הרב יצחק גרשטנקורן עם החזון איש זצ"ל

השיר המיוחד שנכתב לכבודו של מייסד בני ברק לפני 90 שנה • פרסום ראשון

היום כ"ה תשרי חל יום פטירתו של מייסד העיר בני ברק הרב יצחק גרשטנקורן זצ"ל, ואנו חושפים מכתב מרגש במיוחד שכתב לו ידידו המפורסם הגה"צ רבי נח גד ויינטראוב זצ"ל ובו שיר הלל על אשר "הוסיף  עיר חדשה בארצנו הקדושה" • פרסום ראשון

הרב יצחק גרשטנקורן ז"ל

היום מציינים 59 שנים לפטירת מייסד העיר בני ברק הרב יצחק גרשטנקורן,  האיש שנכנס להיסטוריה כמקים העיר החרדית הגדולה ביותר בתבל וזכה שהעיר שומרת על צביונה היהודי עד היום הזה. הרב גרשטנקורן עמד בראשות בני ברק במשך שלשה עשורים ובזכותו בני ברק שמרה על צביונה היהודי תורני ולא נתן לרוחות זרות להיכנס בתורה ובנוסף לכך   הביא לבני ברק את הגאון רבי יעקב לנדא זצ"ל לכהן כרב העיר  כאשר ידע את עוצמתו של הרב לנדא זצ"ל בשמירת גדרי הקדושה והטהרה.

לכבוד ציון היום אנו מפרסמים בפרסום ראשון מכתב נדיר ומרגש כאחד שזכה לקבל מייסד העיר בני ברק מידידו הגדול הגה"ח המפורסם רבי נח גד ויינטראוב זצוק"ל  שנחשב לגדול מעתיקי השמועה בעולם החסידות וכמי שעודד כבר משנת תרפ"ד את עליית היהדות החרדית מפולין לפני השואה.

רבי נח גד ויינטראוב  היה בעצמו מיוזמי ומקימי היישוב החרדי מגדל עדר בסביבות קבר רחל בדרך לחברון, אך יישוב זה ננטש בעקבות מאורעות תרפ"ט.

המכתב שאנו חושפים כעת לראשונה כותב רבי נח גד ויינטראוב  בתאריך ד' ניסן תרצ"ב "לכבוד ידידי היקר איש חמודות, השר והטפסר מהור"ר יצחק נ"י גרשטנקורן הנני שולח לכבודו שיר נחמד על אשר הוסיף עיר חדשה בארצנו הקדושה".

תאריך המכתב בשנת תרצ"ב ככל הנראה נכתב שבשנה זו הושלמה קניית הקרקעות של בני ברק, והחל שלב התפתחות המושבה החדשה. יש לציין שהגאון בעל "החזון איש" זצ"ל הגיע להתגורר בבני ברק רק בשנה שלאחר מכן בשנת תרצ"ג.

השיר כולו רגש רב של הרנ"ג ויינטראוב על ייסוד העיר  ובהדגשה שהצליח להקים את העיר ברוח התורה ומציין שנצח שמו  לטוב ישאר וזכות לו לדורות עולם.

המכתב בשני הבתים הראשונים מופיעים המילים בראשי התיבות שלהם  אללה יצחק.  כל הבתים כולם מופיעים בה ראשי התיבות איש בשורה ושם כותב השיר נח גד.

יש לציין שהגה"צ רבי נח גד ויינטראוב  התגורר בשנתו האחרונה לחייו בבני ברק. הרנ"ג ויינטראוב נפטר בבני ברק בז' תשרי תשט"ו ואף נקבר בבית העלמין זכרון מאיר בבני ברק.

הרב שבתי ויינטראוב יו"ר מכון באהלי צדיקים  ונכדו של הרנ"ג ויינטראוב זצ"ל אומר כי מדובר בשיר נדיר ביותר שנכתב לפני 90 שנה ממש בשנותיה הראשונות וככל הידוע  מדובר בשיר הלל יחיד שנכתב לכבוד מייסד העיר בני ברק הרב גרשטנקורן, ומראה את ההתרגשות הרבה של הרנ"ג ויינטראוב שיהודים חרדים מיישבים את ארץ ישראל, שהיה משאת נפשו של הרנ"ג ויינטראוב לפני השואה להביא כמה שיותר יהודים לארץ ישראל, ובזכות כך משפחות רבות עלו לארץ ישראל ומשפחתם ניצלה מגיא התופת הנאצי ימ"ש.

הרב שבתי ויינטראוב מציין עוד  כי ההיכרות של סבו הרנ"ג ויינטראוב עם הרב גרשטנקורן היה  גם בקרבה החסידית כאשר הרב גרשטנקורן היה מחסידי סקרנביץ משושלת וורקא כאשר גם הרנ"ג ויינטראוב קשור לשולשלת וורקא ואלכסנדר החסידית.

"המכתב  המקורי שאנו מפרסמים נמצא ממש לאחרונה ותודתנו נתונה להרב יהודה אריה וייס שהואיל למסור למכון באהלי צדיקים את המכתב  במטרה לפרסמו לציבור הרחב ולחיזוקה של העיר בני ברק.

מדי שנה עורכת עיריית בני ברק, תחרות לספרות תורנית, ומתוך עשרות ספרים המגיעים למזכיר העירייה זוכים כחמשה במלגה כספית, הפרס נושא את שמו של הרב ומכונה: "פרס הרב גרשטנקורן".

להלן המכתב המלא     

ב"ה ד' ניסן תרצ"ב בעיה"ק ירושלים תובב"א

לכבוד ידידי היקר איש חמודות, השר והטפסר מהור"ר יצחק נ"י גרשטנקורן

הנני שולח לכבודו שיר נחמד על אשר הוסיף עיר חדשה בארצנו הקדושה

אשירה נא שיר ורין

לאיש חמדת פולין זרק

לכבוד השר הטפסר יצחק גרשטנקורן

הבונה עיר בני ברק

 

יצחק הרואה וישמח

צפירת תפארת עירו

חלקו בחיים יצמח

קרנו יתרומם והדרו

 

שמחתי באומרים לי

להציב גבול אלמנה

ארים קולי בהלילי

בראותי עיר על כנה

 

בראותי ראשוני העולים

במסתרים בכה נפשי

אין בפי די מילים

לתאר לזולתי את רגשי

 

שמים למעלה וחול למטה

אין אפילו מעט עשבים

אין מים ואין חיטה

רק רמשים נחשים ועקרבים

 

ראשונים מסרו נפשם

לחונן עפר ארצנו

כאריות וכפירים ראשם

בבנין ערי קדשנו

 

החל רוח ה' לפעמו

בוורשה הבירה לקבצם שרק

ויעל יצחק וה' עמו

לבנות עיר בני-ברק

 

נצח שמו לטוב ישאר

זכות לו לדורות עולם

כמלך הוא יכהן פאר

יזכה לבנין היכל ואולם

 

חפץ ה' בידו הצליח

לבנותה ברוח התורה

ובכן מרוגז ועצב ינוח

ובמעשה ידיו שכינה תשרה

 

גלים היכה עשייתו

וילכו אחרים בדרכו

יהיו עפר סביבתו

לבנות כה וכה

 

דובר טוב לעירו

ודובר שלום לעמו

יזכה במהרה לאורו

ונראה בביאת ינון שמו.

 

הרב נח גד ווינטרוב

ירושלים עיה"ק 

2 תגובות

מרגש מתאים לתלות שיר כזה בבניין העיריה ממוסגר. השיר מרגש מאד בפרט שנכתב בשנותיה הראשונות.

תמשיכו להביא סיפורים מהרנ"ג ווינטרוב זצ"ל

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן