אחרי חשיפת המנהרה: אזעקות בעוטף עזה – זוהה שיגור אחד לישראל שיורט

שעות לאחר שצה"ל חשף מנהרת טרור: זעקת צבע אדום הופעלה ביישובים נחל עוז, כפר עזה ובקיבוץ סעד. מערכת כיפת ברזל יירטה את הרקטה. לא דווח על נפגעים בגוף או על נזק דיווח: ישראל הבטיחה 60 מיליון דולר סיוע קטארי לעזה - עד סוף השנה


צפו: תיעוד השיגור ממצלמת אבטחה. צילום: דדי פולד.

רקטה מרצועת עזה שוגרה הערב (שלישי) לעבר ישראל. האזעקה נשמעה בשעה 20:56 בכפר עזה, נחל עוז וסעד שבעוטף עזה. מדובר צה"ל נמסר כי "זוהה שיגור אחד משטח רצועת עזה לשטח ישראל שיורט על ידי לוחמי ההגנה האווירית". במועצה האזורית שער הנגב מסרו כי מדובר ב"רקטה אחת שיורטה בהצלחה. אין נפגעים בגוף ואין נזק לרכוש".

האירוע מגיע פחות משבוע מאז הפעם האחרונה בה בוצע ירי מכיוון רצועת עזה לשטח ישראל. בליל שבת האחרון, רקטה שנורתה מעזה התפוצצה בשטח פתוח במועצה האזורית חוף אשקלון. זאת, לאחר שנשמעה התרעת צבע אדום במושב נתיב העשרה. גם באירוע זה לא היו נפגעים או נגרם נזק. באופן חריג, בצה"ל לא הגיבו על ירי הרקטה בשבת.

ב'כאן חדשות' דווח כי בצה"ל הבהירו היום כי אין קשר בין איתור המנהר לבין אי התגובה לירי הרקטה ביום שישי. יש לציין כי בתקופה האחרונה יש מגעים בין ישראל לחמאס בנוגע להסדרה ארוכת טווח. בחמאס ממתינים גם למענק הקטרי המוגדל.

ב'חדשות 13' דווח הערב כי משלחת ישראלית ביקרה בימים האחרונים בקטאר והצליחה להבטיח סיוע בגובה 60 מיליון דולר שתספק דוחא לרצועת עזה עד סןף השנה. בישראל רואים בהסכמת קטאר להעביר את הכסף אות להתחממות היחסים בין המדינות ולא פוסלים את האפשרות שקטאר תהיה בין המדינות שיחתמו בתקופה הקרובה על הסכם שלום עם ישראל.

מוקדם יותר הותר לפרסום כי היום אותרה ונחשפה מנהרת טרור, אשר חדרה לשטח מדינת ישראל מדרום רצועת עזה, במרחב חאן יונס. "התוואי אותר במסגרת המאמץ הקבוע והמתמשך לאיתור מנהרות טרור ונטרולן, והודות ליכולות הטכנולוגיות והאיסופיות של המכשול בגבול רצועת עזה. המנהרה לא חצתה את המכשול התת-קרקעי ולא היוותה איום ליישובים במרחב", נמסר מדובר צה"ל.

מדובר צה"ל נמסר עוד כי בעקבות אינדיקציה שעלתה במכשול, שנבנה בגבול רצועת עזה לאורך השנים האחרונות ובנייתו מושלמת בימים אלו, כוחות הנדסיים של צה"ל פעלו היום במרחב הגדר ואיתרו את מנהרת הטרור. "ארגון הטרור חמאס נושא באחריות לנעשה ברצועת עזה וממנה והוא יישא בהשלכות לפעולות הטרור נגד אזרחי ישראל. צה"ל נחוש להגן על ריבונות ישראל וביטחון אזרחיה וימשיך לפעול נגד הטרור מעל ומתחת לקרקע בכל גזרה בה יידרש לכך", הוסיפו בישראל.

דובר צה"ל תא"ל הדי זילברמן עדכן בשיחה עם כתבים כי "המנהרה היא מנהרת טרור שנחפרה במרחב חאן יונס, היא חוצה בעשרות מטרים לשטח ישראל אך לא חוצה את המכשול. היא קרובה לקיר, עדיין לא יודעים להתחייב אם היא נוגעת במכשול עצמו. מצאנו אותה לאחר שהייתה לנו אינדיקציה טכנולוגית אתמול. בשום שלב המנהרה הזו לא מהווה סיכון ליישובים הסמוכים".

"אנחנו בודקים את השיוך הארגוני של המנהרה. אנחנו עדיין לא יודעים לומר מי אחראי על חפירתה. זה לא סוד שפרויקט המנהרות לוקח חלק גדול בפעילות של הארגונים מסביב. ואנחנו פעלנו ופועלים נגד זאת. הכסף הרב שמושקע במנהרות כאלו בא על חשבון תושבי עזה. מציאת המנהרה מבטאת קפיצת מדרגה ביכולות שלנו. המנהרה בעומק של כמה עשרות מטרים. לא היה לה פתח יציאה לפי מה שראינו".

"ההשלמה של בניית המכשול מיועדת לעוד כחמישה חודשים. מדובר בשלושה רבדים: בגדר עילית, מחסום בטון ואמצעים טכנולוגיים. המנהרה הראשונה שפוגשת מכשול שהוא כמעט מושלם. המנהרה בעומק של כמה עשרות מטרים. אנחנו נמשיך ונפעל בימים הקרובים. המכשול התת קרקעי – במכשול יש עוד השלמות קטנות שצריך לעשות. יש הרבה עבודה על המכשול העילי. העבודה אמורה להיגמר במרץ".

המנהרה שאותרה היום היא המנהרה ה-19 שנמצאה בשטח מאז מבצע צוק איתן. לפני למעלה משנה אותרה מנהרת טרור התקפית בגדר הגבול עם רצועת עזה, בזמן שבוצעו עבודות בניית המכשול התת-קרקעי. כוחות אזרחיים גילו את התוואי שעורר את חשדם, והזעיקו את כוחות הביטחון – שהבינו כי מדובר במנהרה של חמאס החודרת לשטח ישראל.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר על איתור מנהרת הטרור מעזה ע"י צה"ל: "אנחנו ממשיכים לפעול בנחישות בכל הגזרות למען ביטחון ישראל ונגד כל ניסיון פגיעה בריבונותנו או באזרחינו".

שר הביטחון בני גנץ אמר כי "גם בימים שנראה שהדרום שקט- מתחת לפני השטח ארגוני הטרור ממשיכים במאמציהם לפגוע באזרחי ישראל ובריבונותה. כוחות צה"ל פועלים בנחישות מול איומי הטרור, וגילו היום מנהרת טרור משמעותית שחדרה לשטח ישראל אך לא חצתה את המכשול שהקמנו.

"גילוי המנהרה הוא עדות ליכולות המודיעיניות והטכנולוגיות של צה"ל- שימשיך לפעול מול האיומים ולפגוע ביכולות ארגוני הטרור בזמן ובמקום שאנחנו נחליט. היום בסיור שערכתי במכשול ובאוגדת עזה ביחד עם הרמטכ"ל, הדגשתי את חשיבותה של העליונות המודיעינית, הדריכות והמוכנות המבצעית מול כל איום – מעל לפני הקרקע, מתחתיה ובכל המרחבים, בכדי להעניק ביטחון לתושבי הדרום ולכל אזרחי ישראל".

שר הביטחון לשעבר ויו"ר ימינה נפתלי בנט על חשיפת מנהרת הטרור: "אני מברך על חשיפת מנהרת הטרור בזמן, לפני שהגיעה לכדי איום ממשי על חיי תושבי העוטף. עם זאת, חשוב להתריע, כפי שהתרעתי על סכנת מנהרות הטרור לפני צוק איתן – ביטחון לא משיגים בהתבצרות מאחורי חומות. אנחנו כבר רואים שאויב שאינו יכול להגיע דרך היבשה, מגיע דרך האוויר (כפי שקורה עם בלוני התבערה) ואם לא כך, אז בדרך אחרת. טילים בלי נפגעים בנפש זה לא ביטחון. בלוני תבערה בלי טילים זה לא ביטחון. שריפות ועשן חונק זה לא ביטחון. רק מדיניות של עוצמה אשר מבהירה כי אין טעם לנסות לתקוף, יכולה להביא ביטחון אמיתי, ארוך טווח".

ראש המועצה האזורית שער הנגב אופיר ליבשטיין אמר כי "הערב התבשרנו על גילוי מנהרה ע"י כוחות צה"ל ועל כך אני כמובן מודה לצה"ל וכוחות הביטחון. קיבלנו עוד הוכחה שהשקט באזורנו הוא מדומה ורגעי, ושעל ממשלת ישראל האחריות לפעול במיידי על מנת להבטיח שקט ארוך טווח וחיזוק אמיתי לעוטף עזה".

"קיבלנו תזכורת למציאות הבטחונית הקשה של ילדי שער הנגב, שמתמודדים עם מציאות בטחונית מעורערת לצד קשיי הקורונה, העדר שגרת לימודים או יציבות. אני שב וקורא לממשלת ישראל ושר החינוך לאשר במיידי את המתווה שגיבשנו להחזרת ילדי שער הנגב ללימודים במרכזי הלמידה שהקמנו ביישובים. המתווה מאפשר לילדים לחזור ללימודים באופן שיחזק את החוסן הנפשי של ילדינו על רקע המציאות הבלתי אפשרית של מתח בטחוני ומשבר קורונה. זה חיוני לשימור תחושת הביטחון של הילדים וההורים", דברי ראש המועצה.

ראש מועצת אשכול גדי ירקוני: "הקמת המכשול לאורך הגבול הוכיחה את עצמה והצדיקה את ההשקעה. לרגע לא השלינו את עצמנו שהצד השני יפסיק לנסות את טרור המנהרות, אך ידענו שאנחנו בטוחים בזכות המעטפת הבטחונית והמכשול שהוכח עכשיו הלכה למעשה.
האירוע מחדד שבעוטף עזה אף פעם אין שקט אמיתי וארגוני הטרור ממשיכים עם הטרור. לצד פעולות הסיכול החשובות והמוצלחות נדרש שינוי באסטרטגיה ויצירת פתרון ארוך טווח לצד חיזוק יישובי העוטף. אנו מודים לכוחות צהל היקרים שלקחו חלק בפעילות סיכול המנהרה תוך סיכון אישי למען בטחון תושבי אשכול".

צילומים: דובר צה"להוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן