צילום: דני בן דוד יערן קק״ל

טרור הבלונים: מרחב הדיג יצומצם לשמונה מיילים; 20 שריפות התלקחו בעוטף עזה

גנץ קיים יחת עדכון ביטחונית עם הרמטכ"ל בה דנו על ההתפתחויות האחרונות בדרום והורה לצמצם את מרחב הדיג מ-15 ל-8 מיילים ימיים בשל שיגור בלוני התבערה לישראל: "חמאס נושא באחריות לכל הנעשה ברצועת עזה וממנה כלפי ישראל, והוא יישא בהשלכות לאלימות המופעלת כנגד אזרחי ישראל"


אירוע שריפה נוסף ביער בארי הגופרית. צילום: דני בן דוד יערן קק״ל.

בתום התייעצויות ביטחוניות, אישר שר הביטחון בני גנץ את המלצת הרמטכ"ל, מתפ"ש וגורמי הביטחון והורה היום (רביעי) על צמצום מרחב הדיג ברצועת עזה מ-15 לשמונה מיילים ימיים, באופן מיידי ועד להודעה חדשה – כך נמסר מטעם מתאם פעולות הממשלה בשטחים. זאת בעקבות המשך הפרחת בלוני התבערה מהרצועה לשטח מדינת ישראל וערעור היציבות הביטחונית.

עוד נמסר בהודעה הישראלית כי "ההחלטה התקבלה לאור פעולות טרור חוזרות ונשנות מצד רצועת עזה נגד אזרחי ישראל בימים האחרונים, אשר מהווים הפרה של הריבונות הישראלית. חמאס נושא באחריות לכל הנעשה ברצועת עזה וממנה כלפי ישראל, והוא יישא בהשלכות לאלימות המופעלת כנגד אזרחי ישראל".

בלשכת גנץ עדכנו כי גנץ קיים עם הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי שיחת עדכון ביטחונית בה דנו על ההתפתחויות האחרונות בדרום ונושאים נוספים. הרמטכ"ל כוכבי איחל לשר רפואה שלמה, וחזרה מהירה לשגרה. על פי ההודעה, מוקדם יותר קיבל השר סקירה ביטחונית מורחבת מהמזכיר הצבאי לשר הביטחון. גנץ מחלים מניתוח בגב אותו עבר לפנות בוקר, שהסתיים בהצלחה.

20 שריפות פרצו עד שעות הערב בשדות קוצים ביישובי עוטף עזה כתוצאה מבלוני תבערה שהופרחו משטח הרצועה. זה היום השביעי ברציפות שבו נמשך טרור הבלונים. דליקה פרצה ליד הלולים בקיבוץ יד מרדכי. שריפה אחרת פרצה באזור זיקים. שתי שריפות פרצו גם באזור נתיב העשרה. כמו כן שריפה גדולה התפשטה בין קיבוץ אור הנר לשדרות.

מכבאות והצלה במחוז הדרום נמסר כי צוותי הכיבוי, יחד עם צוותים מקק"ל ורשות הטבע והגנים בסיוע צה"ל ורכזי הביטחון השוטף הצבאיים פעלו לכיבוי הדליקות לאורך היום. כמו כן, היום החלה הפעלתה של המערכת ליירוט בלונים, שפעלה בעבר ורשמה הישגים מרשימים בשיעור של כ-90 אחוזים. עם זאת, המערכת ממוקמת באזור אחד בעוטף עזה ולא מספקת מענה לכלל הגזרה.

מהמדטרה נמסר כי "במשטרת ישראל התקבל דיווח כי בכניסה ליישוב בתחום המועצה האזורית אשכול אותרו בלונים אליהם מחובר פריט מעורר חשד. שוטרים וחבלן משטרה הגיעו למקום הדיווח על מנת לבצע טיפול מקצועי בחפץ החשוד. מבדיקת החבלן עלה כי מדובר בבלוני תבערה. לא נגרם נזק ואין נפגעים. אנו שבים ופונים לציבור כי בכל מקרה מעורר חשד יש לפנות למוקד 100 ולהשאיר הטיפול בידי כוחות המשטרה המיומנים בכך".

ביום שני הוחלט העל סגירת מעבר כרם שלום למעט כניסת ציוד הומניטארי חיוני ודלקים. בישראל אומרים עוד כי "הפרחת בלוני התבערה והפרת השקט הביטחוני, יפגעו בראש ובראשונה בתושבי רצועת עזה, בפיתוח הכלכלה ובנסיונות לשיפור המצב האזרחי של תושביה. צה"ל ומדינת ישראל יגיבו בתקיפות ובנוקשות לכל פגיעה בריבונותנו ובאזרחינו".

מטוסי קרב, מסוקי קרב וטנקים של צה"ל תקפו אמש מתחם צבאי, תשתיות תת קרקעיות ועמדות תצפית של ארגון הטרור חמאס. בצה"ל מסרו כי "התקיפה בוצעה בתגובה להפרחות בלוני הנפץ משטח רצועת עזה לשטח ישראל במהלך השבוע האחרון. צה"ל רואה בחומרה רבה כל פעילות טרור לעבר שטח ישראל וימשיך לפעול ככל שיידרש נגד ניסיונות לפגיעה באזרחי ישראל. ארגון הטרור חמאס נושא באחריות לנעשה ברצועת עזה וממנה, והוא יישא בהשלכות לפעולות הטרור נגד אזרחי ישראל".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *