".

האוזר תקף בחריפות את האופוזיציה ואמר כי "אתם חברי הכנסת באופוזיציה שמנסים לקחת את ישראל לבחירות נוספות, אתם נאיביים לחשוב שתקבלו תוצאה שונה מזו שקיבלנו בשלושת בסיבובים הקודמים. אתם מבקשים להמית חורבן על האמון בין הציבור לנבחריו, זאת המשימה הלאומית שאתם עובדים בה, להרוס את האמון שעוד נותר, לכרסם את המערכת הפוליטית, לנסות לגרור את המדינה הזאת לבחירות שאתם יודעים שרוב מוחלט בציבור נגד. אני גאה שלא נעניתי להפצרות שלכם להביא את ישראל למצב אבסורדי הזוי שבו תתייצב מאחוריו ממשלת מיעוט של 46 חברי כנסת עם תמיכה של 15 חברי כנסת מבחוץ. כך רציתם לנהל את המשבר".

צילום: דוברות הכנסת – עדינה ולמן

סגן שר האוצר יצחק כהן השיב בשם הממשלה על החוק ותמך בה: "אנחנו מוקפים סוכני אנרכיה, מוקפים באנשים שרוצים לראות את המשך ההידרדרות של המצב בישראל, ובלי טיפת אחריות מה ילד יום, מושכים פעם אחר פעם אחר פעם לעוד מערכת בחירות. תושבי המדינה נאנקים תחת המתקפה של נגיף הקורונה ולא מעניין אותם השיח בתוך הבית הזה. הם רוצים דבר אחד שתהיה משילות רציפה ושיביאו פתרונות. הם לא יכלו להיטלטל ממערכה למערכה, כפי שאמר הנשיא הם לא בובות סמרטוטים שגוררים אותה מפעם לפעם".

ח"כ יאיר גולן התנגד להצעה ואמר כי "הצעת החוק הזו היא מגוחכת הרי עם רוה"מ היה רוצה להעביר תקציב היה עובר תקציב. על מה אנחנו מצביעים פה? בשביל מה צריך את המפלט החוקי הזה? זה לא דבר שנדרש לא על פי השכל ולא על פי ההיגיון. בשביל מה אנחנו נדרשים לתת לממשלה את הארכה לגבש תקציב שהוא עד סוף השנה? הרי עד שהתהליכים האלה יגמרו אנחנו ממילא בסוף השנה ומימלא נצטרך תקציב ל2021. איזה היגיון יש בזה? הבית הזה לא יכול להרשות לעצמו לתת גושפנקה לדברים שהם נגד השכל הישר ונגד טובתה של מדינת ישראל".

שר התקשורת ויו״ר דרך ארץ יועז הנדל בתגובה על העברת חוק התקציב בקריאה טרומית: "בתוך כל הבלאגן הפוליטי זה צעד חשוב להרגעת הרוחות. אני קורא לחברי בכנסת להצביע כך גם בקריאה שניה ושלישית ולהעביר את החוק. דחייה נדרשת בכל מקרה כדי להעביר תקציב ובדרך לפתור את הבעיות בממשלה. מדינת ישראל לא צריכה עכשיו בחירות. זה נגד האינטרס הלאומי. שלוש פעמים שלחנו את אזרחי ישראל לקלפי, וקיבלנו תוצאה אחת: ממשלת אחדות. מי שמצביע נגד, רוצה בחירות בגלל שיקולים אישיים. מדינת ישראל ואזרחיה בעדיפות תחתונה מבחינתו. הגיע הזמן לגלות אחריות".

יו"ר ועדת החוץ והבטחון, ח"כ צבי האוזר, מגיש הצעת החוק לדחיית פיזור הכנסת: "‏החוק לדחיית ׳טרוף הדעת הלאומי׳ ודחיית היציאה לבחירות, עבר בקריאה טרומית. אעשה הכל כדי להחזיר השפיות והיציבות למערכת הפוליטית- תנאי הכרחי להוציא את ישראל מהמשבר".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *