צילום: הדס פרוש / פלאש 90

שנתיים לניצחון החרדי בירושלים: חזרנו להבטחות שניתנו בשכונות המעורבות

תוצאות הבחירות לא הותירו מקום לספק, החרדים נצחו בירושלים הן במספר המנדטים והן בבחירת ראש העיר שהיה מועמדם לתפקיד. רבים זקפו את הניצחון לפעילותם הנמרצת של תושבי השכונות המעורבות ש"שכבו על הגדר" להצלחת המערכה. 'מקומי JDN' יצא לבדוק מה התממש מההבטחות שפוזרו

 • אבא אמר לי 'לילה טוב' ומאז לא ראיתי אותו יותר.

  תוכן מקודם

 • מחפשים דירה בלב רמת בית שמש ד'? אתם חייבים לשמוע על ההטבה הזו

  תוכן מקודם

 • אתה יכול להיות בעלים של פרויקט נדלן בירושלים

  תוכן מקודם

 • תעלה דרגה ותהפוך לאיש נדלן בירושלים

  תוכן מקודם

מערכת הבחירות האחרונה בירושלים שלוותה במתחים גבוהים גם בתוך הציבור החרדי, עסקה בעיקר במצבם של הקהילות החרדיות בשכונות המעורבות והמתחרדות בעיר. נציגי הציבור החרדי השקיעו שעות רבות בשכונות אלו על מנת לגייס את האברכים הצעירים לפעול להצלחת הרשימות החרדיות, תוך פיזור הבטחות שאם הם יצליחו בבחירות, אזי חיים השתפרו לטובה.

תוצאות הבחירות לא הותירו מקום לספק, החרדים נצחו בירושלים הן במספר המנדטים במפלגות והן בבחירת ראש העיר משה ליאון שהיה מועמדם לתפקיד. אלא שתושבי השכונות המעורבות שלדבריהם "שכבו על הגדר" להצלחת המערכה טוענים כי מאז כמעט ולא השתנה דבר.

כשנתיים אחרי הבחירות ולקראת תחילת שנת הלימודים תשפ"א, יצא 'מקומי JDN' לבדוק בשטח איזה מההבטחות קוימו אם בכלל. מהבדיקה שערכנו עולה כי בשטח לא השתנה הרבה ובמקרים מסוימים המצב אף החמיר בעקבות הגידול הטבעי של האוכלוסיה החרדית. אחד מהפעילים הבולטים למניעת אפליית החרדים בשכונת קרית יובל אומר כי "השכונה סובלת שנים רבות מאוד ממסור בגני ילדים ובתי ספר, לצערינו הרב ראש העיר הנוכחי שנבחר והבטיח במערכת הבחירות שיטפל בזה לא עשה עד כה דבר".

הפעיל מביא כדוגמה את נושא ההסעות למוסדות בבית וגן שהובטח כפתרון זמני עד לבניית מוסדות לחרדים בשכונה, "לצערי בערב הבחירות היו פה משה ליאון ונציגי דגל התורה והבטיחו הסעות לילדים לבית וגן הסמוכה, זה פשוט מקומם שאפילו לא מנסים להסביר לנו למה הם לא מקיימים את ההבטחות". במצב שנוצר כעת ממשיכים ההורים לסבול ממחסור במוסדות בשכונה ובנוסף נאלצים לשלם על הסעות.

מלבד נושא ההסעות שהיה אמור להוות פתרון זמני, בשכונה אף מתלוננים כי לא חלה התקדמות של ממש בפתיחת מוסדות לאלפי תושבי השכונה החרדים. לפני שלושה שבועות דיווחנו כי החרדים בשכונה נדהמו לגלות שהעירייה מקדמת בימים אלו היתר בניה לתוספת של כ-20 כיתות לבית הספר הממלכתי "ארגנטינה" הממוקם ברחוב עמנואל אולסוונגר בשכונה. זאת למרות שתושבי השכונה החרדיים מופלים לרעה במשך שנים כשהם נאלצים מידי יום לשלוח את בניהם ובנותיהם ללמוד בשכונת בית וגן הסמוכה.

"כמו תקופת ברקת": ביה"ס הממלכתי בקרית יובל יורחב כשלחרדים אין עדיין מוסדות

תושב השכונה מספר על המצוקה ממנה סובלים התושבים החרדים בשכונה: "בבית ספר "היובל" שבשכונת בית וגן המיועד לבנות החרדיות של קרית יובל וממוקם משום מה במרחק המחייב נסיעה, לומדות כ120 בנות בשנתון! כשמתוכן רק מתוך הרחובות הסובבים את ביה"ס ארגנטינה, ישנן למעלה מ-40 בנות בשנתון". לדבריו: "חייבים לעצור את הדבר הזה, ההתנהלות הזאת, הינה העתק הדבק מהתנהלות ראש העיר הקודם (ניר ברקת. י.ב.), ולא שינוי כמו שהבטיחו לנו ערב הבחירות".

תושבת השכונה ששולחת את ילדיה ללמוד מחוץ לקרית יובל מוסיפה בכאב: "בערב הבחירות האחרונות לעיריית ירושלים, הופיעו כאן הפוליטיקאים מכל המפלגות החרדיות והביעו הבנה למצוקה, והבטיחו לעזור". היא אומרת בכאב כי היא חשה שהנציגים החרדים לא פועלים כפי בהבטיחו, "לא לקיים את הבטחות שאמרו לנו שיתנו לנו בי"ס זה דבר אחד. אבל מדהים להיווכח שלא רק שלא מביאים לנו בי"ס, אלא גם יורקים בפנינו ומכפילים את ייבוא התלמידים מהחינוך הממלכתי לרחוב?".

בשבועות האחרונים סיקרנו בהרחבה את מאבקם של תושבי גילה החרדים נגד ראש העיר משה ליאון בשל מצוקת מקומות הלימוד למוסדות חרדים. גם במקרה שלהם הבטיחו הנציגים פתרונות למצוקת מקומות הלימוד בשכונה. פעילים בשכונה סיפרו שבערב הבחירות השכונה כולה עבדה ללא הפסקה להצלחת ליאון והמפלגות החרדיות, אך יום אחרי הבחירות כולם נעלמו. רב השכונה הגר"א שלזינגר שליט"א שיגר מכתב חריף לראש העיר ליאון בו כתב כי התושבים שכעת לא מקבלים מענה, פעלו "במסירות אין קץ" על מנת שייבחר לראשות העיר.

במקרה הזה חשוב לציין כי בתחילת השבוע התקיימה פגישה בין נציגי וועד ההורים, חברי סיעת דגל התורה במועצת העיר וראש העיר ליאון. גורם שהשתתף בפגישה אומר ל'מקומי JDN' כי ניכר היה שראש העיר לקח על עצמו באופן אישי לפתור את מצוקת המבנים החמורה הקיימת בשכונה.

בסביבתו של ליאון טוענים כי תכנון המוסדות מתקדם במהירות שיא ולדבריהם כבר בשבוע הבא יתפרסם המתווה המלא לשכונות המעורבות כשבתקופה הקרובה אמורה להתפרסם תוכנית חומש לבניית מוסדות לחרדים בשכונות אלו.

הייתם עדים לאירוע שהתרחש בעירכם ואתם חושבים שכולם צריכים לדעת את זה? שתפו ב'מקומי JDN' בכתובת – [email protected]

4 תגובות

חבל סתם ללכלך,
ליאון צריך לתקן עוולות של 10 שנים שיצר ברקת. זה לוקח זמן אז קצת סבלנות.
כתושבת ירושלים אני מוכרחה לומר שממש מרגישים שינוי בשכונות החרדיות והמעורבות.
אם זה בפארקים, בנקיון או בשיפוץ הרחוב.

בוודאי. רק לפני חודשיים כל הנציגים החרדים נעדרו מהצבעה שנגעה לחילולי שבת. כל זה בשביל קולות.

כל הכבוד.

אכן כך ותודה על העחאת הדברים. סבל בל יתואר לתושבי קרית היובל.

לא בחרתם יוסי דייטש
עכשיו תאכלו אותה…

Comments are closed.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן

logsuz shell indir instagram takipçi satın al ucuz gündem haber Pubg mobile cephaneleri takipçi satın al leke kremi aktif takipçi php shell