צילום: המשרד להגנת הסביבה

"טרמיט על" המזיק ביותר בעולם התגלה בפתח תקוה

טרמיט ממין הפורמוסי הנחשב בעולם כטרמיט-על בעל יכולות האכילה ויכולות הריבוי הגבוהות ביותר מבין מיני הטרמיטים הידועים לאדם התגלה לראשונה בישראל בפ"ת. הטרמיט זוהה ע"י מתמחה בטרמיטים והועבר למעבדה שם זוהה בוודאות

טרמיט פולש הידוע כמזיק ביותר בעולם זוהה היום (רביעי) בעיר פתח תקוה. הטרמיט זוהה בפתח תקווה על-ידי תומר לו, המתמחה בטרמיטים, והועבר למעבדה האנטומולוגית של משרד הבריאות, שם זוהה בוודאות כטרמיט מהמין הפורמוסי. המשרד להגנת הסביבה קרא לרשויות ולמדבירים לגלות ערנות ולדווח לרשויות ולמשרד על כל חשד לנוכחות הטרמיטים.

מדובר בטרמיטים מהמין הפורמוסי שכאמור זוהה לראשונה בישראל. המשרד להגנת הסביבה הקים ועדת מומחים, הכוללת נציגים ממשרד הבריאות והחקלאות, חוקרים מהאקדמיה ואנשי מקצוע בתחום ההדברה, במטרה למצוא שיטות להדביר את הטרמיט הפורמוסי, ולהדריך את הרשויות המקומיות והעוסקים בתחום ההדברה.

עיריית פתח תקוה פרסמה הודעה לפיה נמצא מוקד אחד בלבד הנגוע בטרמיט העל. העירייה קוראת לציבור לגלות ערנות ולדווח במידה ועולה חשש להימצאות הטרמיט. "בימים האחרונים התקבל דיווח על הימצאות טרמיט העל הידוע בשם פורמוזי בפתח תקוה", נכתב בהודעת העירייה. "טרמיט זה בעל יכולות אכילה גבוהות וקצב התפשטות יחסית מהיר. מדובר בזן שאינו מסוכן לאדם ולא מעביר מחלות. הטרמיט פוגע בעיקר במוצרי עץ הנמצאים בבית וגורם להתפוררותם".


צילום: המשרד להגנת הסביבה

סימנים לזיהוי הימצאות הטרמיט: הטרמיט נראה כנמלה לבנה בגודל של כ- 3 מילימטר. בד"כ נמצא בתוך האדמה ואינו נראה בעין. כמו כן, הטרמיט אוהב לקנן באזור חם ולח, סימנים של כתמי לחות בקירות יכולים להעיד על הימצאותו. סימן נוסף הוא נזקים במוצרי עץ כגון ריהוט, משקופים, דלתות וכו'. עוד סימנים להימצאות הטרמיט הם: תעלות של בוץ על הקיר ונוכחות מושבות מסביב לבניין ברדיוס של 100 מטר.

נכון לעכשיו התקבל דיווח מהמשרד להגנת הסביבה על מוקד אחד בלבד, בשכונת כפר אברהם, בו זוהה הטרמיט. בשלב זה אין נתונים נוספים על התפשטות הטרמיט.
עם קבלת הדיווח, ראש העיר, רמי גרינברג, הנחה את אגפי איכות הסביבה, תברואה והדברה לטפל בדחיפות בנושא. בעירייה נמצאים בקשר עם המשרד להגנת הסביבה וכן הגורמים המקצועיים מכינים תוכנית פעולה שתכלול הצבת תיבות ניטור באזורים החשודים כנגועים לאיתור הטרמיט, הדברתו ומניעת התפשטותו.

מקור מין פולש זה הוא בדרום מזרח אסיה והוא נחשב בעולם כטרמיט-על, בעל יכולות האכילה ויכולות הריבוי הגבוהות ביותר מבין מיני הטרמיטים הידועים לאדם. גודל מושבה אחת מגיע למיליוני פרטים, והם עלולים להגיע למרחק של עד 100 מטר מהקן. הטרמיט פעיל במיוחד בתנאים של חום ולחות, הנפוצים בקיץ הישראלי. בחלק מהמדינות בארצות הברית הטרמיט הפורמוסי הוא המזיק המסב את הנזק הכלכלי הגבוה ביותר, לאדם הפרטי ולמדינה. בארה"ב מושקעים מיליארדי דולרים לשנה בהוצאות עבור מניעה, עלות טיפול, תיקון נזקים, ירידת ערך נכסים ועוד.


צילום: המשרד להגנת הסביבה

4 תגובות

אני ראיתי טרמיטים מסוכנים בירושלים דווקא הם היו נוכחים באופוזציה של הכנסת

מה זה טרמיט?

מבנה נטוש מניסיוני האישי הוא מדורה לטרמיטים

באיזור מישור החוף זה בעיה ידועה. אזור שלם של וילות באיזור חוף ראשון לציון סבלו מזה שנים עד שהגיע למצב של ירידת ערך הדירות. אני מכיר אישית בית כנסת גדול בבת ים שנפגע מטרמיתים ששילם מאות אלפי שקלים בהחלפת הרהוט שניזוק קשות. החליפו ארון קודש. ארונות הספרים בכל הבית כנסת. עד היום מטופלים ע"י חברה מקצועית בהדברה וזה רחוק מלהיות 100%

Comments are closed.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו