קרדיט: עמוס בן גרשום/לע״מ

"התפללתי בכותל שיראו את זה": הטיסה ההיסטורית מנתב"ג המריאה לאבו דאבי

המשלחת הישראלית, בראשות ראש המל"ל, יצאה יחד עם המשלחת האמריקנית, בראשות ג'ארד קושנר, בטיסת אל על שתעבור לראשונה מעל סעודיה. ראש המל"ל: "הברכה המסורתית 'צאתכם לשלום' מקבלת עבורנו משמעות מיוחדת". קושנר: "אנחנו מקווים שזה יתחיל מסע היסטורי למזרח התיכון ומעבר לו"

הטיסה ההיסטורית לאבו דאבי המריאה הבוקר (שני) כשעל סיפונה המשלחת הישראלית והאמריקנית שתקדם את החתימה על הסכם השלום עם איחוד האמירויות. מטוס אל על מסוג בואינג 737 צפוי לנחות בשעות הצהריים בבירת ידידתנו החדשה. הנתיב המתוכנן כולל גם הוא תקדים היסטורי: מטוס עם רישום ישראלי יחלוף לראשונה מעל שמי סעודיה.

טיסת אל על שמספרה LY971 צפויה להימשך כשלוש שעות וחצי. אורכה יהיה 1,240 מייל (1995 ק"מ) והיא תחלוף כחצי שעה מעל ירדן, שעה וחצי מעל סעודיה – ועוד שעה מעל מדינות המפרץ. הסעודים הבהירו כי האישור החריג שניתן לאל על לטוס מעל שטחם הוא "לבקשת משרד החוץ האמריקני", זאת משום שבטיסה יהיו לצד המשלחת הישראלית גם היועצים הקרובים של נשיא ארה"ב וביניהם ג'ארד קושנר.

לאחר השהות באמירויות, המשלחת האמריקנית תמשיך לבחריין ולעומאן – שתי מדינות נוספות שמקיימות מגעים עם ישראל לקראת אפשרות של התקדמות פורמלית ביחסים ביניהן. ביקורה של המשלחת הוא חלק מהסכמי הנורמליזציה בין שתי המדינות והוא מהווה המשך להצהרה המשותפת לישראל, איחוד האמירויות וארה"ב. במהלך ביקור המשלחת באבו דאבי, יתקיימו סדרת פגישות עבודה בין הבכירים הישראלים למקביליהם מאיחוד האמירויות, כדי לקדם שיתופי פעולה ממוסדים בתחומי המסחר, הכלכלה, התיירות, הסייבר ועוד.

קושנר: "התפללתי אתמול בכותל המערבי שיראו את הטיסה הזו"

ראש המשלחת הישראלית לאבו-דאבי היועץ לביטחון לאומי וראש המל"ל מאיר בן שבת אמר עם המראת המשלחת לשיחות לקראת כינון הסכם השלום ההיסטורי בין ישראל לאיחוד האמירויות: "אני נרגש וגאה לעמוד בראש המשלחת הישראלית לשיחות באבו-דאבי. אנו יוצאים היום לשיחות, בהמשך להכרזת שלושת המנהיגים, הנשיא דונלד טראמפ, ראש הממשלה בנימין נתניהו, ונסיך הכתר שייח׳ מוחמד בן זאיד, על כינון יחסי שלום".

בן שבת הוסיף כי "היעד שלנו הוא להשיג תוכנית עבודה משותפת לקידום היחסים במגוון רחב מאוד של תחומים. תיירות, תעופה, חדשנות, מדע, טכנולוגיה, בריאות, כלכלה ועוד נושאים רבים אחרים. הבוקר הזה, הברכה המסורתית "צאתכם לשלום" מקבלת עבורנו משמעות מיוחדת. תודה רבה לכולם".

ג'ארד קושנר אמר בטרם העלייה למטוס: "אנחנו לקראת עלייה לטיסה היסטורית, הטיסה הראשונה בהיסטוריה בין ישראל למדינה במפרץ, מדינה ערבית. אנחנו מקווים שזה יביא למסע היסטורי נוסף במזרח התיכון. התפללתי אתמול בכותל המערבי שיראו את הטיסה הזו, ושיכירו בכך כולם, ילדי הקל. זו תקופה אופטימית ואני מקווה ששגשוג ושלום אפשריים בעולם כולו".

היועץ לביטחון לאומי, רוברט אובראיין, הוסיף: "ההליכה בעיר העתיקה בירושלים הייתה חשובה לנוצרים, ליהודים ולמוסלמים. הטיסה ההיסטורית מתחילה מסע היסטורי. היום זה יום היסטורי המקושר לשלום. אנחנו מצפים להגיע לאמירויות ולפגוש את הקולגות שלנו, מלווים במאיר בן שבת. אני מודה לרה"מ נתניהו, לנשיא טראמפ וליורש העצר מוחמד בן זאיד. זו זכות גדולה עבורי לקחת חלק בטיסה הזו".

על המטוס הותקנה מערכת הגנה מפני טילים

קברניט המטוס, טל בקר, אמר לנוסעי המשלחת: "שלום לכולם, ברוכים הבאים לטיסה 971 מתל אביב לאבו דאבי. אנחנו שמחים לארח אתכם בטיסה היסטורית זו. זהו צעד נוסף לקראת שלום אזורי. זו הפעם הראשונה שמטוס ישראלי עם דגל ישראל יטוס מעל ערב הסעודית וינחת באיחוד האמירויות. זמן הטיסה בנתיב הנוכחי מעל ערב הסעודית ייארך כשלוש שעות ו-20 דקות, לעומת טיסה של יותר משבע שעות אילו היינו צריכים להקיף את סעודיה. כולנו נרגשים ומצפים לעוד טיסות היסטוריות. אני מאחל לכולם סלאם, peace, שלום".

הבכיר מאיחוד האמירויות שיקבל את פניה של המשלחת הישראלית בשדה התעופה באבו דאבי יהיה אנוואר גראגש – השר במשרד החוץ של איחוד האמירויות. רשת "סקיי ניוז" בשפה הערבית, שבסיסה באיחוד האמירויות, שידרה את דבריו של קושנר והעבירה משדר פתוח שעוסק בטיסה מישראל לאבו דאבי.

על המטוס, הקרוי על שמה של העיר הדרומית קריית גת, נכתבה המילה "שלום" בשלוש שפות – עברית, אנגלית וערבית. ההחלטה להשתמש בדגם המטוס הספציפי של אל על אינה מקרית: הטיסה תכלול מעבר בנתיב ייחודי בשמי סעודיה, ולכן הוחלט כי ה-בואינג 737-900, שהותקנה בו מערכת הגנה מפני טילי כתף מסוג "מגן רקיע", יהיה המטוס שבו ייעשה שימוש לצורך הטיסה ההיסטורית.

גנץ: "רגע היסטורי של תקווה אמיתית לשלום"

ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ התייחס הבוקר ליציאת המשלחת הישראלית לאיחוד האמירויות, ואמר: "אנחנו ברגע שבו מרגישים את משק כנפי ההיסטוריה. תקווה אמיתית לשלום לאחר שנים של הנחת תשתית מדינית ודיפלומטית".

בשיחה עם נציגים מהמשלחת לאיחוד האמירויות אמר להם גנץ: "ניתנת לכם הזכות ההיסטורית לקחת חלק באירוע הזה ולייצג את עם ישראל. זהו רגע של תקווה אמיתית לשלום. עיננו נשואות אליכם בתקווה לבשורה אמיתית. יש לנו הרבה מה לשתף עם איחוד האמירויות- במרחב הדיפלומטי, בחקלאות, במדע, ברפואה, בתרבות ובתחבורה". בשיחה השתתפו גם שר החוץ גבי אשכנזי, שר הכלכלה עמיר פרץ, שר התרבות חילי טרופר ושר המדע יזהר שי.

שר החוץ גבי אשכנזי כתב בטוויטר כי "שוחחתי לפני מספר דקות עם מנכ"ל המשרד, היועץ המשפטי והצוות המקצועי העושה דרכו ברגעים אלה לאבו דאבי על טיסת 971 ההיסטורית. איחלתי הצלחה להם ולשאר חברי משלחת משרד החוץ הנמצאת כבר באבו דאבי מספר ימים ומכינה את הבסיס לצוותי העבודה ותכני המפגשים לפגישות המקדימות עם המקומיים והאמריקאים".

"אתם כולכם שותפים לרגע היסטורי של תקווה אמיתית לשלום בין עמים. שלום שיש בו להביא שינוי שינויים מרחיקי לכת במזרח התיכון. הנוכחות הגדולה של נציגי משרד החוץ במשלחת ובמשלחת המכינה, מצביעה על המרכזיות וההובלה של משרד החוץ בתכנים ובשאיפה הדו צדדית להקמת נציגויות במדינות", דברי אשכנזי.

מלבד המשלחת שהמריאה היום, משלחת ביטחונית ישראלית בכירה צפויה לצאת לשיחות באיחוד האמירויות בשבועיים הקרובים. שני בכירים המעורים בנושא אמרו כי במשלחת יהיו נציגים של כל גורמי הביטחון בישראל והם ידונו בהיבטים הביטחוניים של הסכם הנורמליזציה בין המדינות.

בראש המשלחת הביטחונית יעמוד מנכ"ל משרד הביטחון אמיר אשל ויהיו בה נציגים של צה"ל, המוסד, השב"כ וגורמים ביטחון נוספים. אשל ונציגים של גופי ביטחון אחרים היו אמורים להיות חלק מהמשלחת לאבו-דאבי, אך לבסוף הוחלט שהם ייסעו לשם בנפרד כדי שהדיונים מחר לא יקבלו צביון ביטחוני. עדיין לא נקבע מועד מדויק ליציאת המשלחת וההערכה היא שהנסיעה תתקיים בשבוע הבא או בזה שאחריו

הפרטים נחשפים: הרכב המשלחת והפגישה הטרילטרלית

משרד ראש הממשלה חשף אמש את הרכב המשלחת הישראלית בראשות ראש המל"ל והיועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבת שתצא היום יחד עם משלחת אמריקנית בראשות היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב רוברט אובריאן והיועץ הבכיר לנשיא ארה"ב ג'ארד קושנר לאבו-דאבי בירת איחוד האמירויות.

זוהי הטיסה הראשונה של חברת תעופה ישראלית שתטוס באופן ישיר מישראל לאיחוד האמירויות. עם נחיתת המשלחת הישראלית באבו-דאבי תתקיים קבלת פנים רשמית בשדה התעופה בהשתתפות המשלחות. ביקור המשלחת יתקיים בימים שני-שלישי ויכלול פגישות עבודה של צוותים משותפים במגוון נושאים, לקראת חתימה על הסכמים לשיתוף פעולה בתחומים האזרחיים והכלכליים.

במסגרת הביקור תתקיים פגישה טרילטרלית באבו-דאבי של ראשי המשלחות – ראש המל"ל והיועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבת, היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב רוברט אובריאן, היועץ הבכיר לנשיא ארה"ב ג'ארד קושנר, והיועץ לביטחון לאומי של איחוד האמירויות השייח' טחנון בן זאיד. כמו כן, יקיים ר' המל"ל פגישות עם בכירים נוספים באיחוד האמירויות.

מנכ"ל משרד ראש הממשלה רונן פרץ ומנכ״ל משרד החוץ אלון אושפיז מרכזים את עבודת משרדי הממשלה בתחומים הכלכליים-אזרחיים. הדיונים יתקיימו בקבוצות עבודה שיכללו נציגים ישראלים, אמירתים ואמריקנים בנושאים הבאים: דיפלומטיה, פיננסים, תעופה ואשרות כניסה, בריאות, תרבות ותיירות, חלל ומדע והשקעות, חדשנות ומסחר.

הרכב המשלחת הישראלית: ראש המשלחת – היועץ לביטחון לאומי וראש המל"ל מאיר בן שבת, מ"מ מנכ"ל משרד רה"מ ומרכז הנושאים הכלכליים במשלחת רונן פרץ, מזכיר הממשלה צחי ברוורמן, מנכ"ל משרד החוץ אלון אושפיז, מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי, מנכ"לית משרד המדע והטכנולוגיה שי-לי שפיגלמן, מנכ"ל משרד הכלכלה דוד לפלר, מנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה פרופ' שלמה מור יוסף, מנכ"ל המשרד לשיתוף פעולה אזורי יוסף דרזנין, ראש מערך הסייבר הלאומי יגאל אונא, המדען הראשי וראש רשות החדשנות ד"ר עמירם אפלבום, ראש אגף מזרח תיכון, אפריקה וקשרים מיוחדים במל"ל מעוז, היועץ המדיני לרה"מ וסגן ראש המל"ל ראובן עזר, דוברת ראש הממשלה ודוברת המשלחת שיר כהן, סמנכ"ל פנים, תכנון ופיתוח במשרד רה"מ ליאור פרבר, מנהל רשות התעופה האזרחית יואל פלדשו, המפקח על הבנקים יאיר אבידן, הכלכלנית הראשית במשרד האוצר שירה גרינברג, סמנכ"ל במשרד התיירות פיני שני, ראש מנהל תרבות במשרד התרבות והספורט גלית והבה שאשו ונוספים.

המשלחת האמריקנית: היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב רוברט אובריאן, היועץ הבכיר לנשיא ארה"ב ג'ארד קושנר, היועץ הבכיר של ארה"ב לנושאי מזה"ת וצפון אפריקה רוב גרינוויי (Rob Greenway), השליח המיוחד לנושאי מו"מ של ארה"ב אבי ברקוביץ', השליח האמריקני המיוחד לענייני איראן בריאן הוק, יו"ר קרן הסיוע של הבית הלבן אדם בוהלר (Adam Boehler) ובכירים נוספים.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *