למרות הפגרה הכנסת אישרה היום (ב) את הארכת כהונת הרבנים הראשיים בעוד שלושה חודשים. הסיבה נכנסים לתקופת בחירות ולא ניתן לקיים את הבחירות בזמן. בקרוב דיון בבג"ץ על אישור החוק. באם החוק יאושר ע"י בג"ץ הבחירות לרבנות הראשית יתקיימו בחודש תמוז. ומה הרוויח הגרש"מ עמאר מהארכה?

האם חוק עמאר יאושר? עד אז מליאת הכנסת צעדה צעד אחד לכיוון הרבנות ואישרה היום (שני) את הארכת כהונתם של הרבנים הראשיים רבי שלמה משה עמאר ורבי יונה מצגר בעוד שלושה חודשים. אישור החוק התאפשר הודות לכינוס מיוחד וזאת למרות פגרת הבחירות בה נמצאת הכנסת.

קרא עוד:

[postim]

ההארכה נדרשה בעקבות הבחירות לכנסת, והרצון להספיק להערך לבחירות לרבנות הראשית בצורה מסודרת. על פי החוק הקיים, תקופת הכהונה של הרבנים הראשיים היא לעשר שנים. והם עתידים לסיים את תפקידם בשלהי חודש אדר תשע"ג.

הליך הבחירה נעשה על ידי וועדת בחירות, כאשר מינויים של חלק מהחברים בגופים האלה טעון את אישור הממשלה. והכנסת. לפי החוק לפני ההארכה שאושרה היום, תקופת כהונתם של הרבנים הראשיים צפויה להסתיים זמן קצר לאחר הבחירות לכנסת. מה שעלול לגרום לשיבושים בבחירות לרבנות בעקבות הסמיכות לבחירות לכנסת. החוק החדש שאושר היום על ידי 11 חברי כנסת יאריך את תקופת הכהונה הנוכחית של הרבנים הראשייים בשלושה חודשים, זאת בשביל לאפשר היערכות מתאימה ומסודרת לבחירות לרבנות הראשית.

אולם לJDN נודע כי מספר עורכי דין יעתרו לבג"ץ כנגד החוק וזאת בשל הטענה כי המחוקק נתן דעתו לכך שבמקרה של אי יכולת לקיים את הבחירות במועדן או בהעדר רב יכהן זקן חברי מועצת הרבנות הראשית בתפקיד. לפי זה טוענים עורכי הדין כי יש להחיל את ההוראה מבלי להאריך את כהונת הרבנים הראשיים.

עוד נמסר כי המרוויח העיקרי מהארכת כהונת הרבנים הראשיים הוא הראשל"צ הגרש"מ עמאר שמכהן כנשיא ביה"ד הגדול. הגרש"מ עמאר לא מחזיק בכושר לכהן כדיין בביה"ד הגדול. באם יאלץ לסיים את תפקידו לא יוכל לכהן בבית הדין הרבני הגדול כיוון שאין לו את הכושר לכהן כדיין בבית הדין הגדול. מתן הכושר תלוי באישור מועצת הרבנות הראשית שלא תוכל להיתכנס כל עוד ולא נבחר רב ראשי.