צילום: Official White House Photo by Shealah Craighead

לקראת הסכם עם ישראל? טראמפ הודיע כי סודאן תוסר מרשימת תומכות בטרור

נשיא ארצות הברית הכריז כי הממשל הסודאני ישלם פיצויים בסך 335 מיליון דולרים לקורבנות הטרור האמריקאים, ובהמשך תוסר מרשימת תומכות הטרור. ראש ממשלת סודאן: "אנחנו אנשים שוחרי שלום". דיווח: בימים הקרובים צפויה הצהרה רשמית על כינון היחסים בין ישראל לסודאן
 • מזעזע: התאלמן מאשתו ואיבד את מאור עיניו

  תוכן מקודם

 • מחריד: בעל דירה מאיים לזרוק לרחוב גר צדק עם שלושה ילדים קטנים

  תוכן מקודם

 • כופר נפש לכפר על נפשותינו לפני ד'

  תוכן מקודם

 • מחריד: ההודעה שגרמה לצוות הפגיה לפרוץ בבכי.

  תוכן מקודם

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הודיע הערב (שני) כי יסיר את סודאן מרשימת המדינות התומכות בטרור. זאת, לדבריו, בעקבות הסכמתה של חרטום לשלם פיצויים לקורבנות טרור בארצות הברית. מוקדם יותר אמרו גורמים אמריקנים לסוכנות הידיעות רויטרס, כי אחרי הוצאתה של סודאן מרשימת הטרור – ייתכן שיוכרז הסכם נורמליזציה בינה לבין ישראל.

"הממשלה החדשה בסודאן, עושה התקדמות נהדרת, והיא הסכימה לשלם 335 מיליון דולרים לקורבנות טרור אמריקאים ובני משפחותיהם. ברקע שהכספים יעברו, אני אסיר את סודאן מרשימת המדינות תומכות הטרור. מדובר בצדק עבור האמריקאים וצעד גדול עבור סודאן".

ראש ממשלת סודן, עבדאללה חמדוכ, הגיב להחלטתו של הנשיא ברשת החברתית טוויטר וכתב: "תודה רבה לך הנשיא טראמפ. אנו מצפים בכיליון עיניים להודעתך הרשמית לקונגרס על הסרתה של סודאן מרשימת המדינות התומכות בטרור, הימצאות שעלתה לסודאן יותר מידי". חמדוכ ציין כי ארצו מנסה "להיפטר מהמורשת של המשטר הקודם". לדבריו, "אנחנו אנשים שוחרי שלום ומעולם לא תמכנו בטרור".

ב'כאן חדשות' דווח כי בימים הקרובים צפויה הצהרה רשמית על כינון היחסים בין ישראל לסודאן, לדברי גורמים ישראלים בכירים. טראמפ אמור להודיע על המהלך – ייתכן כבר מחר, או ברביעי.

לפני כשבועיים אמר מחמד חמדאן דקלו, סגנו בפועל של שליט סודאן עבד אל-פתאח אל-בורהאן, בריאיון לכלי תקשורת מקומיים כי סודאן ממשיכה בתהליך כינון היחסים עם ישראל "ללא חשש מאף אחד", כהגדרתו. זאת בצל הדיווחים בימים האחרונים על קשיים בתהליך, לאור אי הסכמות פנימיות ולחץ חיצוני.

כזכור, מוקדם יותר היום דווח כי מקורות אמריקניים אמרו לערוץ אל-ר'ד המשדר ממצרים, ערוץ חדשות המזוהה עם איחוד האמירויות, כי סודאן מתכוונת לחתום על הסכם שלום עם ישראל תוך כמה ימים. עוד דווח כי המגמה היא להסיר את שמה של סודאן מרשימת המדינות התומכות בטרור ולפטור אותה מחובות של שלושה מיליארד דולרים. במקביל נטען כי קטאר עשתה כברת דרך במשא ומתן לכינון יחסים עם ישראל, אך אמיר קטר, השייח' תמים בן חמד אל ת'אני, החליט לדחות את המהלך אחרי הבחירות עם ארצות הברית.

על פי הדיווחים ראש ממשלת סודאן, עבדאללה חמדוכ, החליט לתמוך בהסכם שלום עם מדינת ישראל. חמדוכ לאורך חודשים רבים היה בכיר המתנגדים בממשל הסודאני להסכם השלום עם ישראל. בראיון שנערך עמו לפני מספר שבועות אמר: "אין לממשלת המעבר בסודאן מנדט לקבל החלטות ארוכות טווח כמו הסכם נורמליזציה עם ישראל". בסוף השבוע שעבר פורסם כי ארה"ב הציבה אולטימטום לממשלת סודאן בנוגע לנירמול היחסים עם ישראל. ממשל טראמפ לוחץ על ח'רטום להסכים לנירמול היחסים עם ישראל, בתמורה להסרת סודאן מרשימת המדינות תומכות הטרור.

אתמול אמר גורם במשרד החוץ הסודאני כי בח'רטום מצפים להכרזה אמריקנית על הסרת שמה של סודאן מרשימת הטרור בטווח זמן הקרוב, וכי יש אינדיקציות להבנות להתנעת צעדים של נרמול היחסים עם מדינת ישראל לאחר ההכרזה האמריקנית.

בתוך כך, הבוקר דווח בעיתון הסעודי "אל-שרק אל-אווסט" כי ראש ממשלת סודאן עבדאללה חמדוכ צפוי להודיע על פירוק ממשלת המעבר הטכנוקרטית והקמת ממשלה בעלת ייצוג פוליטי ברור. זאת בעקבות הצטרפותה של החזית המהפכנית שאיתה הגיע השלטון להסכם שלום.

בתחילת החודש נחתם הסכם שלום בין ממשלת המעבר לבין כמה מהתנועות החמושות בסודאן. על פי ההסכם, נקבע כי האחרונות ייקחו חלק בממשלה ובפרלמנט. לפי מקור ששוחח עם העיתון, כמה מהשרים הטכנוקרטים צפויים להתחלף עם שרים המייצגים תנועות פוליטיות. נציין כי רק ב-2022 צפויות להתקיים בחירות חופשיות במדינה.

כתבות קשורות

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן