ויז'ענקא אוקראינה: שופצו ונסללו דרכי הגעה למקווה הבעש"ט המקודש

בפאתי כפר ויז'ענקא - כפר נופש הצמוד לעיירה ויז'ניצא ושוכן למרגלות הרי הקרפטים - מפכה בעוז מעיין הבעל שם טוב, היוצא ויורד מראש הר נימטשיטש, מקום מגורי ההוצולים בין הרי קיטוב. הנכרים שהתגוררו בסביבות הנחל, ידעו גם ידעו כי איש קדוש מסתובב בינותם והיו חרדים לקראתו ביראת הכבוד. בימים האחרונים שופצו דרכי ההגעה למקווה על ידי אגודת 'אהלי צדיקים – גדר אבות'.

 • את היין הזה כבר טעמתם? לחיצה אחת והשליח בדרך אליכם

  תוכן מקודם

 • החיסון האמיתי לנזקי הקורונה הרוחניים: הישיבה שתציל את הילד שלך - כפר סיטרין

  תוכן מקודם

 • כשלבן שלך יהיה טוב, לך תהיה נחת: הרישום בישיבה שמשנה חיים בעיצומו!

  תוכן מקודם

 • עת רצון: העבירו שמות לתפילה הנערכת בקבר מרדכי ואסתר

  תוכן מקודם

בס"ד

מסורת רבת שנים בקרב הנכרים המקומיים על מימיו הקדושים של נחל ויז'ענקא בו טבל הבעש"ט הק' בימי התבודדותו בין הרי קיטוב • עדויות נאמנות על יהודי ויז'ניצא והסביבה שהיו רגילים לטבול בו לפני המלחמה

 את ההר בו היה הבעש"ט הק' מסתתר, היו מכנים בשם 'ההר המושיע', לאור האותות והמופתים שפעלו אצל הבעש"ט בתקופה זו. לגויים שבאו לתנות לפניו את צרותיהם, הורה הבעש"ט הק' מספר הוראות בהליכות חייהם, כמו מניעת שתייה לשכרה היות ובראש שתוי אי אפשר לחשוב כלום, וכן יעץ להם לא להונות את הזולת, כי בזה עושים רעה לעצמם כי לא יתנו בהם אמון. בדברים אלו הצליח הבעש"ט הק' בחכמתו לעקור מלבם מנהגים רעים, והותיר בהם רושם בל ימחה.

הגה"צ הישיש רבי מנחם מענדיל שנייבאלג שליט"א אב"ד מנצ'סטר, מילידי העיר ויז'ניצא, מספר שהיה מקובל בקרב תושבי המקום, כי את המעיין הזורם שם ונקרא 'נחל ויז'ענקא', חפר הבעש"ט לצורך טבילותיו. לפי אחת הגרסאות מסופר, כי הבעש"ט הק' הורה לאחד הערלים שסייע לו לטבול במקום, שמהנחל הזה הזורם סמוך לביתו, יעשה לעצמו בור מקוה מים, וכל מי שיצטרך לרפואה, יבוא ויקנה אצלו צלוחית מים מהנחל, ושב ורפא לו. וכך היה, שלאחר תקופה קצרה הגיעו אליו חולים ורחץ אותם במימי הנחל המקודש, ומיד התרפאו כאחד האדם. עד מהרה נפוצה השמועה בקרב כל התושבים, שהבינו כי מדובר במים טהורים שהתקדשו על ידי טבילותיו של הבעש"ט, והעבירו לדורות הבאים את סגולתו הפלאית של הנחל בכפר ויז'ענקא.

המקוה של הבעש"ט הק' השוכן בכפר ויז'ענקא, שימש כתל תלפיות עבור המוני חסידים ואנשי מעשה שבאו לנפוש בכפר בימות הקיץ והיו טובלים במימיו הזכים והסגוליים. אפיזודה משעשעת נשמעה פעם אודות המקוה, מפי הרה"ח ר' דוד אפל ז"ל, מתלמידי הרה"ק בעל 'שארית מנחם' זי"ע מווישווא, שנהג להשמיע מילתא דבדיחותא בכל בוקר טרם פתח את שיעורו היומי. באחד הימים שח לתלמידים, כי בהיותו ילד לפני הבר-מצוה נסע יחד עם אחיו הרה"ק ה'אמרי חיים' זי"ע לטייל בהרים, וכשהגיעו למקום מסוים, נאמר להם כי כאן נמצא המקוה של הבעש"ט.

"המקום היה מוזנח מאד", סיפר הרה"ק מווישווא, "מלא עשבים גבוהים ולכלוכים רבים, אך למרות הכל, היות וידענו שמדובר במקום קדוש בו טבל הבעש"ט לפני שנות דור, החלטנו לרדת לטבול בכל זאת. היות והייתי הגדול, הוכרחתי לרדת ראשון ומיד כשיצאתי, שאלני אחי הרב מווילחוביץ [ה'אמרי חיים']: 'הגד נא לי אחי יקירי, מה כיוונת בטבילתך זו במקום בו טבל הבעש"ט?! כי רוצה גם אני לכוון את כוונותיך בעת טבילתי'… נעניתי ואמרתי לו: 'האמן לי כי כיוונתי רק דבר אחד, שאצא מכאן חי ושלם!'…"

סיים הרה"ק מווישווא את הסיפור והמשיך בנימת מוסר לבחורים, כי עליהם לדעת, שלא רק טבילה במקוה מוזנח, מטהרת את האדם, כי גם התורה הקדושה מטהרת ומזככת, בכל מצב שהוא.

בימים האחרונים שופצו דרכי ההגעה למקווה הבעש"ט בויז'ענקא על ידי אגודת 'אהלי צדיקים – גדר אבות'. במקום נעשתה יציקת בטון משפת הכביש ועד לשפת הנחל, כמו כן הונחו מעקות משני הצדדים לאורך מסלול הירידה אל הנחל, וכן הועמדה במקום עמדת מלתחה להנחת הבגדים על ידי הטובלים במקווה המקודש זה דורי-דורות. מסלול הירידה נבנה בצורה מיוחדת בה יוכלו הטובלים להיכנס לתוך המים בלי להיחשף למראה עיניהם של העוברים והשבים מלמעלה, ומקום הטבילה נבחר במיוחד עבור כך בין סבך העצים המסתירים את הטובלים.

הרב ישראל מאיר גבאי יו"ר אגודת 'אהלי צדיקים – גדר אבות' מסר, כי בע"ה בתקופה הקרובה לאחר שהמצב הנוכחי יתבהר, קבוצות המבקרים והמתפללים בקברות הצדיקים ובמקומות הקדושים ישובו למתכונתם הקודמת, וימצאו את המקום מסודר ומשופץ להפליא, מקום נוח להיטהר ולהתקדש בקדושה של מעלה במימיו הזכים של נחל ויז'ענקא.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן