מתקן הגרעין באיראן. צילום: ויקיפדיה

הסוכנות לאנרגיה אטומית: איראן החלה בבניית מתקן תת קרקעי לאחסון צנטריפוגות

מנכ''ל הסוכנות העולמית לאנרגיה אטומית, רפאל ג'קוזי, אמר ל איי.פי כי איראן ממשיכה בייצור מוגבר של חומר גרעיני מועשר ברמה נמוכה, אלא שבשלב זה לא נראה כי יש לה די ממנו על מנת לפתח כלי נשק. צילומי לוויין של אזור נתנז לא הראו עד כה עדויות לבנייה או פיתוח מקיפים
 • 12 יתומים זעקו השבוע ברוך דיין האמת וכעת הם זועקים אליך

  תוכן מקודם

 • "לא מתאוששים מהאבל" אם הכלה בטור מרטיט

  תוכן מקודם

 • " החופש הנורא ביותר בחיי " חני בעדות קשה

  תוכן מקודם

 • גם מעדן שוקולד אמיתי וגם גלילי וופל קראנצ'י? בואו להכיר מקרוב >>

  תוכן מקודם

איראן החלה בבניית מתקן תת קרקעי לאחסון צנטריפוגות, כך אישר היום ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית רפאל גרוסי. מדובר בניסיון איראני לשקם את תוכנית הגרעין לאחר הפיצוץ שהתרחש במתקן הגרעיני בנתאנז. הפיצוץ נגרם על פי האיראנים בעקבות "חבלה של גורם חיצוני" ולאחריו נגרם נזק של ממש לתוכנית הגרעין של המדינה האסלאמית. כעת מאשר גורם בינלאומי כי בטהראן שבים ומנסים להשיב למסלול את תוכנית הגרעין. עם זאת מרגיעים כי ישנה עוד דרך ארוכה מאוד עד להשלמת בנייתו של המתקן.

הדיווח של הסוכנות הוא אישור לטענות שפרסמה איראן בחודש שעבר כי בכוונתה לבנות מחדש את מתקן פיתוח הצנטריפוגות שהושמד בפיצוץ בחודש יולי, שלטענת טהרן היה חבלה מכוונת. לדברי האיראנים, אתר פיתוח הצנטריפוגות החדש ימוקם מתחת לאדמה ויהיה עמיד יותר – גם בפני תקיפה מהאוויר.

מנכ"ל הסוכנות העולמית לאנרגיה אטומית, רפאל ג'קוזי, מסר לסוכנות הידיעות איי.פי כי איראן ממשיכה בייצור מוגבר של חומר גרעיני מועשר ברמה נמוכה, אלא שבשלב זה לא נראה כי יש לה די ממנו על מנת לפתח כלי נשק. צילומי לוויין של אזור נתנז לא הראו עד כה עדויות לבנייה או פיתוח מקיפים.

לפני כשלושה חודשים אמר יו"ר הסוכנות לאנרגיה אטומית של איראן, עלי אכבר סלאחי, כי ארצו החלה בבניית מתקן חדש לייצור צנטריפוגות מתקדמות במקום זה שהופצץ בחודש יולי סמוך לעיירה נתנז. "הוחלט להקים היכל ייצור מתקדם יותר, גדול יותר ומקיף יותר בכל ההיבטים בלב ההרים ליד נתנז. כמובן, העבודות על המתקן כבר החלו", אמר סלאחי בראיון לרשת הטלוויזיה הממלכתית במדינה.

דובר ארגון האנרגיה האטומית באיראן, ברוז כמאלוונדי, טען לאחרונה כי ארגוני המודיעין של הביטחון זיהו את הגורמים העומדים מאחורי הפיצוץ במתקן בנתנז.
בראיון ששודר בטלוויזיה ותורגם על ידי המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, אמר כמאלוונדי כי “מה שמובהק הוא שפיצוץ התרחש בנתנז (אתר הגרעין), אך גורמי הביטחון יודיעו במועד המתאים הזמן איך ובאילו חומרים הפיצוץ התרחש ומה הפרטים".

כתבות קשורות

תקיפת הספינה מול עומאן: ישראל תציג חומר מודיעיני המפליל את איראן
הכנסת אישרה: השבים מ-18 מדינות נוספות יחויבו בבידוד מלא - בהן ארה"ב וגרמניה
צדיק בא לעיר: מרן האדמו''ר מויז'ניץ בעיר חיפה
המחבל מצומת תפוח הורשע ברצח יהודה גואטה הי"ד
הִילּוּלָא קַדִּישָׁא • רבי יעקב משולם אורנשטיין זצוק"ל, בעל הישועות יעקב
הגר"ח רבי השיא את נכדתו, רבנים ואישי ציבור עלו לברך • גלריה
שריפה בסמוך לירושלים: כביש 1 נפתח; תושבים פונו מהבתים • צפו
מעמד נרגש בסיום השנתי של מנו"ף בעיריית ב"ב באמצעות 'איגוד הסמינרים'
מאות שלוחי חב"ד בברית המועצות לשעבר התכנסו בקזחסטאן
מעמד כבוד התורה וחלוקת פרסים בישיבת עץ חיים באבוב ב"ב
"לא רוצים פה זבלים": חרדי הגיע להתעניין בנכס וגורש בבושת פנים • צפו
העיר אלעד לובשת חג לקראת השבת ההיסטורית בראשות האדמו"ר מויז'ניץ

תגובה אחת

סגור לתגובות.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן