גמזו: "נאפשר בקרוב בדיקות חופשיות בקופ"ח ללא צורך בהפניה מרופא" • צפו

פרויקטור הקורונה התייחס להסרת הגר מהערים החרדיות: "ראינו גם ירידה משמעותית מאוד בערים האדומות, שחשבנו והערכנו שיוביל אותן להיות כתומות, אך הארכנו בכל זאת את הסגר בעוד מספר ימים כי חשבנו שכך בטוח יותר עבור כולנו. כל הכבוד לרשויות המקומיות ולתושבים"

פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו הודיע היום (שלישי) כי בקרוב כל אזרח במדינה יוכל לעבור בדיקת קורונה ללא צורך בהפניית רופא. "קופות החולים ערוכות והן יבצעו זאת בימים הקרובים. הכל פתוח וזמין ומקבלים תשובה בתוך שעות", אמר גמזו וסימן מטרה. "אני רוצה לראות את כל מדינת ישראל עם פחות מ-5% בדיקות חיוביות, ולכן צריך יותר בדיקות".

גמזו הוסיף: "אני רוצה שכל אדם ייבדק, במיוחד אנשים שיש להם חשד קטן אם הם לא סימפטומטיים. מבחינתי, כמה שיותר שילכו להיבדק, יש מספיק בדיקות. אני לא חושש מקריסת מעבדות, קופות החולים עובדות ויודעות מה הצפי של המעבדות. יהיו פה ושם גמגומים, אבל זה מחיר שאני מוכן לשלם".

לדבריו, קיימת אפשרות לקיצור הבידוד ש"לא חייב לארוך 14 ימים". בהמשך אמר: "נכנסת לבידוד? תיבדק ביום מספר שלוש כדי לקצר את הבידוד סביב יום עשר, וביום 12 ניתן יהיה לצאת. המהלך בעבודת מטה סופית ויתבצע בימים הקרובים. משרד הבריאות עובד המון כדי לאפשר את קיצור הבידוד. זה חשוב לאזרחים וליצירת אמון".

הוא התייחס להסרת הגר מהערים החרדיות ואמר כי "ראינו גם ירידה משמעותית מאוד בערים האדומות, שחשבנו והערכנו שיוביל אותן להיות כתומות, אך הארכנו בכל זאת את הסגר בעוד מספר ימים כי חשבנו שכך בטוח יותר עבור כולנו, ואכן ראינו יציאה של רכסים, לאחר מכן ביתר עילית ומודיעין עילית, והיום בבוקר גם בני ברק ואלעד כולן יורדות מהאדום אל הכתום וזו בשורה חסרת תקדים, כל הכבוד לרשויות המקומיות ולתושבים".

"זה לא אומר שזה זריקת הרגעה, צריך להמשיך לנהל את התחלואה, עושים סקרים כלליים במגזרים ומסתכלים על כל עיר ועיר, לא רק על הצבע, על יחס ההכפלה, שיעור הבדיקות החיוביות. בשיא המגפה רוב הערים בישראל היו באזור האדום ולאט לאט נעו למקדם הכפלה נמוך מ-1, כלומר נסיגה בתחלואה".

עם זאת, הבהיר ממונה הקורונה כי יש להחמיר את האכיפה ברחבי הארץ. "היא חייבת להיות יותר קשה ואפקטיבית. נביא את זה בצורה מסודרת לקבינט", ציין. "אנחנו מזהים כמה ניסיונות בערים מסוימות, גם בחברה הערבית וגם באזורים אחרים, לחזרה למסיבות, חתונות והתקהלויות. העברנו מסר למשטרה לאכוף ולמנוע את ההתקהלויות. אנחנו יודעים שמנהיגי הדת אומרים לא להתקהל, אנחנו לא רוצים לחזור אחורה".

גמזו חיזק את ההחלטה לדחות את ישיבת הקבינט בעקבות אי ההסכמה בנוגע לפתיחת הלימודים בכיתות א'-ב'. "משרד הבריאות, החינוך והאוצר צריכים לבוא מתואמים לקבינט ולכן היה נכון לדחות את הישיבה", הסביר. "אנחנו לא רוצים לחזור למה שהיה בעבר וחשוב לנו לבסס את ההחלטות לפי תחלואה".

בנוגע לפתיחת הצימרים אמר גמזו: "לא בשלב הזה. שרת התיירות עושה מאמצים עילאיים אבל יש מורכבות, אלו עסקים קטנים, זה קשה כי זה יכול להביא לפתיחת בתי המלון. נדון בזה בזהירות, הכול ייבחן בקבנינט הקורונה". לגבי תאריך העזיבה המתקרב שלו אמר: "זה לא תאריך קדוש".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן