צילום: ויקיפדיה | פלאש 90

תגלית מרעישה: הגרא"מ שך הציע לשאול את הרבי מליובאוויטש בנושא עמוק בקבלה

לקראת יום פטירתו של מרן הגרא"מ שך jdn חושף תגלית מרעישה, על שאלה עמוקה בקבלה, שלא ידעו עליה תשובה. הגרא"מ שך הורה לשאול את כ"ק מרן האדמו"ר מליובאוויטש "רק האדמו"ר מליובאוויטש יכול לענות על השאלה הזאת". הסיפור המלא וצילום המכתב של הרבי מליובאוויטש.

 • הרשמו חינם לכנס שיעשה לכפ סדר בעולם ההשקעות

  תוכן מקודם

 • באופן אישי: גדול הדור מעיין במקרי הצדקה של ועד הרבנים

  תוכן מקודם

 • כשלבן שלך יהיה טוב, לך תהיה נחת: הרישום בישיבה שמשנה חיים בעיצומו!

  תוכן מקודם

 • עת רצון: העבירו שמות לתפילה הנערכת בקבר מרדכי ואסתר

  תוכן מקודם

תגלית מרעישה: בז' תמוז תשמ"ב כתב כ"ק מרן האדמו"ר מליובאוויטש זי"ע מכתב ארוך ומקיף ב'פרי עץ חיים' והגרסאות השונות, המפתיע שהמכתב של הרבי מליובאוויטש נכתב  להרב מרדכי יצחק צוקר מלייקוואוד תלמיד ישיבת פוניבז' ותלמיד מובהק להגרא"מ שך – הרב צוקר הוא  נכדו של הגאון האדיר החסיד הרב מרדכי רוטנברג זצ"ל הי"ד שהיה רבה של אנטוורפן למעלה משלושים שנה עד פרוץ השואה  וערך את  הספר על סבו שנקרא 'יד מרדכי'.

מדוע פנה הרב צוקר תלמיד פוניבז' לרבי מליובאוויטש? מדובר היה  בשאלה סבוכה בעץ חיים שעלה לו מתוך ספרו של סבו יד מרדכי.  מאחורי המכתב כך מתברר טמון תגלית מרעישה ומדהימה כאחת שהשבוע קבלנו את הסיפור המלא לאחר תחקיר מקיף מאלו שהיו בסוד העניינים בספר יד מרדכי.

ובכן הסיפור שהיה לפני 38 שנים, הרב מרדכי יצחק צוקר ערך את ספרו של סבו הרב רוטנברג זצ"ל. בשעת העריכה התגלה בתשובה המודפסת בסימן נ"ב  בספר יד מרדכי, קושיא גדולה  אודות דברים שהביא הרב רוטנברג מר' חיים ויטאל אודות עניין הנסירה מהאריז"ל.

העורך כתלמיד ישיבת פוניבז' החליט לעלות את השאלה בפני ראש ישיבת פוניבז' הגרא"מ שך.   הרב שך אמר לרב צוקר: "וואס פרעגט איר ביי מיר, איך טו ניט אין די זאכן, דאס פרעגט מען ביי ליובאוויטש ער" [=מה אתה שואל אותי בדברים הללו שאין לי הבנה בזה? מי שיכול לענות לך על זה הוא האדמו"ר מליובאוויטש, תפנה אליו]

הרב מרדכי יצחק צוקר לא התמהמה ולמרות השיוך הליטאי  החליט לכתוב מכתב לכ"ק מרן הגה"ק האדמו"ר מליובאוויטש והעלה את הקושיה מתוך הספר. להפתעת הרב צוקר הוא קיבל מכתב עמוק עם היקף מדהים על כל העניין מכל הזויות האמורות. דבר חסר תקדים שהאדמו"ר מליובאוויטש בשנים אלו יתייחס בפרוטרוט לשאלה מסוג זה. במכתב כותב להם האדמו"ר מליובאוויטש שמדובר בטעות סופר וממליץ להם להוסיף בדברים העץ חיים את תיבת עילאין שנשמט. בהמשך מאריך האדמו"ר מליובאוויטש לדון בגוף העניין של העץ חיים בביאור עמוק בקבלה.

ואכן בעקבות התשובה הנדירה של הרבי מליובאוויטש  העירו העורכים בספר יד מרדכי לפי הגהת הדפוס שהאדמו"ר מליובאוויטש  ציין להם במכתב.

ואכן הספר יד מרדכי יצא לאור בשנת תשמ"ג  חודשים ספורים לאחר קבלת מכתבו של האדמו"ר מליובאוויטש לעורך הספר הרב מרדכי יצחק צוקר, ובעמוד קי"ט כתבו עורכי הספר "כפי הנראה יש כאן טעות המעתיק והגהנו לפי מה שנדפס בכמה דפוסי העץ חיים וכן נראה גם מהמשך התשובה"

אנו מפרסמים לראשונה בפרסום ראשון את המכתב שקבלו עורכי הספר יד מרדכי מהאדמו"ר מליובאוויטש  וכן צילום של הספר יד מרדכי עם העמוד בו שונתה הגירסא לאור המכתב של מרן האדמו"ר מליובאוויטש.

  

12 תגובות

ישר כח

הרבי מלובביץ נבג"מ היה בקי בכל מכמני התורה. הגיע הזמן שתפנימו שלא היה מדובר בעוד צדיק אלא מעבר למה שאתם משערים כלל.

אני חושב שלא מתאים הכותרת שכביכול היה קשר בין הרב שך לרבי דבר שהיה בניגוד לדעתו באופן נחרץ
בלי להתווכח על מציאות הסיפור

סיפור אדיר! הרבי מחבד היה גאון עולם היחיד ששט בכל התורה והקבלה. גם הגאון הרב שך זצ"ל בשעת אמת ידע שיש כתובת אחת לשאלות אלו. רבי יואל מסטמאר אמר עליו שהוא חד בדור בזיכרון כל התורה כולה.

אני בעד אחדות בין הצדיקים וצריך לדעת שזה היתה מחלוקת לשם שמים ואין לנו להיכנס בין הגדולים וכל אחד ידע שהרבי זיע"א היה ענק וגם הרב שך זיע"א וברור שהם יושבים חברותא בעולם העליון כמו הסיפור בנושא הקמעות עם היעב"ץ והיערות דבש שכל אלה שדברי היו בגיהנום אבל הצדיקים לומדים חברותא

איפה המכתב?

לבנימין:

צודק !!

שניהם היו צדיקים אמיתים

מהכותרת נשמע כאילו ומרן רבינו הגדול רה"י בעל האבי עזרי זי"ע זצ"ל היה לו חיכוך עם האדמו"ר מלויבאוויטש זצ"ל והדבר אינו. כי מרן הראש ישיבה זצ"ל אהב אותו אהבת נפש כמו שהיה לו אהבה לכל יהודי באשר הוא. רק שהיה לו טענות כלפי הלובאוויטשר וזהו זכותו. בכל אופן תודה על הסיפור

טוב אמרת בנימין!!!!!! מזמן רואים ש Jdn יש להם קשר חזק אם חב"ד

הרבי חי וקיים

מצחיקים אתם, הכל זה רק בשביל לקרב אתכם למלך המשיח.
ברור שמאחורי הקלעים אנחנו חבדניקים משיחיים.

Comments are closed.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן