Miriam Alster/Flash90

שר הדתות לשעבר תוקף: "לומר שלשר אסור לעסוק בכשרות זו החלטה אומללה"

השר לשעבר מש"ס יצחק ועקנין בתוקף בשיחה ל'חדשות JDN' את ההחלטה להעביר סמכויות בנושא הכשרות משר הדתות אביטן לשר דרעי: "לא נכון לתת למשרד המשפטים דריסת רגל בתוך המשרדים". הוא מעריך: "בש"ס לא עושים בעיות בעקבות חוק הכשרות שצריך להגיע לבג"צ"
 • ביתר: אברך בן 32 קיבל התקף לב ונפטר בבית החולים

  תוכן מקודם

 • 12 יתומים זעקו השבוע ברוך דיין האמת וכעת הם זועקים אליך

  תוכן מקודם

 • "לא להתעלם מלחץ בחזה" הרהורים בעקבות האסון של דים

  תוכן מקודם

 • "לא מתאוששים מהאבל" אם הכלה בטור מרטיט

  תוכן מקודם

שר הדתות לשעבר מטעם ש"ס יצחק ועקנין, מתייחס בשיחה ל'חדשות JDN' להחלטת הממשלה שאישרה אתמול העברת סמכויות נרחבות בתחום הכשרות משר הדתות הרב יעקב אביטן ליו"ר ש"ס השר אריה דרעי, בטענה כי הוא מצוי בניגוד עניינים בעקבות כהונתו בעבר כרב המועצה אזורית חוף אשקלון. "משרד המשפטים מנסה להוציא את כל הסמכויות מידי השרים בממשלה, צריך להפסיק עם זה", תקף והעריך כי "בש"ס לא עושים בעיות על החוק הזה בעקבות חוק הכשרות שצריך להגיע לבג"צ".

"נושא הכשרות הוא נושא מאוד חשוב לשר המכהן, יש אינספור פרטים שעל השר לבדוק ולטפל. הטיעון שהרב אביטן שימש כרב של מועצה אזורית ולכן הוא לא יכול לשמש כאחראי על כל הכשרות בארץ הוא טיעון מגוחך. האם נאמר עכשיו שמנכ"ל בית חולים לא יוכל לשמש כשר בריאות? בנוסף, הרי ברבנות אחראים על רוב הנושא של הכשרות בשטח, אז למה לפסול לחלוטין את השר, זו החלטה שממש לא נראית לי סבירה".

שאלנו אם אתה עכשיו היית מייעץ לסיעת ש"ס היית אומר לתמוך או להתנגד בהצבעה בכנסת: "במקרה דנן לא העבירו את זה לשר ממפלגה אחרת ובשביל שזה יעבור בשקט בממשלה זה עבר לשר אחר של ש"ס, זה עבר לדרעי. אני חושב שלא צריך לתת לכל חוות דעת משפטית כזה ראה וקדש, אני לא חושב. אני חושב שמבחינה עקרונית לא נכון לתת למשרד המשפטים דריסת רגל בתוך המשרדים, אני יכול לנסות ולחשוב שבגלל שזה עובר למשרד של הרב אריה דרעי אז לא מביעים בש"ס התנגדות חריפה".

"אבל", מדגיש ועקנין, "לקבוע שאין לשר סמכויות זה הזוי ומקומם. מקסימום יש ייעוץ משפטי למשרד, ושם יוכלו לומר לשר במה לעסוק ובמה לא. לומר לשר דתות לא לעסוק בכשרות זו החלטה אומללה".

כזכור, יו"ר האיחוד הלאומי ח"כ בצלאל סמוטריץ שיגר היום מכתבים ליו"ר הכנסת ולשרי הממשלה, לקראת ההצבעה בכנסת על אישור החלטת הממשלה, בה הוא טוען כי יש לבצע הצבעה חוזרת לאחר שחוות הדעת של משרד המשפטים תובא לעיון השרים. בממשלה אומרים כי ההחלטה התקבלה לדרישת משרד המשפטים, אך בפועל לא הוצגה חוות הדעת לשרי הממשלה. גורמים חרדים תוהים למה בש"ס לא ניסו להיאבק בהחלטה. סמוטריץ' גם כופר בעמדת המשנה ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד דינה זילבר כי לאביטן יש ניגוד עניינים בתחום.

"על סדר יומה של הכנסת להיום הצבעה על אישור העברת סמכויות בנושא מערך הכשרות מהשר לשירותי דת לשר הפנים, כפי שאושר אתמול בממשלה. בדברי ההסבר להחלטת הממשלה נכתב כי היא מתבססת על חו"ד משפטית של עו"ד דינה זילבר באשר למניעותו של השר אביטן לעסוק בעיצוב מערך הכשרות וזאת בשל ניגוד עניינים לכאורה שבו הוא מצוי", כותב ח"כ סמוטריץ'. "אלא שחוות הדעת האמורה לא צורפה להחלטת הממשלה ועל כן לא ניתן לדעת מה עומד בבסיס טענת ניגוד העניינים האמורה".

"הוצאת נושא הכשרות מידיו של השר לשירותי דת אינו עניין של מה בכך. הכשרות היא אחד העיסוקים המרכזיים של המשרד והעומד בראשו. הדבר שקול להוצאת העיסוק בצה"ל מידיו של שר הביטחון. הדברים מחדדים שבעתיים על רקע העיתוי הקריטי של הדיונים על עיצוב הסדר כשרות חדש בצל איומי בג"ץ והיועמ"ש לבטל את מונופול הכשרות של הרבנות הראשית אם לא יחוקק הסדר להפרדת יחסי משגיח-מושגח".

"מבירור שערכתי עד היכן שידי מגעת עולה, כי טענת ניגודי העניינים נשענת אך ורק על היותו של הרב אביטן רב מועצה בחל"ת המתעד לשוב לתפקידו לאחר סיום תפקידו כשר. חלק מתפקידיו כרב מועצה הוא הסדרת נושא הכשרות במועצה שבאחריותו ומשום כך נטען כי הוא בניגוד עניינים בנושא".

"אם זו הטענה הרי שמדובר בטענה מופרכת ובשערורייה שאין לקבל. עוד שלב בהשתלטות המשפטנים על קבלת ההחלטות במדינת ישראל ודחיקת רגליהם של נבחרי הציבור הממונים ואחראים על פי החוק. עובדת היותו של הרב אביטן רב העוסק בכשרות היא בדיוק מה שהופך אותו למבין בתחום וממילא למי שדווקא צריך לעסוק בעניין, שהוא בתחום מומחיותו, ולקדם אותו. הוא אינו מתפרנס מכך באופן אישי ולאופיו של מערך הכשרות החדש שיבנה אין ולא תהיה שום השפעה אישית עליו. יועמ"ש יכול לעמוד בראש וועדת שתמנה פרקליט מדינה ושר שהוא גם רב לא יכול לעסוק בגיבוש מערך הכשרות?! זאת ועוד, אם זה הטיעון, אזי מדוע השר דרעי, שאחיו מכהן כרב העיר באר שבע, אינו מצוי בניגוד עניינים המונע ממנו לעסוק בתחום?!"

"קשה לברוח מהתחושה שמאן דהוא במשרד המשפטים מבקש לעשות כרצונו במערך הכשרות, ובכלל זה להביא לסגירתו בידי בג"ץ, ולשם כך מבקש להדיר את השר אביטן מעיסוק בתחום, דווקא בשל העובדה שהוא מבין בו ולא יאפשר למשפטנים לעשות ככל העולה על רוחם. מי אמור לעצב את הסדרי מערך הכשרות אם לא הרבנים שעוסקים בתחום, מכירים אותו מקרוב ויודעים לעצב הסדר טוב? משפטנים שלא מבינים כלום באיך המערך הזה עובד בפועל?!"

"אבקש שחוות הדעת האמורה של עו"ד זילבר תונח על שולחן הכנסת עוד בטרם יעלה הנושא להצבעה. הכנסת אינה חותמת גומי של הממשלה (ששריה החליטו משום מה לאשר את העניין מבלי להידרש לחוות הדעת האמורה) ולא יעלה על הדעת שחברי הכנסת ידרשו להצביע על הנושא מבלי שיונח בפניהם על החומר הרלוונטי. במידת הצורך אבקשך להסיר את ההצבעה מסדר יומה של הכנסת להיום ולהמתין לחוות הדעת".

"אדוני היו"ר, אתה ידוע כמי שנאבק נגד השתלטות המשפטנים על עבודת הממשלה ואני לא מעלה בדעתי שתתן יד להשתלטות כזו", כותב סמוטריץ ליו"ר הכנסת יריב לוין. במכתב לשרי הממשלה הוסיף כי "ניתן להניח שהצבעתם אתמול בעד ההחלטה באופן אוטומטי ומבלי לתת דעתכם לשערורייה שעומדת מאחוריה, וזאת משום ששני השרים שעניינם היא עוסקת "הסכימו" לה".

"אני קורא לכם להגיש ערר על ההחלטה, לדרוש לקבל את חוות הדעת המשפטית שביסוד טענת ניגודי העניינים של השר אביטן, וככל שיתברר שהיא אכן מופרכת כפי שאני מעריך לסרב לאשר את ההעברה. אינכם יכולים להיות אדישים להתנהלות זו. מחר תהיו אתם מי שכנגדם תטען טענת ניגודי עניינים כדי להרחיקכם ולמנוע מכם לקדם מדיניות שאנשי משרד המשפטים לא אוהבים. זו אינה חכמה לצעוק כנגד השתלטות המשפטנים על הממשלה ואז להיות חותמת גומי שלהם ולשתף איתם פעולה בהשתלטות הזו", לשון המכתב.

כתבות קשורות

השיעור השבועי: פרשת ראה • הרב נתנאל אביסרור
וַיְהִי בֹקֶר יוֹם שִּׁשִּׁי • כותרות העיתונים – כ"ח באב ה'תשפ"א
יָבוֹאוּ טְהוֹרִים • חומש סעודה בת"ת תולדות אברהם יצחק הר יונה
שמחת האירוסין בחצרות מעליץ - בישטנא - שאץ - זוויעהל
חומש סעודה בתלמוד תורה סאטמאר בני ברק • גלריה
פיילוט במגזר החרדי: תו ירוק לילדים מחלימים על בסיס בדיקה סרולוגית
תיעוד: מטוסי כיבוי הוזנקו לשריפת חורש ליד ביתר עילית
אסונות בין הזמנים: בן 50 נמשה מהים סמוך לגשר רידינג בת"א - מצבו קריטי
גל שריפות ביוון: יותר מ-100 בתים עלו באש; ישראל תשלח סיוע • צפו
הִילּוּלָא קַדִּישָׁא • המקובל רבי אברהם חיים עדס זצ"ל
10 בני משפחה בהם ילדים קטנים נקלעו לחשכה בהר מירון - חשש להתייבשות
סקר: רוב הציבור חושב שתפקוד הממשלה במשבר הקורונה "רע" • כמה יצייתו לסגר?

2 תגובות

סגור לתגובות.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן