צילום: צילום: קובי גדעון / לע"מ

קבינט הקרונה מתכנס: ידון במתווה היציאה – ההחלטות הסופיות יתקבלו רק בחמישי

בהתייעצות מוקדמת אצל נתניהו סוכם: הקבינט ידון בנתוני התחלואה, בתכנית יציאה מסודרת לפי שלבים וקריטריונים. ביום חמישי ידונו השרים האם לבצע מהלך מקדמי במסגרתו יפתחו עסקים קטנים ללא קהל, טייק אוואי ומסגרות הגיל הרך. גמזו הביע דאגה מכך שלמרות הסגר נדבקו 3000 איש ביום
 • מעמד התרת קללות בעמוקה וכפי שקביל מאביו מרן הגר"י אדלשטיין זצ"ל, יזכו בזכות כח הצדקה והתפילה מידה כנגד מידה להתארס עד ראש השנה תשפ"ב

  תוכן מקודם

 • עזרו לאבא ואמא לשמור עלי

  תוכן מקודם

 • מזעזע: מה מבקש ילד שסובל בלי הפסקה

  תוכן מקודם

 • "הן בכו מכאבי בטן, אני בכיתי כי לא היתה להן אמא"

  תוכן מקודם

לאחר עיכובים, קבינט הקורונה יכונס היום (שלישי) בתום התייעצות ראש הממשלה בנימין נתניהו עם ראש הממשלה החליפי בני גנץ, שר הבריאות יולי אדלשטיין והשר יזהר שי. הקבינט צפוי להחליט על מתווה יציאה מהסגר, אך ההחלטות הסופיות בעניין פתיחת מערכת החינוך ובתי העסק יתקבלו רק ביום חמישי.

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי "בהתייעצות שהתקיימה לפני זמן קצר, עמדו ראש המל"ל, מנכ"ל משרד הבריאות, פרויקטור הקורונה ויועצים נוספים על הקושי לקבל כבר עתה החלטות על הקלות בסגר, מאחר שהתחלואה עדיין ברמה גבוהה ומכיוון שעדיין לא ניתן להעריך את השפעות ארועי חג סוכות ושמחת תורה. הוצגו עיקרי חוות הדעת של פרופ׳ דב שוורץ, פרופ׳ ינון אשכנזי ופרופ׳ אלי וקסמן. פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו הביע דאגה רבה מכך שלמרות תנאי הסגר נדבקו 3000 איש ביום".

"על כן, בהתייעצות שהתקיימה בין ראש הממשלה, שר הביטחון, שר הבריאות ושר המדע, הוחלט לכנס היום את קבינט הקורונה שידון בנתוני התחלואה, בתכנית יציאה מסודרת לפי שלבים וקריטריונים. בהתאם לנתונים ומגמות התחלואה, ביום חמישי ידון הקבינט האם לבצע מהלך מקדמי בשבוע הבא במסגרתו יפתחו עסקים קטנים ללא קהל, טייק אוואי ופתיחת מסגרות הגיל הרך", לשון הודעת לשכת רה"מ.

כץ נגד נתניהו: לפתוח במיידי את העסקים ללא קהל – לפעול לפתיחה של הגיל הרך

ברגע האחרון: נתניהו רוצה לדחות את ישיבת הקבינט ליום חמישי – גנץ מתנגד

הערים האדומות: מודיעין עילית, ב"ב, ביתר, אלעד, בי"ש, אשדוד ושכונות בי-ם

משרד החינוך: ב-94% מגני הילדים וב-53% מבתי הספר אין חולי קורונה

בהתייעצות מוקדמת שקיים נתניהו הוסכם להביא לאישור קבינט הקורונה את מתווה היציאה של משרד הבריאות תוך השארת האפשרות לבצע הקלות מוקדמות במסגרתן ייפתחו עסקים שאינם מקבלים קהל וגני ילדים בגילאי 0-6. ב'וואלה צוטטו שרים שמעורים בתכני הסיכומים שאמרו כי על הקלות לעסקים קטנים וחינוך לגיל הרך, יוחלט סופית ביום חמישי לאור מצב התחלואה אז.

ההחלטה לאשר את מתווה משרד הבריאות התקבלה לאחר עיכוב של שעתיים בכינוס הקבינט ולחצים של נתניהו ואדלשטיין לדחות את הקבינט ליום חמישי. הפשרה לאור לחצים נגדיים של גנץ ויזהר שי היתה שהקבינט כן יתכנס היום, יאשר את מתווה היציאה של משרד הבריאות. אבל כל ההחלטות שנוגעות להקלות בסגר יחכו ליום חמישי.

ב'חדשות 13' דווח כי בהתייעצות המוקדמת הביע משרד הבריאות חשש שהיעד של 2,000 נדבקים יומיים כתנאי ליציאה מהסגר לא יושג עד יום ראשון, ולכן חלק מהבכירים שם המליצו שלא לאשר היום את ההקלות. במשרד הזהירו כי אם תאושר בקבינט תוכנית שלא תוכל לצאת אל הפועל – הציבור עלול להתבלבל ולהתאכזב.

ב'חדשות 12' דווח כי במשרד החינוך ממתינים להחלטת משרד הבריאות בשאלה אם צריך לחלק את ילדי הגנים לקפסולות. אם יוחלט על חלוקה לקפסולות, ייתכן והחלוקה תהיה דיפרנציאלית על פי רמת התחלואה ביישוב או באזור המגורים. לפי מודל זה, גנים בשכונות ירוקות יפוצלו באמצעות מחיצות ואילו גנים בשכונות אדומות יחולקו בין שני מבנים. במשרד החינוך ביקשו להבין את ההגבלות הבריאותיות והדגישו כי עד אז לא יוכלו לפרסם את מתווה פתיחת מוסדות החינוך לגיל הרך.

בשעות הצהריים הודיע מזכיר הממשלה כי ישיבת הקבינט תידחה עד לסיום ההתייעצות המקדימה, זאת לאחר שבמשרד הבריאות טענו כי הנתונים הקיימים כיום אינם מספיק מדויקים ולכן יש לדחות את הישיבה עד להתבהרות תמונת התחלואה. בכחול לבן התנגדו לדחיית הישיבה והתעקשו לאשר את פתיחת המסחר כבר ממחר. בסיום ההתייעצות המקדימה החליטו השרים לדחות את עמדת משרד הבריאות ולקיים את ישיבת הקבינט במועד המתוכנן.

שר הכלכלה וחבר הקבינט עמיר פרץ אמר מוקדם יותר כי "החלטה על דחית דיוני קבינט הקורונה היא בריחה מהכרעה על אסטרטגיית היציאה והעמקת אובדן האמון מול הציבור. משמעות דחיית הקבינט היא הרת אסון לבעלי העסקים במדינת ישראל המשוועים לחזור לעבודה כבר מחר. חייבים להתחיל לייצר וודאות למשק הישראלי, לפתוח את העסקים שאינם מקבלים קהל ואת מעונות היום והגנים".

כתבות קשורות

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן