Amit Shabi/POOL

נתניהו יבקש לאשר בקבינט: סגר כללי נרחב במיידי – נשקלת הכרזה על "מצב חירום"

ראש הממשלה אמר לקראת ישיבת קבינט הקורונה שיבקש להעביר החלטה על סגר כללי נרחב והידוק משמעותי במגבלות באופן מיידי, וכן סגירת ענפים נרחבים במשק. השרים העלו את האפשרות להכריז על מצב חירום לאומי שיאפשר לממשלה לעקוף את הכנסת. ניסנקורן תומך בסגר מוחלט

 • לחצו כאן וקבלו מנוי חינם לעיתון שחרית

  תוכן מקודם

 • הגר"י זילברשטיין שליט"א וראשי מפעל הש"ס בבית מרן שר התורה לקראת מגבית חג מתן תורה!

  תוכן מקודם

 • "ישראל זרק אותי למעלה ונפטר" העדות המזעזעת של בנימין

  תוכן מקודם

 • פוסט טראומה: הסיפור הנורא של הבחור בן ה-16

  תוכן מקודם

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר לקראת ישיבת קבינט הקורונה שתכנס בשעה 14:00 כי מכיוון שאנו נמצאים בשעת חירום בעקבות העלייה החדה בתחלואה, הוא יבקש להעביר החלטה על סגר כללי נרחב והידוק משמעותי במגבלות באופן מיידי, וכן סגירת ענפים נרחבים במשק.

את הדברים אמר נתניהו בתום התייעצות מצומצמת שערך עם שר הבריאות יולי אדלשטיין, שר החוץ גבי אשכנזי, שר המשפטים אבי ניסנקורן, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, מנכ"ל הבריאות, נציגי משטרה, וגורמים מקצועיים נוספים בניסיון לגבש מתווי הפגנות ותפילות.

ב'חדשות 12' דווח כי בשעה זו ישנן התייעצויות עם הרבנים הראשיים לגבי סגירתם של בתי הכנסת לפני יום כיפור שיחול ביום שני הקרוב. לפני הכינוס התברר שהמתווה להגבלת ההפגנות והתפילות שעליו סוכם אמש טרם גובש, עקב קשיים שונים שהתגלו – במיוחד סביב שאלת הטלת הגבלת המרחק מהבית על המפגינים. כמו כן, השרים ידונו גם בסגירה של נמל התעופה בן גוריון במהלך הסגר.

חברי הקואליציה קיבלו עדכון להישאר בכנסת לאפשרות שהמליאה תצטרך לאשר שינויים ב'חוק הקורונה בגדול'. ייתכן וכי ההנחיות החדשות ייכנסו לתוקפן ממחר, כל זאת תלוי באישורו של הקבינט, הממשלה והכנסת. במקביל, נשקלת גם הכרזה על "מצב חירום לאומי", שיאפשר לעקוף את הכנסת במקרה של החלטות בזק.

בהתייעצות שקיים נתניהו עם השרים גנץ, אשכנזי, אוחנה ואדלשטיין, וכן היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט והמשנה רז נזרי, ניסו למצוא פתרון משפטי להכרזה על מצב חירום. בין האפשרויות: להפעיל את הסמכות של השר לביטחון הפנים להכריז על כך, או תיקון לחוק הקורונה. אם יימצא פתרון – צפויות הגבלות נרחבות עד כדי ביטול תפילות והפגנות, ואיסור כולל על כל ההתקהלויות.

הפקידים הבכירים ציינו כי במהלך הישיבה התריע ממונה הקורונה גמזו מעליה נוספת בתחלואה ואמר כי יש לבצע החרפה של ההגבלות. בעקבות דבריו ידון הקבינט בסגר מוחלט במסגרתו לא תהיה עבודה במגזר הציבור והפרטי למעט עבודות חיוניות ותיאסר יציאה מהבית למעט לרכישת מזון ותרופות.

בהתייעצות טלפונית שקדמה לישיבת קבינט הקורונה, שר המשפטים אבי ניסנקורן ביקש להגביל גם קיום תפילות במרחב הציבורי, זאת אם יוטל סגר כללי עוד לפני יום כיפור. ניסנקורן טען כי נדרשת שוויוניות, ואם אוסרים לקיים הפגנות, אז אין מקום להחרגות. דרעי בתגובה זעם ולפני שנטש את השיחה אמר: "לא אתן למנוע תפילות במדינת ישראל, גם במרחב הציבורי".

ב'וואלה' דווח כי גורמים במשרד המשפטים אומרים כי ניסנקורן תומך בהמלצת גורמי המקצוע להטיל סגר מוחלט עד לסוף החגים כדי להוריד דרמטית את רף התחלואה. לדבריהם סגר מוחלט כזה יחייב שינויי חקיקה וימנע גם תפילות בקבוצות מרחב הציבור וגם הפגנות וגם פעילות של עסקים. הם הוסיפו כי ניסנקורן הבהיר שאם הסגר לא יהיה מוחלט ועל כל סוגי הפעילויות לא ניתן יהיה למנוע הפגנות.

גם שר האנרגיה יובל שטייניץ, קרא לשרים להצביע בעד הידוק הסגר: "תומך לחלוטין בעמדתו האמיצה של ראש הממשלה. ישראל ניצבת בפני תהום ונדרשת לסגר מוחלט, למשמעת ברזל ולהחלטות אמיצות. היעד חייב להיות מאה נדבקים ליום, על מנת שנוכל לעקור ולקטוע את שרשאות ההדבקה ועל מנת שישראל תהפוך למדינה ירוקה בסטנדרטים אירופיים".

מוקדם יותר דווח כי הקושי כרגע בקרב שרי הקבינט מתרכז באיסור הגעה של מפגינים להפגנות, זאת משום שמדובר בזכות שאי אפשר להחיל עליה מגבלת תנועה. לכן הדיונים עכשיו מתרכזים בניסיון להסכים על מרחק מוסכם בין המפגינים – שיחול גם על בתי הכנסת. אחד הפתרונות המוצעים: קביעת מרחק מקסימלי בין מתפללים למפגינים.

בישיבה ידונו על הגבלות נוספות, ועל הפרק: צמצום בחצי של היקף העבודה במגזר הפרטי ומעבר למתכונת חירום במגזר הציבורי, סגירת בתי הכנסת, צמצום התחבורה הציבורית וסגירה של נתב"ג, ואף אפשרות לעוצר במתכונת דומה לזו שהייתה בליל הסדר. לדברי שרים בקבינט, אומרים כי רק עוצר כזה יאפשר להוריד את נתוני התחלואה. הגבלות נוספות שנבחנות הן צמצום ההתקהלות בחלל סגור לחמישה בני אדם בלבד וסגירת מקוואות בערב יום הכיפורים.

פרופ' גמזו, המליץ להחמיר את מגבלות הסגר כחלק מהניסיון לבלום את התפשטות הנגיף, ובין היתר הציע לסגור באופן מידי את בתי הכנסת ולאפשר תפילות בשטח פתוח בלבד. זאת בעוד על פי מתווה ההפגנות הנוכחי, שטרם אושר בידי השרים והכנסת, ניתן לקיים מחאה בקפסולות. כך, המפגינים יתחלקו לקבוצות של 20 אנשים תוך שמירת מרחק בין הקבוצות, וכן ויחוייבו לעטות מסיכות. כמו כן, הוחלט כי מארגני ההפגנות יחוייבו למנות סדרנים שיאכפו את שמירת הכללים.

משרד הבריאות עדכן הבוקר כי נכון לשעה 09:41 עומד מניין הנדבקים מנגיף הקורונה בישראל על 200,041, עלייה של 6,667 חולים מאז העדכון אתמול בשעה 10:23. על פי משרד הבריאות, היום (מחצות הלילה) נוספו 974 חולים חדשים, אתמול אובחנו 6,923 חולים חדשים. מניין הקורבנות מהנגיף עומד על 1,316, עלייה של 31 נפטרים במהלך היממה האחרונה.

634 מהחולים מאושפזים במצב קשה, בהם 171 מחוברים למכונות הנשמה. עוד 268 חולים במצב בינוני. עד כה החלימו והשתחררו 144,401 חולים. מניין החולים בפועל עומד על 54,322 בניכוי הנפטרים ל"ע והמחלימים ב"ה. בבתי החולים מאושפזים 1,341 חולים. אתמול נערכו 61,165 בדיקות (11.7% תוצאות חיוביות), עד לשעה זו היום בוצעו 7,630 בדיקות (13.1% חיוביות).

 

גמזו לקבינט: סגירת בתי הכנסת, אכיפה נגד המקוואות וביטול שוק ד' מינים

גנץ: "יוצגו מתווים מצומצמים לתפילות והפגנות – הדרישה להתפלל צודקת"

מסר לנתניהו: אם יופר סיכום התפילות – ועדת החוקה לא תאשר את ההגבלות

דרעי דורש: "בתי הכנסת חייבים להיות פתוחים במתכונת מצומצמת ביום הכיפורים"

נתניהו: "מותר ללכת לכותל רק אם אתה גר קרוב ולבלפור אפשר להגיע מכל הארץ"

דרעי איים: "לא אוכל להישאר בממשלה שתסגור בתי כנסת ותשאיר הפגנות"

2 תגובות

מדינה חכמי חלם

מדינת חכמי חלם …. איך הם רוצים להלחם בנגיף אם לא רק על ידי תפילות לבורא עולם בציבור… רק זה יסיר הנגיף אז סוגרים את המקום המקודש ומונעים תפילות בציבור… יש להזרק לתוך אש התפילה ולמסור הנפש בתפילה להסרת הנגיף…

Comments are closed.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן