גמזו: "המלצתי לקבינט לא לסגור את המדינה – הוחלט אחרת ואני מכבד"

פרויקטור הקורונה מאשר כי התנגד להחלטה על סגר מלא: "ברור שכשסוגרים יותר זה עוצר יותר את התחלואה, אבל המחיר הכלכלי הוא עצום אך זו סמכותה של הממשלה לקבל החלטה שכזאת. היא קיבלה את זה בכובד ראש. היה אפשר אולי לסגור פחות"

פרויקטור הקורונה הפרופסור רוני גמזו אמר היום (חמישי) כי לדעתו היה עדיף להימנע מסגר מלא. "המלצתי להדק את הסגר ולא לסגור את המדינה, אבל הממשלה החליטה אחרת ואני מכבד את זה", טען, והוסיף כי "זה כן מסר לציבור. אם הממשלה הגיעה למצב שהיא סוגרת סגירה כל כך הרמטית של כל המסחר ושל כל הכלכלה כנראה שהתחלואה באמת בהיקף רחב".

"ברור שכשסוגרים יותר זה עוצר יותר את התחלואה", הסביר גמזו בסיור שערך בירושלים ואמר: "המחיר הכלכלי הוא עצום אך זו סמכותה של הממשלה לקבל החלטה שכזאת. היא קיבלה את זה בכובד ראש ואם החליטו לסגור יותר, אז בסדר. נלך עם זה. זה יעזור לעצירת התחלואה". גמזו הוסיף כי "אני לא אגיד שהתחלואה לא מדאיגה, היא מאוד מאוד מדאיגה. היה אפשר אולי לסגור פחות אבל זה בסדר שהממשלה מקבלת החלטה שכזו".

הסגר הכללי לשבועיים ייכנס לתוקף מחר ב-14:00 – אלו העסקים המוחרגים
אושר בממשלה: סגר מלא לכשבועיים ממחר – תפילות בחוץ, בי"כ יוחרגו ביו"כ – המסמך המלא
"בלי מהלך חריף נהיה איטליה – אין סיכוי לסגור הרמטי את החסידויות ביום כיפור": כל ההדלפות מהדיון

גמזו אמר במהלך ישיבת הממשלה הלילה כי "ההמלצה שלי הייתה מתונה יותר, ללכת ל-50%". ראש הממשלה בנימין נתניהו ענה לו: "אנחנו מקבלים החלטות בתוקף האחריות שלנו ולא רק לפי המלצות. ההמלצות שקיבלנו עד עכשיו הביאו אותנו לעלייה מ-2,000 חולים ביום ל-5,000 ביום".

הוא הוסיף כי "ההמלצה שלי היא להגביל את המגזר הפרטי לחצי, ולהגביל את בתי הכנסת. מה שמובא זה לא מה שאני המלצתי עליו. לקחנו בחשבון שבחגים הפגיעה כלכלית קטנה יותר וגם יש התקהלויות בסגר". לדבריו, "מה שהשתנה זו הקפיצה של התחלואה – הממשלה ביקשה צעדים נוספים להגברת הסגר".

שר האוצר ישראל כ"ץ הצביע נגד ההחלטה שהתקבלה בממשלה. כ"ץ אמר כי "היה אפשר לקדם צעדים לבלימת המגפה בלי לפגוע פגיעה אנושה במפעלים ועסקים במגזר הפרטי, שאינם מקבלים קהל ומקפידים על הוראות משרד הבריאות". לדבריו, חוסנה הכלכלי של מדינת ישראל הוא חלק מהחוסן הלאומי ויש לשמור עליו.

בעת ישיבת הממשלה בעניין הסגר, נרשם עימות חריף בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לשר האוצר ישראל כ"ץ, שביקש להבהיר לשרים את גודל האסון הכלכלי. "כ"ץ אמר בין היתר כי "אין אף מדינה שהחליטה על צעדים כאלה". בתגובה, השיב לו נתניהו כי "אתה לא מנהל את הדיון, שמענו אותך".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן