Marc Israel Sellem/POOL

נתניהו בקבינט: "היציאה מהסגר יכולה להימשך חצי שנה-שנה"; עימות עם גנץ

ראש הממשלה קרא להדק את הסגר ולצמצם את מרחק היציאה מהבית ל-200 מטרים בלבד. גנץ התנגד לכך: "אנחנו משגעים את המדינה". נתניהו ביקש להכין תוכנית להתמודדות עם 5,000 חולים קשה בחורף. אדלשטיין תקף: "מתנגד להעברת עוד סמכויות"


צפו: סרטון שפרסם נתניהו במקביל לדיון

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הערב (רביעי) במהלך דיון בקבינט הקורונה על אסטרטגיית היציאה כי "היציאה מהסגר תהיה הפעם איטית ומדורגת ויכולה להימשך גם חצי שנה עד שנה. לא נחזור על היציאה המהירה מהגל הראשון". בדיון הורה רה"מ להיערך לתרחיש אפוקליפטי, למרות שהוא יודע שלא יתממש, של טיפול ב-5,000 חולים קשה בו זמנית לחורף. היעד שהציב נתניהו לאמצע אוקטובר: 3,200 חולים קשה, ולטווח המידי 1,500.

נתניהו אמר בקבינט הקורונה כי "אני רואה את הבקשות של השרים שרוצים להיות 'השוטרים הטובים', אבל בסוף האחריות היא עלי – לא אתן לתחלואה לעלות שוב אחרי שנוריד אותה". נוסף על כך, ראש הממשלה יערוך דיון מיוחד על היקף התחלואה בחברה החרדית.

במהלך הדיון אירע עימות חריף בין ראש הממשלה ושר הביטחון בני גנץ, לאחר ששרת התחבורה מירי רגב הציעה להוריד את טווח היציאה ממקום המגורים מקילומטר אחד ל-500 מטרים, גנץ הגיב "אתם משגעים את הציבור". נתניהו השיב לו בצעקות, וענה כי "אתה לא תגיד שאנחנו משגעים את הציבור, גם בסגר במארס ראינו כל הזמן את הנתונים והתאמנו את התוכניות".

במהלך הדיון התגלע ויכוח בין גנץ לשר הבריאות אדלשטיין. יו"ר כחול לבן פנה לנתניהו ואמר לו שנושא ההסברה לא מטופל וכי יש להעביר את כל הטיפול בכך לפיקוד העורף. נתניהו השיב: "ביקשתי להעביר את האחריות לפיקוד העורף בתחילת אוגוסט ומה שעשו הקימו אתר שלא מגיע לכלל הציבור. בגלל זה ביקשתי כבר היום להכין סרטונים שאנחנו נכניס לתקשורת".

בשלב זה התערב אלוף הפיקוד ואמר כי האחריות לא הועברה אליו כלל. שר הבריאות ענה: "הדיון הזה הוא חשוב מאוד אבל לא בטוח שהוא חלק מסדר היום. היו סוגיות בין משרד הבריאות לפיקוד העורף, הכל גושר והכל עבד. משרד הבריאות ממשיך בעבודתו. עלו סרטונים לרשתות החברתיות כפי שביקשת באיכות מאוד טובה. אם תבוא החלטה להעביר את סמכויות ההסברה ממשרד הבריאות, אני אתנגד לה".

גנץ אמר לנתניהו כי נושא ההסברה לא מטופל וכי יש להעביר את האחריות לפיקוד העורף. "אנחנו ממשיכים ללכת סחור סחור. צריך להעביר את ההסברה למקום אחד באסטרטגיה מסודרת ולתרגם לקו פעולה", אמר שר הביטחון. גנץ הקריא מתוך דוח של אמ"ן מהבוקר, שהדגיש את הצורך בהסברה לציבור על פני הפחדה. "יש לך מנגנון שיודע לעשות את זה. פשוט תפעיל אותו", אמר גנץ לנתניהו.

שרים בממשלה מתחו ביקורת על המדדים של ממונה הקורונה ליציאה מהסגר. לדבריהם: "התוכנית של גמזו הזויה, זה לסגור משק לחודש וחצי חודשיים. המתווה הזה הוא עונש לא צודק על כלל אזרחי ישראל. ברגע שהעקומה תתייצב ותתחיל לרדת לכיוון 600 חולים במצב קשה – כפי שהיה ערב ההחלטה על הסגר – יש לסיים מיד את הסגר ולעבור לטיפול נקודתי הדוק במוקדי התחלואה, לצד הגברת האכיפה".

מוקדם יותר היום השר יובל שטייניץ זומן בבהילות לקבינט הקורונה שמכונס זה עתה. שטייניץ, שמתריע כבר חודשים ארוכים כי מדיניות הממשלה רופפת מדי, סבור שרף היציאה מהסגר צריך להיות לכל היותר 250 חולים חדשים ביום. ההערכה שראש הממשלה נתניהו זימן אותו לישיבה כדי להוות משקל נגד לשרים שדורשים להקל בסגר.

 

גמז ממליץ להגדיל את הקנסות: אלף ש"ח על מסכה, 50 אלף למקיימי אירועים

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *