צילומים: דובר צה"ל

הותר לפרסום: צה"ל איתר מנהרת טרור התקפית מעזה שחצתה לישראל • צפו

דובר צה"ל הודיע כי הכוחות איתרו מנהרת טרור התקפית, שחצתה עשרות מטרים לשטח ישראל, זאת באמצעות האמצעים שיש במכשול התת קרקעי הנמצא במקום. "לא היוותה סיכון ליישובים בשום שלב". מאז מבצע צוק איתן אותרו 19 מנהרות מהרצועה

הותר לפרסום: היום (שלישי) אותרה ונחשפה מנהרת טרור, אשר חדרה לשטח מדינת ישראל מדרום רצועת עזה, במרחב חאן יונס. התוואי אותר במסגרת המאמץ הקבוע והמתמשך לאיתור מנהרות טרור ונטרולן, והודות ליכולות הטכנולוגיות והאיסופיות של המכשול בגבול רצועת עזה. המנהרה לא חצתה את המכשול התת-קרקעי ולא היוותה איום ליישובים במרחב.

מדובר צה"ל נמסר כי בעקבות אינדיקציה שעלתה במכשול, שנבנה בגבול רצועת עזה לאורך השנים האחרונות ובנייתו מושלמת בימים אלו, כוחות הנדסיים של צה"ל פעלו היום במרחב הגדר ואיתרו את מנהרת הטרור. "ארגון הטרור חמאס נושא באחריות לנעשה ברצועת עזה וממנה והוא יישא בהשלכות לפעולות הטרור נגד אזרחי ישראל. צה"ל נחוש להגן על ריבונות ישראל וביטחון אזרחיה וימשיך לפעול נגד הטרור מעל ומתחת לקרקע בכל גזרה בה יידרש לכך", הוסיפו בישראל.

דובר צה"ל תא"ל הדי זילברמן עדכן בשיחה עם כתבים כי "המנהרה היא מנהרת טרור שנחפרה במרחב חאן יונס, היא חוצה בעשרות מטרים לשטח ישראל אך לא חוצה את המכשול. היא קרובה לקיר, עדיין לא יודעים להתחייב אם היא נוגעת במכשול עצמו. מצאנו אותה לאחר שהייתה לנו אינדיקציה טכנולוגית אתמול. בשום שלב המנהרה הזו לא מהווה סיכון ליישובים הסמוכים".

"אנחנו בודקים את השיוך הארגוני של המנהרה. אנחנו עדיין לא יודעים לומר מי אחראי על חפירתה. זה לא סוד שפרויקט המנהרות לוקח חלק גדול בפעילות של הארגונים מסביב. ואנחנו פעלנו ופועלים נגד זאת. הכסף הרב שמושקע במנהרות כאלו בא על חשבון תושבי עזה. מציאת המנהרה מבטאת קפיצת מדרגה ביכולות שלנו. המנהרה בעומק של כמה עשרות מטרים. לא היה לה פתח יציאה לפי מה שראינו".

"ההשלמה של בניית המכשול מיועדת לעוד כחמישה חודשים. מדובר בשלושה רבדים: בגדר עילית, מחסום בטון ואמצעים טכנולוגיים. המנהרה הראשונה שפוגשת מכשול שהוא כמעט מושלם. המנהרה בעומק של כמה עשרות מטרים. אנחנו נמשיך ונפעל בימים הקרובים. המכשול התת קרקעי – במכשול יש עוד השלמות קטנות שצריך לעשות. יש הרבה עבודה על המכשול העילי. העבודה אמורה להיגמר במרץ".

המנהרה שאותרה היום היא המנהרה ה-19 שנמצאה בשטח מאז מבצע צוק איתן. לפני למעלה משנה אותרה מנהרת טרור התקפית בגדר הגבול עם רצועת עזה, בזמן שבוצעו עבודות בניית המכשול התת-קרקעי. כוחות אזרחיים גילו את התוואי שעורר את חשדם, והזעיקו את כוחות הביטחון – שהבינו כי מדובר במנהרה של חמאס החודרת לשטח ישראל.

שר הביטחון בני גנץ אמר כי "גם בימים שנראה שהדרום שקט- מתחת לפני השטח ארגוני הטרור ממשיכים במאמציהם לפגוע באזרחי ישראל ובריבונותה. כוחות צה"ל פועלים בנחישות מול איומי הטרור, וגילו היום מנהרת טרור משמעותית שחדרה לשטח ישראל אך לא חצתה את המכשול שהקמנו.

"גילוי המנהרה הוא עדות ליכולות המודיעיניות והטכנולוגיות של צה"ל- שימשיך לפעול מול האיומים ולפגוע ביכולות ארגוני הטרור בזמן ובמקום שאנחנו נחליט. היום בסיור שערכתי במכשול ובאוגדת עזה ביחד עם הרמטכ"ל, הדגשתי את חשיבותה של העליונות המודיעינית, הדריכות והמוכנות המבצעית מול כל איום – מעל לפני הקרקע, מתחתיה ובכל המרחבים, בכדי להעניק ביטחון לתושבי הדרום ולכל אזרחי ישראל".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן