צילום: אימג'סאט אינטרנשיונל‎

צילומי הלוויין חושפים: בתקיפה המיוחסת לישראל נהרס מתקן לייצור רכיבי טילים

לאחר שבסוף השבוע דווח כי ישראל תקפה באזור חלב חברת Imagesat מפרסמת דו"ח מודיעיני, עם תמונות לוויין חדשות, ובו מתועד הנזק שנגרם ליעדי ההפצצה , מדובר ככל הנראה במתקן לייצור רכיבי טילים דרומית לחאלב. עוד דווח כי אתר דומה שנמצא כ-8.5 ק"מ מאתר התקיפה הנוכחי, הותקף במאי

תוצאות התקיפה שאירעה ב-11 בספטמבר 2020 במפעל דרומית לא-ספירה, הסמוכה לעיר חאלב נחשפו היום (ראשון) בדוח מודיעין של חברת אימג'סאט אינטרנשיונל (ImageSat International – ISI), חברת הלוויינים ופתרונות המודיעין. להערכת מומחים בחברה, מדובר ככל הנראה במתקן לייצור רכיבי טילים, כשב-4 במאי 2020 הותקף אתר נוסף ב-8.5 קילומטרים צפון-מערבית ממיקום זה. מצילומי הלוויין עולה כי במהלך התקיפה נפגעו באופן מדויק כמה האנגרים ומתחמי אחסון במפעל.

מהתצלומים עולה כי שני האנגרים במתחם הופצצו: אחד מהם הושמד לחלוטין ובשני נהרס הגג. מהדוח עולה כי תכולת ההאנגר השני הושמדה. "לפי הערכתנו, המבנים הללו מילאו תפקיד משמעותי בייצור הטילים במפעל א-ספירה", נכתב בדו"ח.

עוד ציינו באימג'סאט, חברת הלוויינים ופתרונות המודיעין, כי "המתקן, שככל הנראה הכיל חומרי נפץ, הושמד. השני, שכלל ציוד ומכונות, נפגע. לפי הערכותינו המתקפה נועדה להחליש את ייצור הטילים בסוריה, ככל הנראה עבור חיזבאללה, ולפגוע באלמנטים החשובים לתהליך". בחברה הדגישו גם כי ב-4 במאי 2020 הותקף אתר נוסף, שנמצא 8.5 קילומטרים צפון-מערבית ממיקום זה.

כזכור, הטלוויזיה הסורית דיווחה בשבוע שעבר על תקיפה ישראלית באזור העיר חאלב. על פי הדיווחים, מערכת הנ"מ הסורית הופעלה בעקבות התקיפה ומערכות ההגנה האווירית "הפילו מספר טילים ישראלים לפני שפגעו במטרתם". הסוכנות ציטטה מקור צבאי לפיו "בשעה 01:30 תקף האויב הציוני מהאוויר באזור העיר חאלב במספר מטחי טילים, מערכות ההגנה האווירית פעלו נגדם ויירטו את רובם".

על פי דיווחים שונים מוקד התקיפה הוא אזור א-ספירה שבפרבר הדרום-מזרחי של העיר, שבו ממוקמים מפעלים של משרד ההגנה הסורי. במקום נמצא גם המכון למחקרים מדעיים שהותקף בעבר בידי ישראל, על פי פרסומים זרים. הפעם האחרונה שבה דווח על תקיפה בחאלב, יעד חריג בטווח שלו בשל המרחק מהגבול הישראלי, הייתה בחודש מאי האחרון.

מדובר בדיווח חריג גם בשל העובדה כי מדובר באזור בצפון סוריה בו לא נתקבלו דיווחים רבים בעבר על פעילות חיל האוויר הישראלי, וגם בשל טענת הצבא הסורי כי הצליח ליירט את רוב הטילים שנורו לעבר המטרות, אך לא מסר אם מתקן כלשהו נפגע בתקיפה.

זוהי התקיפה השלישית שיוחסה לישראל בסוריה בשבועיים האחרונים. לפני כשבוע דווח בסאנ"א כי חיל האוויר הישראלי תקף מטרות באזור חומס שבמערב המדינה. על פי הדיווח, ישראל שיגרה טילים לעבר הבסיס האווירי T4. לילה קודם לכן מסר גורם צבאי סורי כי שני חיילים נהרגו ושבעה נפצעו בתקיפה אחרת שיוחסה לישראל בדמשק. הגורם ציין כי התקיפה כוונה לעבר מוצבים של צבא סוריה.


צילום: אימג'סאט אינטרנשיונל‎


צילום: אימג'סאט אינטרנשיונל‎

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן