הוספת מערכת בטיחות לרכב תוזיל את מחירי ביטוח החובה

ביוזמת הועדה המשותפת לועדת חוקה וכספים: הוספת מערכות בטיחות לרכב יאפשרו הוזלה של עד 30% ממחירי ביטוח החובה לרכב. יו"ר הועדה ח"כ דוד רותם אמר: "המחירים שהנהג הישראלי משלם על ביטוח, מוגזמים. ומי שמוכן להוזיל את המחיר, יבורך"

הועדה המשותפת לוועדת חוקה חוק ומשפט ולוועדת הכספים של הכנסת, אישרה היום משתנים שעשויים להשפיע על הוזלה של עד 30% ממחיר ביטוח החובה לרכב.

קרא עוד:

[postim]

תעריפי פרמיית ביטוח החובה לרכב, נקבעים לפי מספר משתנים, המשפיעים על רמת הסיכונים. המשתנים לפיהם קובעות החברות את הפרמיה הם, בעלות הרכב, מטרת השימוש, נפח מנוע, מין וגיל הנהג, שנת יצור של הרכב, עברו של הנהג – תאונות ושלילת רישיון וכריות אוויר.

שר האוצר ד"ר יובל שטייניץ ביקש להוסיף משתנים שאף הם ישפיעו על מחירי הביטוח. ובהם, כוחות סוס וסוג הנעת הרכב, מספר כריות האוויר שמותקנות ברכב, ומערכות בטיחות לרכב מסוג בקרת יציבות (ESP\ESC), מערכת למניעת נעילת גלגלים, (ABS) מערכת התרעה על אי שמירת מרחק (FCW) ומערכת התראה על סטייה מנתיב (LDW).

מנכ"ל הרשות לבטיחות בדרכים מר רון מוסקוביץ אמר: "החדירה של מערכות הבטיחות לרכב לשוק, מאוד נמוכה. אישור המשתנים ייתן תמריץ". לדבריו, "המערכות עשויות למנוע את מותם של עשרות בני אדם בשנה"

מנהל מחלקת ביטוח אלמנטרי במשרד האוצר מר אסף מיכאלי אמר "כי משרדו מבקש מהוועדה להוסיף את המשתנים, על מנת להתיר לחברות הביטוח לקחת אותם בחשבון בקביעת שיעור הפרמיה. קביעת המשתנים, הינם בגדר המלצה ולא קביעה". לדבריו: "כבר היום, החברות מעניקות הנחה בשיעור של כ-20% ממחיר פרמיית ביטוח מקיף, לבעל רכב שמתקין את המערכות הללו. אישור המשתנים גם בביטוח חובה, עשוי להפחית את הפרמיה בהתאם. ההערכה מדברת על חיסכון שנתי של כ-150 מיליון ₪".

מנהל תחום אקטואריה במשרד האוצר מר עומר רקובר טען: "כריות אוויר מפחיתות את הסיכון מפני פגיעה בכ- 14.2%. אולם, חברות הביטוח מעניקות הנחה של 6% בלבד וע"כ, יכול שההנחה בגין התקנת מערכות הבטיחות, תסתכם באחוזים ספורים".

יו"ר הועדה ח"כ דוד רותם אמר: "המחירים שהנהג הישראלי משלם על ביטוח, מוגזמים. ומי שמוכן להוזיל את המחיר, יבורך". רותם הביע חשש כי ימכרו בשוק מערכות לא יעילות ואולי אף מסוכנות וע"כ דרש כי הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים תאשר שמערכות הבטיחות, אכן עומדות בדרישת החוק ובדרישות הבטיחות. יצרני מערכות, יוכלו לפנות למשרד האוצר בבקשה להוסיפם לרשימה.

כאמור, הוועדה אישרה את הוספת המשתנים, ובכך סללה את הדרך להוזלת פרמיית ביטוח החובה לרכב.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *