צילום ארכיון: קובי גדעון, לע"מ

הנשיא אורלנדו סיכם עם רה"מ נתניהו: הונדורס תפתח שגרירות בירושלים

ירושלים אורו של עולם: הונדורס הודיעה כי היא החליטה על העברת השגרירות שלה בישראל לירושלים עד סוף השנה. במקביל, נתניהו התחייב שישראל שתפתח מחדש שגרירות בטגוסיגאלפה, בירת הונדורס, שנסגרה לפני למעלה משני עשורים בשל אילוצי תקציב של משרד החוץ

נשיא הונדורס, חואן אורלנדו, הכריז אמש (ראשון) כי מדינתו נמצאת במגעים עם ישראל להעברת השגרירות שלה לירושלים, כשמקביל ישראל צפויה לפתוח שגרירות בבירת המדינה, טגוסיגלפה. זאת, יותר מ-20 שנה לאחר שסגרה את השגרירות הישראלית בה בשל סיבות תקציביות.

"שוחחתי עם ראש הממשלה נתניהו כדי לחזק את הברית האסטרטגית שלנו ולהסכים לפתיחת השגרירויות בטגוסיגאלפה וירושלים בהתאמה", צייץ הנשיא בטוויטר אחרי השיחה. "אנו מקווים לעשות את הצעד ההיסטורי הזה לפני סוף השנה, כל עוד המגפה תאפשר זאת".

בהצהרה משותפת הונדורס-ישראל נמסר כי "ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא הונדורס חואן אורלנדו ארננדס שוחחו היום ואישרו את הידידות הקרובה והשותפות האסטרטגית בין הונדורס וישראל, הקשורות בברית של תמיכה הדדית ושיתוף פעולה כלכלי ומדיני. הנשיא ארננדס בירך את ראש הממשלה נתניהו על הסכמי השלום ההיסטוריים "הסכמי אברהם", כחלק ממהפך השלום שעובר האזור, ושלח ברכות חמות לרגל ראש השנה. ראש הממשלה נתניהו הביע את הערכתו לידידות האמת ולתמיכה האיתנה שישראל זוכה לה מהונדורס וחזר על מחויבותה של ארצו לחיזוק השותפות באמצעות פיתוח, שיתוף פעולה, תיירות, השקעות, טכנולוגיה, חקלאות, חינוך ומסחר".

בהודעה צוין כי "ב-1 בינואר 2019, ארה"ב, ישראל והונדורס פרסמו הצהרה משותפת בעקבות הפגישה הטרילטראלית שהתקיימה בברזיליה, בירת ברזיל, בין מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו, ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו ונשיא הונדורס חואן אורלנדו ארננדס". המדינות אז "הסכימו לחזק את היחסים המדיניים ולתאם ביניהן שיתוף פעולה בפרויקטי פיתוח בהונדורס" ועוד "הסכימו לקדם תכנית פעולה, שתכלול פגישות בשלוש הבירות לקידום תהליך של פתיחת שגרירויות בטגוסיגלפה ובירושלים".

עוד נמסר הלילה כי "הנושא הועלה ע"י רעיית ראש הממשלה הגב' שרה נתניהו במהלך ביקורה הרשמי בגואטמלה. הנשיא ארננדס, שהיה הבוגר הראשון של תכנית המנהיגות של מש"ב, שנבחר לעמוד בראש ממשלה לאומית, הוא ידיד פעיל של ישראל מזה שנים רבות. תחת מנהיגותו, הונדורס הפכה לאחת משתי מדינות באמריקה הלטינית ואחת מחמש מדינות בעולם שמספר הפעמים בהן הן נמנעו בהחלטות אנטי ישראליות הוא הגדול ביותר. בדצמבר 2017, הונדורס הייתה לאחת ממספר מצומצם של מדינות שהצטרפו לישראל והצביעה נגד הההחלטת באו"ם לגנות את ארה"ב על העברת השגרירות האמריקנית לירושלים".

"במרץ 2019, בהתאם לתכנית הפעולה וההתחייבויות הפומביות לנקוט בצעדים הראשונים, הונדורס הכירה בירושלים כבירת ישראל וב-1 בספטמבר 2019 היא פתחה משרד סחר בבירת ישראל, ירושלים. ישראל בתמורה פתחה את משרד הסחר ושיתוף הפעולה שלה ב-20 באוגוסט 2020 בבירת הונדורס, טגוסיגלפה. היום, כשדגליהן מתנוססים בערי הבירה של שתי המדינות, ישראל והונדורס מבקשות להצהיר על כוונתן להשלים את תכנית הפעולה לפני סוף השנה הנוכחית, עם פתיחה הדדית וחנוכת השגרירויות שלהן בבירות הלאומיות, טגוסיגלפה וירושלים".

מתי כהן, השגריר הנוכחי להונדורס, שאינו תושב, סיפר כי "במשך שנתיים וחצי צוות השגרירות עבד ביסודיות מול גורמי הממשל והציבור בהונדורס לחיזוק יחסי שתי המדינות, בין השאר בהגברת הסיוע הטכני והחקלאי להונדורס, ובשכנוע הממשלה והציבור בחשיבות שבהכרה בירושלים כבירת ישראל וכפועל יוצא מכך להעביר אליה את השגרירות". לדבריו, "מדובר במאמץ שמשרד החוץ מוביל בשנים האחרונות מול מדינות שונות בעולם ובפרט במרכז אמריקה".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן