David Cohen/FLASH90

גמזו יסיים את תפקיד הפרויקטור בעוד כשבועיים: "שמח על בחירתו של אש"

לאחר בחירתו של פרופ' נחמן אש לתפקיד פרויקטור הקורונה, הודיעו במגן לישראל כי כהונת גמזו כממונה תימשך עד ל-13/11. מנכ"ל משרד הבריאות לוי אמר: "פרופ' אש הוא איש ביצוע מעולה ובעל ניסיון רב. אני מקבל את בואו בברכה ואשמח לעבוד יחד איתו"

פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו ומנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי פירסמו הודעות בראכה לרגל מינויו של פרופ' נחמן אש לפרויקטור. פרופ' גמזו, אמר: "תקופה זו מאתגרת במיוחד לאור הצורך בחזרה בטוחה ומדורגת לשגרת קורונה, תוך ביסוס השליטה שלנו בהפחתת התחלואה והתמקדות בעשרות תהליכים מורכבים ובמאות ישובים במדינת ישראל. אני שמח על בחירתו של פרופ' אש לפרויקטור הבא, ואמשיך לסייע גם לאחר סיום החפיפה, לייעץ ולהיות זמין לכל בקשה שלו, של שר הבריאות וממשלת ישראל למען עם ישראל"

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי בירך: "אני מאוד שמח על הבחירה. פרופ' נחמן אש הינו איש מקצוע מהמעולים שיש ועסק רבות בתחום איכות הרפואה, בתחום המידע והניהול ברפואה ובריאות. פרופ' אש עסק בשנה האחרונה רבות גם בתחום הקורונה והחידושים במידע וטיפול הקורונה. פרופ אש אף השתתף בוועדות רבות מטעם משרד הבריאות. פרופ' אש הוא איש ביצוע מעולה ובעל ניסיון רב. אני מקבל את בואו בברכה ואשמח לעבוד יחד איתו תחת שר הבריאות"

בהודעה שיצאה ממגן לישראל נאמר כי פרופ' רוני גמזו נענה לבקשת שר הבריאות להמשיך בתפקידו עד תאריך 13.11.2020 ולהעביר חפיפה מסודרת כאשר בחלק מהימים עד לסיום תפקידו יחזור באופן הדרגתי לניהול בית החולים איכילוב.

מוקדם יותר היום (שלישי) ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הבריאות יולי (יואל) אדלשטיין סיכמו היום (שלישי) על מינויו של פרופ' נחמן אש לראש "מגן ישראל". בהודעה משותפת למשרד ראש הממשלה ומשרד הבריאות נמסר כי אש יתחיל החל ממחר חפיפה עם פרופ' רוני גמזו. אש היה עד לאחרונה ראש חטיבת הבריאות של מכבי והוא פרופסור חבר במחלקה לניהול מערכות בריאות באוניברסיטת אריאל בשומרון.

הוא נולד בשנת 1961. בשנים 1989–1991 שירת כרופא בסיירת מטכ"ל. לאחר מכן התמחה ברפואה פנימית במרכז הרפואי שיבא. בשנת 1992 נבחר להשתתף כרופא הכוח במבצע "שיח אטד", ולקח חלק באימון המודל למבצע בו אירע אסון צאלים ב'. אש מיהר למקום התאונה והיה הרופא הראשון שטיפל בפצועי הסיירת. בשנים 1994–1995 שימש אש כקצין הרפואה הראשי של אוגדת איו"ש.

בשנת 1997 סיים את התמחותו ברפואה פנימית ונבחר לשמש כראש ענף הרפואה במפקדת קצין רפואה ראשי. בשנת 1999 יצא ללימודים בארצות הברית, במסגרתם קיבל כעבור שנתיים תואר שני במחשוב רפואי מטעם תוכנית משולבת של האוניברסיטאות הארוורד ו-MI בבוסטון. עם שובו לארץ מונה לתפקיד מפקד הרפואה של פיקוד הדרום.

יצוין שבספטמבר 2005 מונה לסגנו של קצין רפואה ראשי, תא"ל ד"ר חזי לוי (מנכ"ל משרד הבריאות כיום). 2007-2011 שימש כקצין רפואה ראשי, ושימש בתפקידו בין היתר במבצע עופרת יצוקה. זמן קצר לאחר מכן מונה לסמנכ"ל בכיר למידע ומחשוב במשרד הבריאות. בשנת 2014 מונה לראש חטיבת הבריאות של מכבי שירותי בריאות.

קודם להודעה על מינויו של פרופ' אש לתפקיד, גורמים בקבינט שצוטטו ב'חדשות 12' טענו כי דווקא "צריך לבטל את מוסד הפרויקטור -הוא פשוט מיותר". לדברי אותם גורמים, "זה אולי נוח שיש מישהו להפיל עליו את האשמה, אבל זו לא פונקציה שבאמת צריך כדי לנהל את המלחמה בקורונה. גמזו התנהל כמו פוליטיקאי ולא צריך עוד אחד כזה בתוך הקבינט".

"נחמן הוא איש מאוד ראוי", אומר גורם במערכת הבריאות שצוטט ב'ווינט'. "הוא מילא שורה של תפקידים והוא אחד האנשים היותר חרוצים שאני מכיר. הוא איש מאוד אינטליגנטי ומתון, איש מקצוע מצוין, השאלה היא אם הוא יוכל לעמוד בכל הלחצים והרוע ובכל הפוליטיזציה. זו השאלה הגדולה, כי רוני שוחה בזה. גמזו הוא בעצם פוליטיקאי, נחמן הוא לא כזה. הוא איש מקצוע יוצא מן הכלל והוא יעבוד מאוד טוב עם המנכ"ל חזי לוי".

"מקצועית אין ספק שהוא יהיה מעולה, יש לו את כל היתרונות שבעולם, אבל העניין הנוסף הוא איך הוא יעבוד עם התקשורת", הוסיף אותו גורם. "הוא לא טיפוס מוחצן אלא יותר מופנם. את חזי הרגו בתקשורת מאוד מהר, כי הוא טוב מדי. קשה למצוא טיפוסים כמו זאב רוטשטיין, גבי ברבש, רוני גמזו או פרופ' איציק קרייס. במקרה הזה צריכים לעמוד גם על הרגליים האחוריות, לדפוק על השולחן ולא לוותר. אם רוצים לבחור אדם מצוין זה האיש. אם רוצים מישהו שיידע להתמודד עם הלכלוכים – זו בעיה".

פרופ' אש ייכנס לנעליו של גמזו, שצפוי לשוב בחודש הבא לתפקידו כמנהל בית החולים איכילוב בתל אביב. גמזו עצמו המליץ על אש כמחליפו. לקראת המינוי שוחח אש השבוע עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. לפני ההודעה על מינויו של אש נשקל מינויים של כמה מועמדים אחרים, ובהם מנכ"לי משרד הבריאות לשעבר משה בר סימן-טוב וגבי ברבש. כמו כן נשקלה האפשרת לבטל לחלוטין את התפקיד ולהעביר את סמכויותיו למנכ"ל משרד הבריאות.

ד"ר זאב פלדמן, יו"ר ארגון רופאי המדינה, סגן יו"ר הר"י ומנהל היחידה לנוירוכירורגיה ילדים בשיבא הגיב למינוי: "מהכרותי עם נחמן איני מופתע מנכונותו להתגייס למשימה הלאומית. אני תקווה, שהקול המקצועי השקול יישמע, ולא יפול קורבן למאבקים פוליטיים ולאינטרסים צרים. הצלחתו של פרופ׳ אש, תהיה הצלחה של כולנו".

2 תגובות

ועכשיו נראה אותו פתאום רץ בבחירות הקרובות וכנראה במפלגה ששנאת הדת והחרדים במצע שלה…

טוב שהוא הולך, נקוה שהבא לא יהיה יותר גרוע ממנו

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן