Yonatan Sindel/Flash90

מנדלבליט דן בהוצאת נתניהו לנבצרות בעקבות המתקפה על הפרקליטות

דיווח: היועמ"ש קיים דיונים טענה שניסיונותיו של ראש הממשלה להכשיל את ההליך נגדו מובילות ל"נבצרות מהותית". מנדלבליט בשבוע שעבר: "נתניהו לא צריך לצאת לנבצרות בתקופת הדיונים". במשרד המשפטים לא הכחישו: "לא נתייחס לדיונים פנימיים"

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט מקיים בשעות האחרונות דיונים לגבי האפשרות להכריז על נבצרות של ראש הממשלה בנימין נתניהו מלמלא את תפקידו, וזאת על רקע ניסיונותיו לפגוע כביכול בהליך המשפטי נגדו – כך חושף הערב (רביעי) חיים לוינסון בעיתון 'הארץ'.

על פי הדיווח, מנדלבליט רואה בשימוש שנתניהו עושה במעמדו לטובתו האישית "נבצרות מהותית", וסבור שהתנהלותו מעלה ב"מלוא חריפותה" את שאלת ניגוד העניינים בין היותו ראש הממשלה ונאשם בפלילים.

בשבוע שעבר הציג היועמ"ש בפומבי עמדה הפוכה כשאמר בכנס לשכת עורכי הדין כי הוא סבור שבעת הזו ראש הממשלה יכול להמשיך לכהן בתפקידו, בכפוף להסדר ניגוד העניינים שימנע ממנו לעסוק בנושאים הקשורים למערכת החוק והמשפט, ובכך להשפיע על משפטו.

בדיווח נטען כי מנדלבליט התכוון שלדעתו אין לנתניהו מניעה לכהן בתפקיד משיקולים טכניים – כלומר בשל לוח הזמנים במשפטו של ראש הממשלה, שיחייב אותו לבלות זמן רב בבית המשפט, אך לא התייחס בדבריו למה שהוא רואה כ"נבצרות מהותית", הנובעת מהניסיון שעושה נתניהו לפגוע בבעלי התפקידים המעורבים בחקירותיו ולהכשיל את ההליך נגדו.

במשרד המשפטים פרסמו הודעה מטעם היועץ, בה לא הכחישו כי נערכים בשעות האחרונות דיונים בנושא. "אנו מבהירים כי עמדתו המשפטית של היועץ המשפטי לממשלה בסוגיית הנבצרות, כפי שנמסרה לבג"ץ וכפי שנמסרה רק לפני מספר ימים בנאום היועמ"ש בטקס פתיחת שנת המשפט – בעינה עומדת", נכתב בהודעה. "מעבר לכך לא נתייחס לדיונים פנימיים וכל פרסום בעניין זה הוא באחריות המפרסם בלבד".

ח"כ שלמה קרעי מהליכוד הגיב לדיווח ואמר כי "אם מנדלבליט יעז לקבוע דבר לא חוקי ושערורייתי שכזה, הפגנות בלפור יראו כאין וכאפס לעומת מה שיהיה כאן. לא נשאיר זכר ממפלגת צלאח א-דין. נפרק ונרכיב מחדש. אני הנהג של ה-D9".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' מ'ימינה' הגיב: "החלטה של מנדנבליט (פקיד לא נבחר) על הוצאת ראש ממשלה (נבחר) לנבצרות (עקב סיטואציה שמנדנבליט יצר בעצמו) היא הפיכה שלטונית וגניבת המדינה מידי העם. כולנו נצטרך להתייצב להגנת המדינה, הדמורקטיה, והחופש של כולנו ולסכל את ההחלטה".

מנדלבליט אמר בשבוע שעבר כי "הדוגמא המובהקת ביותר להפרדה המוחלטת שתיארתי היא העמדה אותה הגשתי לבג"ץ, שהתקבלה פה אחד על ידי 11 שופטים, לגבי אפשרות הקמת הממשלה על ידי ראש הממשלה על אף שהוא נאשם בפלילים. העמדה הזו גם בהחלט לקחה בחשבון את העובדה שהחל מהחודשים הקרובים יתנהל כאמור משפטו של ראש הממשלה בבית המשפט המחוזי בירושלים, בתדירות גבוהה של דיונים, כפי שהתביעה ביקשה. מבחינתי אין בעובדה כשלעצמה זו כדי להקים עילת נבצרות לראש הממשלה. אמרתי זאת, התכוונתי לכך, ולא מצאתי שום סיבה לשנות מעמדתי זו".

"כפי שהבהרתי לבית המשפט העליון בעמדה האמורה שהגשתי, כהונתו בתפקיד של ראש ממשלה העומד לדין בפלילים הינה אפשרית תחת מגבלה מאוד ברורה של הסדר ניגוד עניינים, המונע ממנו כל אפשרות להשפיע על ענייניו הפליליים האישיים באמצעות הפעלת סמכויותיו השלטוניות. הסדר ניגוד עניינים שכזה יבטיח את ההפרדה המוחלטת בין כהונתו של מר נתניהו כראש ממשלה והסמכויות המוקנות לו במסגרת זו, לבין ההתמודדות האישית שלו עם ההליך הפלילי המתנהל בעניינו. הדברים גם באו לידי ביטוי ברור בפסק הדין של נשיאת בית המשפט העליון".

5 תגובות

להבעיר את המדינה

מנדלבליט מחליט מי יהיה ראש ממשלה . כלומר הוא מחזיק מעצמו יותר ממיליון וחצי בני אדם. גאוותן מסריח

השם תעזור לנו. בבקשה

מנדלבליט ראש החונטה הצבאית שרוצה לגנוב את השלטון

לא יודע מה עבר על מנדלבליט בהחלטתו הקודמת.
זה לא היה ברור מאליו שהעבריין ינסה לשבש הליכי משפט?!
וזה עוד לפני הנידון המוסרי והמשפטי – שמנדלבליט שגה בענק.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן