Hadas Parush/Flash90

אשכנזי: "אני מקווה שנתניהו יפסיק לאיים בבחירות"; על גנץ – "הוא היו"ר, היה ויישאר"

שר החוץ גבי אשכנזי התייחס הבוקר בריאיון נרחב על המשבר סביב סוגיית התקציב ועל האפשרות של בחירות רביעיות. על פתיחת השמיים אמר: "יש כמה כיוונים ואני מקווה שנביא בשורה בשבוע הבא". על אפשרות של בחירות: "זה לא הזמן להתפלג, זה הזמן להתאחד. תראו מה קורה ברחובות, אני מאוד מודאג מזה"
 • "הם עברו מספיק בחיים, תעזרו לי לשמח אותם" ברכי מתחננת לעזרה

  תוכן מקודם

 • 8 ילדים מבקשים עזרה: נשארנו לבד בלי אמא

  תוכן מקודם

 • "אמא, מי יברך אותנו בערב יום כיפור?" יתומי משפחת טימסיט מסרבים להינחם

  תוכן מקודם

 • איך עושים כל־כך הרבה כסף מסטארט־אפ?

  תוכן מקודם

שר החוץ גבי אשכנזי עלה היום (רביעי) לשידור ב-103FM, והתייחס למשבר הקואליציוני השורר כעת סביב סוגיית התקציב ובצל האפשרות לבחירות רביעיות, "אני מקווה שנתניהו יתעשת, שיפסיק לאיים בבחירות. זו יריקה בפרצופם של מיליון מובטלים ושל אזרחי מדינת ישראל. מה שהציבור צריך עכשיו זה לא ממשלה מפולגת ומתקוטטת", אמר אשכנזי.

גבי אשכנזי נשאל איך הוא מסביר את העניין שבזמן הטיפול הרפואי של גנץ הוא מינה כמחליפו את מיכאל ביטון ולא אותו: "לא, נורא פשוט. השר ביטון הוא שר במשרד הביטחון, שותף לכל הערכות המצב. מדובר בפרוצדורה קצרה. בואו נכנס לפרופורציה, שר ביטחון שטס לארה"ב נמצא באוויר יותר שעות מאשר בני יהיה בהרדמה. הוא לא רק שר במשרד הביטחון, הוא יושב בכל הערכות המצב וממילא אתם מכירים את המדינה, מקווה שלא יקרה כאן כלום, אם יקרה משהו כולנו נתכנס להתייעצות אז אפשר להירגע".

על השאלה האם בנימין נתניהו הוא ראש ממשלה טוב השיב שר החוץ: "אני לא חושב שזו השאלה, השאלה היא האם נתניהו רואה את טובת הציבור. אחרי התלבטות עשינו מעשה לא פשוט, והחלטנו אחרי שלוש מערכות בחירות בהן התקוטטנו, להכריע, להגיע לממשלה. הדבר האחרון שהמדינה צריכה זה בחירות רביעיות. לכן, עשינו ויתור ענק ונכנסנו פנימה. אתמול סיירתי בצפון אנשים אומרים לנו 'כל הכבוד שקפצתם על הרימון'.

"אני מקווה שנתניהו יתעשת, שיפסיק לאיים בבחירות" אמר אשכנזי "כי זו יריקה בפרצופם של מיליון מובטלים ושל אזרחי מדינת ישראל. אני לא מתחרט, אי אפשר להתחרט על משהו שאתה עושה למען מדינת ישראל. מה שהציבור צריך עכשיו זה לא ממשלה מפולגת ומתקוטטת. לפני יום כיפור, מה שייחד את מדינת ישראל שבשעת משבר, זה שקואליציה ואופוזיציה ידענו להתאחד סביב המשבר, ואחרי שהוא עבר כל אחד פעל לפי האינטרסים האישיים או הפוליטיים שלו".

"זה לא הזמן להתפלג, זה הזמן להתאחד. תראו מה קורה ברחובות, אני מאוד מודאג מזה. שיח אלים של השנאה ושל קיטוב. אם משהו מטריד אותי – זה זה. למדתי בצבא שהחוסן של ישראל זה לא כמות ה-M16, זה העובדה שאנחנו מאמינים בצדקת הדרך, שהאחדות שלנו היא הכוח שלנו, וזה מאוים היום. מזה אני מדואג" הוסיף אשכנזי.

בסקרים אתם בהתרסקות מוחלטת, נשאל אשכנזי, אז למה לא לתמוך בתקציב חד שנתי? "אם בדצמבר תהיה ממשלה, תקרא לשר האוצר שלה, איזה תקציב הוא יכין – אחורה או קדימה? אז מספיק עם התעלולים האלה. אין כלכלן במדינת ישראל, נגידי בנק ישראל לשעבר והנוכחיים, שחושבים שבעת הזו אנחנו צריכים תקציב פלסטר לשלושה חודשים. מה זה תקציב? הספינה הכלכלית הזאת צריכה מצפן שייצר וודאות, כיוון, ויציבות. משקיעים לא יבואו לכאן, בעלי עסקים לא יכניסו את היד לכיס".

"אנחנו לא נגד רשתות ביטחון לכל המובטלים, אבל אם מיליון המובטלים לא יחזרו לעבוד – לא תהיה צמיחה. אנחנו כל יום צוברים חוב, אתם יודעים מה קטר הצמיחה הגדול במשק? הצריכה הפרטית. איך אפשר לצרוך כשאנשים מבוטלים? הייתי אתמול בקריות, אני שומע חבר'ה מדהימים שפתחו עסק תכשיטים, חנות פלאפל, חנות נעליים, והם אומרים לנו 'תגידו לנו לאן הולכים?' זה מצפן. אין מדינה בעולם שעושה תקציב לשלושה חודשים, זו המצאה ישראלית".

מהי עמדתך על השמיים, שלא נפתחו, נשאל אשכנזי: " אנחנו יושבים היום שר הבריאות, שרת התחבורה ואנוכי, ואנחנו רוצים לפתוח את השמיים. חידוש קשרי התעופה זה דבר חשוב לאנשי עסקים וכמובן לישראלים שרוצים לבלות. יש כמה כיוונים ואני מקווה שנביא בשורה בשבוע הבא".

יש מצב שאתה יותר כריזמטי או פופולרי. למה שלא תיקח את ההובלה, נשאל אשכנזי: "בני גנץ קפץ למים לפניי, הקים את חוסן לישראל, ואז סייעתי בהקמת כחול לבן. הצטרפתי לבני, לא הפוך. הוא הקים את כל המפלגה, הוא היו"ר, היה ויישאר. אני אעמוד מאחוריו, ככה זה עובד אצלנו. חבל להמשיך לשאול, כי זו התשובה הקבועה שלי" – השיב אשכנזי.

כתבות קשורות

הרמטכ"ל על מבצע המעצרים: "אלו פיגועים שיכלו לצאת לירושלים ולכל מקום אחר"
נקודה פנימית לחג הסוכות • המגיד הירושלמי רבי אשר דרוק • צפו
"אור ירוק" מהשב"כ וירי מטווח קצר מאוד: פרטים חדשים על מבצע המעצרים ביו"ש
"מרכז האש": מהמודיעין ועד לחיסולים • מוקד העצבים של 'שומר החומות'
יוסֵף אוּשְׁפִּיזִי עִילָאִי • עריכת השולחן לכבוד האושפיזין בחצה"ק דאראג
לְמַעַן רַחֲמֶיךָ הָרַבִּים • האדמו"ר מזוטשקא בנענועים
שר הבריאות: "מי שלא מתחסן נגד הקורונה ומסרב לקבל טיפול זה דבר שקשה לקבל"
דַּלֹּתִֽי וְלִֽי יְהוֹשִֽׁיעַ • האדמו"ר מווערצקי בנענועים
אוֹצְרוֹת הַחֵן • הושענא רבא ושמחת תורה • מתורת רנ"ג ויינטראוב זצ"ל
דיווח: בצבא בודקים אפשרות שהלוחמים שנפגעו הלילה באזור ג'נין נפצעו מאש צה"ל
לְהִתְעַנֵּג • מיוחד: כל עלוני שמחת תורה להורדה ולהדפסה
למה הנשים פטורות ממצות סוכה • הרב פנחס זביחי • צפו
הותר לפרסום: קצין צה"ל ולוחם מיחידה מיוחדת נפצעו הלילה במבצע בשומרון
תם עידן מרקל: הבחירות לבונדסטאג בגרמניה נערכות היום
זריקת עידוד: מחקר בינלאומי מגלה כי החיסון לשפעת מסייע גם מול הקורונה
דיווח: קציני משטרה העבירו מידע פנימי לוועדת החקירה לאסון במירון
זינוק במספר החולים במצב קשה והמונשמים; 7 נפטרו אתמול
שמחת בית השואבה בהיכל ביהמ"ד תורת חכם • תיעוד

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו